SON DAKİKA
“YENİ KABİNE HAYIRLI OLSUN”
06 Temmuz 2011 - Çarşamba 17:12
Ömer KAPAKLI

Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik’in ismi son 1 haftadır “Başbakan Yardımcısı”, ya da “Tarım ve Gıda Bakanı”olarak geçiyordu.

Başbakan Erdoğan yeni Kabineyi açıkladı. Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı oldu..

Yeni Kabineyi Başbakan açıkladıktan sonra İnternet Sitemize görüntülü olarak da eklediler. Tam beş kez Başbakan Erdoğan’ın “Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik… Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı”açıklamasını izleme gerekliliğini hissettim.

Farkında olmadan..

Daha sonra kendi kendime “Bakanlık olarak ne kadar da büyük bir özlem içersindeymişiz”dedim.

AK Parti Hükümetinde ilk kez Şanlıurfa’nın bir Milletvekili Bakan olarak yeni Kabinede görev alacak..

Bakanlığın bir İl için ne kadar önemli olduğunu biz daha önce Necmettin Cevheri ve kısa sürelide olsa Cenap Gülpınar’da görmüş, Bakanlığın güçünün ne olduğunu anlama imkanına sahip olmuştuk.

Faruk Çelik, Devlet Bakanı olmadan önceki Kabinede de Çalışma Bakanı olarak görev yapmıştı. Bu görevi Devlet bakanı olduktan sonra Ömer Dinçerler’e bırakmıştı.

Faruk Çelik’in son görevi olan Devlet Bakanlığıda önemliydi. Ancak çok da icracı bir Bakanlık değildi. Yeni dönemde, Ustalık Kabinesinde Faruk Çelik’in Kabinede daha etkin olacağını biliyoruz. Faruk Çelik’in gücü ne kadar fazla olursa olsun Şanlıurfa’mıza hizmetler o ölçüde gelmiş olacaktır.

12 Haziran seçimleri öncesi ve sonrasında Urfa’lılar kendi aralarında konuşurken “Faruk Çelik yeni Kabinede görev almazsa bu Urfa için tam bir çöküntü olur”yorumlarıda sıkça yapılıyordu. Ancak yeni Kabine ile birlikte bu yöndeki endişelerde giderilmiş oldu.

12 Milletvekilinden 10’unu elde eden Urfa’da Başbakan Erdoğan Urfa halkına teşekkürlerini bir şekilde iletmiş oldu.

Çok açık bir şekilde yazmak gerekirse..

Şayet Faruk Çelik Şanlıurfa’dan aday gösterilmemiş olsaydı AK Parti Şanlıurfa’dan 8 Milletvekili çıkarabilirdi. Anketlerin dilide bu şekildeydi.

AK partinin elde ettiği 10 Vekilin 2’sinde Bakan Faruk Çelik’in çok ama çok büyük katkısı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü Bakan Faruk Çelik gece-gündüz demeden çok önemli görüşmelere imza attı. Bakanlığın verdiği güçle görüştüğü her önemli kişiyi ikna etmeyi başardı.

Hükümetin yeni dönemdeki hedefleri çok büyük..

Bakan Faruk Çelik’le birlikte Şanlıurfa’nın da 4 yıl içersinde çok büyük hamleler içersinde olacağını görmemiz mümkün.

4 yılda 400 projeyle Bakan Faruk Çelik’in yetinmeyeceğine, Şanlıurfa ve 10 ilçesine çok büyük hizmetler getireceğine inanıyorum.

Yeni Kabinede Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker’in de yeniden Tarım Bakanı olarak görevinde kalması ise bizi ayrıca mutlu etti.

Bilindiği gibi bu Bakanlıkta Müşteşar Yardımcısı olarak görev yapan Hemşerimiz Ferhat Şelli bulunuyor.

Başbakan Erdoğan’ın Tarıma büyük önem verdiğini biliyoruz. İsmi ve yapısında önemli değişimler olan bu Bakanlıkta aslında Urfa’lınında Bakanı olarak görülmelidir.

Bakan Mehdi Eker Urfa’nın her türlü özelliğini yakından biliyor. Urfa’daki tarım potansiyelinin farkında. Ferhat Şelli-Mehdi Eker ikilisinin de Şanlıurfa için çok büyük bir şans olduğunu özellikle belirtmek istiyorum.

Daha önce bu Bakanlıkta çok büyük sorumluluklar üstlenen Ferhat Şelli’nin de yeni dönemde daha etkin görevlerde bulunacağını şimdiden söyleyebilirim.

Bu nedenle Faruk Çelik’in yanı sıra Mehdi Eker’in de Bakanlığını koruması Şanlıurfa için ayrıca büyük bir şans olarak görülmektedir.

Benimde çok yakından tanıdığım Mehdi Eker’in yeni dönemde Şanlıurfa’ya büyük hizmetler gerçekleştireceğine inanıyorum.

Özetle..

Şanlıurfa 12 Haziran’da tercihini açık ara AK partiden yana kullandı.

12 Haziran’da kullanılan her oyun çok kıymetli olduğunu Urfa’ya gelecek yatırımlarla halkımızın göreceğini söylemek istiyorum.

Yeni dönemde büyük hedeflere doğru.. Yeni Kabine Ülkemize ve Şanlıurfa’mıza hayırlı olsun…

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
ali
07.07.2011 17:41
Aslında ferhat beyin bakan yardımcsı görevine getrilirse bize mutluluk verir.Kendisinin vekil secilmemesi aksine hayırlı olmustur.kendisi bürokrasi adamıdır siyasi değil.her konuştuğunda elinde sayısal veriler vardır.Ve urfamıza bu şekilde daha faydalı olacaktır.Allah yar ve yardımcın olsun...
mustfa
07.07.2011 14:14
biz sayın ferhat şelli yi yeni dönem de müsteşar olarak görmek istiyoruz.urfa tarım şehri ve tarım bakanlığında ferhat beyin daha üst konumda olması gerekir.
Yazarın Diğer Yazıları