SON DAKİKA
“URFA'NIN EĞİTİM GERÇEĞİ”
09 Mayıs 2013 - Perşembe 10:54
Ömer KAPAKLI

Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürü Metin İlci dün Şanlıurfa İl Genel Meclisine geldi.. Meclisde Üyeleri bilgilendiren bir konuşma yaptı.

Şanlıurfa'daki Eğitimle ilgili soruları cevapladı..

Müdür Metin İlci'nin konuşması bittikten sonra söz aldım ve şu soruyu sordum : "Sayın Müdürüm.. Şanlıurfa Merkez, 10 İlçe ve Köylerde. Yani Şanlıurfa'nın genelinde kaç tane Öğretmen açığı var? Kaç tane Derslik açığı var?"

Soru gayet net..

Bu sorunun cevabı aslında Urfa'nın Eğitimde hangi noktada olduğunu net bir şekilde ortaya koyacak bir soru..

Müdür Metin İlci, bu yıl 356 Dersliğin hizmete gireceğini belirterek şöyle dedi , "Şanlıurfa genelinde 8 Bin dersliğe ihtiyaç duyulmaktadır. Şayet 8 Bin yeni Derslik yapılır ve hizmete girerse bu defa yeni yapılacak Okullarla birlikte toplamda bu defa 7 Bin Öğretmene ihtiyaç duyacağız. Ancak Şanlıurfa için önemli bir gerçek var. Her yıl binlerce Öğretmen Şanlıurfa'ya atanıyor, ama bir o kadar da Şanlıurfa'dan tayinini alarak gidiyor. Zaman içersinde 7 Bin Öğretmen açığı da bu nedenle oluşmuş..."

8 Bin Derslik açığı, 7 Bin Öğretmen açığı Urfa'daki Eğtiminin kara tablosunun en somut göstergesidir..

BDP İl Başkanı ve İl Genel Meclis Üyesi Halit Yıldıztekin daha sonra söz alarak soru sordu : "Sayın Müdürüm. Urfa'da Vekil Öğretmen atamasıyla nereye kadar gideceğiz. Atanamayan onbinlerce Öğretmen atama bekliyor. Bu konuda sizin de çalışmalarınız var mı? Ayrıca Urfa'nın bir gerçeği de Tarım işçiliğidir. Çocuklarımız maalesef Okul yerine Aileleri tarafından çalıştırılmaya götürülüyor. Bu nedenle de sağlıklı eğitim yapılamıyor?"

Çok önemli iki soru..

Milli eğitim Müdürü Metin İlci'den cevap : "Bizde Asil Öğretmen gelsin istiyoruz. 4-5 yıllık deneyimli Öğretmenlerle Vekil Öğretmen bir olabilir mi? Ancak gerçeği belirtmem gerekirse bu soru bizi aşan bir konu. Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürü olarak biz sadece Bakanlığımıza Urfa'nın mevcut problemlerini sorunlarını aktarıyoruz. Tarım işçiliği konusunda da haklısınız. Bu iş cezalarla olmuyor. Her yıl binlerce öğrencinin Eğitime devam etmesini gerçekleştiriyoruz. Ancak bu konuda Anne ve Babalara büyük görev düşüyor. Çocuklarını düşünerek Okula göndermeliler"

Bilindiği gibi Mayıs ve Haziran ile Eylül ve Ekim ayında binlerce çocuğumuz maalesef Aileleri tarafından Tarım işçiliğine götürülüyor. 3.5 ay Okula gönderilmeyen bir çocuktan daha sonra başarı beklemek mümkün mü?

Şanlıurfa'nın sınavlarda neden sondan ilk 10'u bırakmadığını bu açıklamalardan sonra daha nasıl izah edelim.. Herşey ortada..

Milli Eğitim Müdürü Metin İlci oluşturduğu Komisyonlar fiziki şartları uygun olan Okullarda İlköğretim ile Orta öğretimi ayırıyor. Yani okul ikiye ayrılıyor.

Müdür İlci bu yöndeki soruma da şu açıklamayı yaptı : "Bu durum 8 yıllık kesintisiz eğitimin bir versiyonu. Daha doğrusu 28 Şubat zihniyeti.. Biz bu zihniyeti sonlandırıyoruz. Fiziki şartları müsait olan Okullarımızı ayırıyoruz. Ana Sınıfı ve 1.sınıf öğrencisiyle 6 ile 8.sınıf öğrencilerin aynı lavaboyu kullanması, aynı kantini kullanması, aynı ortamda bulunması doğru değildir. Yeni öğretim yılında bu konudaki sorunları mutlaka çözeceğiz"

Peki sonuç ?

Elbette Milli Eğitim müdürü Metin İlci'nin İl Genel Meclisine gelmesi, Eğitimle ilgili sorunlar hakkında bilgi vermesi sevindirici..

Ancak Urfa'nın Eğitimdeki bu sorunlarını her platformda gündeme getirmeliyiz. Milli Eğitim Bakanımıza bu konuyu her platformda iletmeliyizki yeni öğretim yılında en azından öğretmen açığı yönünde gerekli girişimler yapılsın.

Ayrıca 8 Bin derslik açık olan bir İl'de demekki bu yıl hizmete girecek olan 256 derslik de yeterli bir rakam değil. Urfa olarak bu konuda kafa yormaya devam etmeliyiz..

 

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
kdf
03.04.2016 17:04
sdfsf
Yazarın Diğer Yazıları