SON DAKİKA
“YARDIMLAŞMA”
25 Haziran 2010 - Cuma 16:11
Ahmet SARRAOĞLU

Kainata baktığımız zaman muazzam bir yardımlaşma görmekteyiz. Cenâb-ı Hakk (c.c) rüzgarları bulutların imdadına, bulutları bitkilerin imdadına, bitkileri hayvanların imdadına, hayvanları da insanların imdadına göndermiştir. Kainatın her alanında bir yardımlaşma kanununun devam etmekte olduğunu görüyoruz. Bu ilahi kanundan esinlenerek insanların da birbirlerine yardım etmeleri, varlıklı kişilerin yoksulların imdadına yetişip ihtiyaçlarını gidermeleri gerekmektedir.

            İslam dininin esaslarına göre en iyi insan başka insanlara faydası olan insandır. Cenâb-ı Hakk Kur’an-ı Kerimde ‘ Ey insanlar! İyilik ve faydalı olma konusunda birbirinize yardım edin, kötülük ve günahlar konusunda ise yardımlaşmayınız’ diye buyurmaktadır. Bu konuda Peygamberimiz (SAV) de ‘İnsanların en hayırlısı diğer insanlara faydası dokunan insandır’ buyurmaktadır.

            Yukarıdaki ayet-i kerime ve hadis-i şeriften de anlaşılacağı gibi en hayırlı insan başkalarına faydası dokunan insandır. Bu nedenle imkânı olan insanlar imkândan yoksun olan insanlara yardımları ile ve de destekleri ile ulaşmalıdırlar. Bu dünyada Cenab-ı Hakk, insanları bir seviyede halk etmemiştir. Varlıklı kişiler olduğu gibi yoksul kimseler, sağlıklı kimseler olduğu gibi hasta kimseler, güçlü insanlar olduğu gibi zayıf kimseler de halketmiştir.  Böyle olması dünyanın bir imtihan vesilesi olduğunun göstergesidir. İmtihanı kazanabilmek için her insan Allah tarafından kendisine yapın diye emredilen şeyleri yapmaları ve uzak durun diye ifade edilen şeylerden de uzak durmaları gerekmektedir. Biz birbirimize yardım edip merhamet ettikçe hepimize Cenâb-ı Hakk(cc) yardım eder. Biz yerdekiler, birbirimize merhamet edip yardım ettikçe Cenâb-ı Hakk’ın gökteki melekleri de bizler için Cenâb-ı Hakk’tan merhamet ve muvaffakiyet ihsan etmesi için dua ederler. Bu gerçekler ışığında dinimizin emrettiği şekilde hareket edip Allah’ın rızasını kazanmaya çalışmalıyız.

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Yazarın Diğer Yazıları