SON DAKİKA
“YOĞUN HAFTANIN ARDINDAN”
20 Mayıs 2013 - Pazartesi 10:08
Ömer KAPAKLI

Her hafta sonu olduğu gibi bu hafta da sonunda da Şanlıurfa'da hareketlilik üst düzeydeydi.. Bugünkü yazımda Cumartesi ve Pazar günü Şanlıurfa'da kısaca neler oldu bir göz atalım..

MHP Milletvekilleri uzun bir aradan sonra Şanlıurfa'ya gelerek önemli görüşmeler yaptılar.. MHP İl Başkanı İbrahim Özyavuz Bölgeye gelen Milletvekillerine Şanlıurfa'daki sorunları ayrıntılı bir şekilde anlatma imkanı buldu..MHP Heyetinden Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, Hatay MHP Milletvekili Şefik Çirkin ve İl Başkanı İbrahim Özyavuz Güneydoğu TV'nin yanını da katılarak önemli mesajlar verdiler..

Ticaret ve Sanayi Odası Seçimleri yapıldı.. Yönetim Kurulu Başkanlığına Sabri Ertekin seçilirken Meclis Başkanı İbrahim Seçilmiş oldu.. Sabri Ertekin'in Yönetimi ise şu isimlerden oluştu : İbrahim Halil Peltek, İbrahim Uludağ, Halil Akkaya, Cevahir Asuman Yazmacı, Mithat Arhan, Faruk Atlas, Murat İmamoğlu, Mustafa Tuz, Cumaali Güneş, Mustafa Badıllı.. Urfa'mıza hayırlı olsun. 4 yıllık süreçte önemli bir görevi üstlenmiş oldular..

Bu arada geldi-gelecek denilen Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Akil insanlar grubu da Cumartesi ve Pazar günü Şanlıurfa'daydı..Yılmaz Erdoğan, Kezban Hatemi, Ahmet Faruk Ünsal, Murat Çiçek gibi isimler Cumartesi günü saat 18'de Hilton Otelinde geniş kapsamlı bir toplantı yaptılar. Ben de davetliydim ve bu toplantıya katıldım.

Güneydoğu ve Doğu Anadolu'nun Akil insanları bu il'lerde herhangi bir sorunla karşılaşmıyorlar. Çünkü sürece yüzde 100'e yakın bir destek söz konusu.. Bu nedenle Şanlıurfa'da yapılan görüşmeler beklendiği gibi geçti. Akil insanlar grubu iki günü aslında turistik geziye de çevirdiler., Balıklıgöl, Harran, Göbeklitepe gibi birçok önemli merkezlere gitme imkanı da buldular..

Cumartesi gününün bir önemli toplantısını da Özel İdare Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu'nun bir Konukevinde Şanlıurfa'daki bazı sivil toplum kuruluş başkanlarıyla yaptığı toplantıydı. Toplantıda 11 Nisan projesi tüm ayrıntılarıyla masaya yatırıldı. AVM ve Cami projesine karşı olanlar oldu. 11 Nisan alanının tamamen Park olmasını isteyenler oldu. Otopark, AVM, Camide sorun yok yeterki Park çalışmalarının mükemmel olması gerektiği yönünde görüş belirtenler de oldu.Herkes fikrini özgürçe açıkladı..

Büyükhatipoğlu projenin iyileştirmesi yönünde her fikre açık olduklarını ısrarla vurguladı. Bir Mimar projenin son halinden sonra Tapuya şerh konulmasını önerdi. Daha sonra yeni gelecek Yönetimlerin bu bölgeye başka yapılaşma yapmasının bu şekilde önlenebileceğini vurguladı.

Aslında bu toplantı fikri benden çıktı. Encümen toplantısında Sayın Büyükhatipoğlu'na, "11 Nisan'la eleştiri yapan bazı meslek grupları var. Bunları davet edip görüş alış-verişinde bulunmanız faydalı olur"dedim. Bu öneri dikkate alınarak bu toplantı yapıldı. Ancak projeye karşı çıkan, eleştiren örneğin Mimarlar Odası Başkanı Uğur Beyazgül davet edilmesine  rağmen katılmadı..

Oysa bundan sonraki süreçte bu tür toplantıların devamı, fikirleri gelişi-güzel yerlerde değilde bizzat muhatabın yüzüne karşı yapılması için önemli bir girişimdi. Maalesef davete katılmadı. Bu konuyu toplantıda da bizzat gündeme getirip ben de bir konuşma yaptım.Birçok arkadaşımız bana göre çok anlamlı önerilerde bulundular. Bu tür toplantılar Urfa'mızın gelişimine önemli katkılar sağlayacaktır.

Ve.. Daha birçok etkinlik hafta sonunda Şanlıurfa'mızda gerçekleşti..

Herkese yeni bir haftanın başlangıcında iyi haftalar diliyorum..

 

 

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
5t7nKAkK
24.04.2016 18:44
That's really thniking at a high level
Yazarın Diğer Yazıları