SON DAKİKA
Urfaya Yeni Öğretmen Atanacak

Urfaya Yeni Öğretmen Atanacak

27 Ocak 2014 - Pazartesi 13:40
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Şubat ayında yapılacak 10 bin kadroluk öğretmen atamasında Şanlıurfa’ya 1200 öğretmenin atanacağı bildirildi.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Şubat ayında yapılacak 10 bin kadroluk öğretmen atamasında Şanlıurfa’ya 1200 öğretmenin atanacağı bildirildi.
 
300 BİN ÖĞRETMENE 10 BİN ATAMA
Türkiye’de 300 bin civarında atama bekleyen öğretmen bulunuyor. MEB 2013 Eylül ayında 40 bin atama yaparak ihtiyacı karşılamaya çalıştı. 40 binlik atamanın ardından MEB’in ihtiyaç duyduğu öğretmen sayısı 127 bine indirgendi. Atama bekleyen mezunların yoğun tepkisini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ileten bazı sendika yöneticileri Şubat ayında 10 bin öğretmen atama müjdesini aldı. Başbakan Erdoğan önceki ay A Haber’de katıldığı programda 10 bin atama müjdesini bizzat kendi ağzından duyurdu. Atama için hangi branştan kaç kadroluk alım yapılacağı duyuruldu. Sıra tercih işlemlerinde. MEB 29 Ocak-4 Şubat aralığında tercihleri alacak. Atamalar ise 6-7 Şubat tarihinde gerçekleştirilecek. Öğretmenler  atama sonrası 15 gün içerisinde göreve başlayacak.
 
İşte tam da bu noktada Şanlıurfa’ya kontenjan bakımından yüklü bir pay ayrıldığı ifade edildi. Yaklaşık 7 bin öğretmen açığı bulunan Şanlıurfa’ya tam 1200 öğretmen daha atanacak.
 
 
GÖRÜNTÜ VAR SES YOK
Açıklama Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci’den geldi. Görüntünün olduğu sesin çıkmadığı slayttaki teknik arıza nedeniyle konuşmasına özür dileyerek başlayan İlci yarı yıl değerlendirmesini yaptı. 
 
ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Çeşitli ulemalardan sözler sarfeden Metin İlci ardından icraatlarını anlatmaya başladı. Fiziki mekan sıkıntısı, öğretmen eksikliği, okul dönüşümleriyle ilgili yasa, Milli Eğitim Müdürlüğü’nde çalışan personel koşullarının iyileştirilmesi, imaj iyileştirme, öğrenci sorunları ile ilgili yaptıklarını anlattı.  17 Aralık 2012 tarihi itibariyle Şanlıurfa’da 587 bin öğrenci olduğunu belirten İlci, “ 11 bin 294 derslik mevcuttu. Derslik başına düşen öğrenci sayısı ortalama 48-55 arasıydı. 2013 yılı yatırım programına Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan dersliğin yarısı kadarı daha eklendi. 342 okul yani 5 bin 522 dersliğe tekabül ediyor. Köy okulları için 495 lojman, kırsal kesimden gelen öğrencilerimiz için 30 tane pansiyon programa alınmış. Bu pansiyonların konaklama kapasitesi 6000 kişilik. İnşaat çalışmaları devam ediyor. 27 atölye, 2 çok amaçlı spor salonu yapılıyor. Bütün bunlar birlik ve beraberlikle ortaya çıkmış işlerdir. Bir kez daha emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Yine özellikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa milletvekilleri ve eski Şanlıurfa Valimiz Celalettin Güvenç’e teşekkür ederiz” dedi.
 
MEVSİMLİK GÖÇ SORUNU
Şubat ayında yapılacak 10 bin öğretmen atamasında aslan payının yine Şanlıurfa’ya verildiğini belirten İlci Urfa’ya 1200 öğretmen daha atanacağını söyledi. Mevsimlik işçilerle ilgili Akçakale Kaymakamlığı tarafından yürütülen projeye de değinen İlci, “Bu dönemlik bir uygulamaydı, dönem sona erdi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın tüm tarım işçilerinin yevmiyesini verecek kadar bütçesi yok. Gönül isterdi ki proje yüzde yüz başarılı olsun ama önemli geri dönüşler oldu. Birçok öğrenci okula başladı” ifadelerini kullandı.
 
Öğretmen Evi Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci’nin yanı sıra ilgili kurum müdürleri, şube müdürleri, okul yöneticileri, öğretmenler ile basın mensupları katıldı.
 
URFA'YA GELECEK ÖĞRETMENLERİ BEKLEYEN EN BÜYÜK SORUN
Öte yandan, konut sıkıntısının hat safhada olduğu kiraların 750 TL'den başladığı Şanlıurfa'da öğretmenlerin barınma  sorununun nasıl çözüleceği ise merak konusu oldu. Kent içerisinde yaşayan yüzbini aşkın Suriyeli nedeniyle kiralık ev bulabilmek oldukça güçleştiği kaydediliyor.
 
URFA ZORUNLU ÇALIŞMA BÖLGESİ DEĞİL
Yine sosyal aktivitelerin bulunmadığı Şanlıurfa zorunlu hizmet bölgesi olmadığı için öğretmenlerce tercih edilmiyor. Yıllarca Şanlıurfa'da çalışan bir öğretmen zorunlu hizmet yükünü yerine getirdikten sonra birbaşka doğu iline zorunlu atamayla gönderiliyor. Urfa'daki öğretmen açığının bu denli yüksek olması en çokta bu duruma bağlanıyor. MEB'in Urfa konusundaki kararını gözden geçirmesi bekleniyor. 2 milyon nüfuslu Şanlıurfa'da 600 bin öğrenci eğitim görüyor.
Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.