SON DAKİKA
“URFA'DAKİ ŞIRLOPCULARA...”
23 Aralık 2013 - Pazartesi 12:39
Ömer KAPAKLI

BDP Genel Merkezinden yapılan resmi açıklamada şöyle denildi : "Şanlıurfa Büyükşehir ve 13 İlçe Adayı 26 Aralık Perşembe günü Diyarbakır'da açıklanacak"

Peki neden Diyarbakır?

Dikkat ederseniz BDP önemli her açıklamayı, toplantıyı Diyarbakır'da yapıyor.. Aynı gün Şanlıurfa ile birlikte çok sayıda İl'in Belediye Başkan Adayları Diyarbakır'da açıklanacak. BDP'nin Adaylarının açıklanmasıyla birlikte Şanlıurfa'da iddialı tüm partiler seçim startını vermiş olacak..

AK Parti'nin 13 İlçe Adayı Resmi olarak ne zaman açıklanacak?

AK'ın Aday adayları haftalardır Ankara'da.. Psikolojik olarak şu duruma gelmişler.. "Ne olacaksa olsun.. Yeterki adaylar bir an önce açıklansın.."

Başbakan Erdoğan Karadeniz gezisinin ardından Trabzon Havaalanından Pakistan'a gitti. Geçen hafta meydana gelen olaylar olmamış olsaydı Erdoğan Ankara'ya dönebilir, Üst Kurulla bir toplantı yapabilirdi. Ancak Mitingler uzadığı için Ankara'ya dönmedi..

Şanlıurfa Milletvekilleri, Bakan Faruk Çelik'le birlikte sürekli bir araya geliyor.. Bunu Bakan Faruk Çelik'de son telefon görüşmemizde bana söyledi.. Çelik, "Öyle ki bazen benim evde bile Vekillerimizle bir araya geliyoruz"demişti..

Herkesin ortak görüşü şöyle : Başbakan Erdoğan Pakistan'dan döndükten sonra Üst Kurulda görev alanlarla bir araya gelir. Büyükşehirlerin İlçe Belediye Başkan Adayları da hafta sonuna kadar kamuoyuna açıklanmış olur..

Yani Ankara'da bekleyişlerini sürdüren Şanlıurfa'nın Aday adaylarına "Az kaldı.. Hafta sonuna kadar bu çileniz sona erer"diyebiliriz..

Gelelim Urfa'daki Şırlopculara..

Hizmet Gazetesinde Av.Bekir  Bozanoğlu'nun kaleme aldığı yazıyı okumanızı öneririm. 1950'li yıllarda meşhur Ahmede Bege'nin halka seslenişini kaleme almış.

"Ahmede Bege Urfa meydanında elini havaya kaldırdı, etkili bir sesle:

- Urfalılar duyun. "Bugünden itibaren şırlop kalkmıştır"dedi.

Sonra tekrar etti ve süratle oradan uzaklaştı.

Bu söze o günün Sarayönü ve Köprübaşı gençleri "beli"dediler, sözü geçtiğinde de ona Şırlope Ahmede Bege,dediler.

Bu söz yıllarca söylendi, söylendi, sonra zaman geçti unutuldu.Şırlop sözcüğüyle nüfuza dayalı haksız menfaate dikan çeken Ahmede Bege, "rüşvet yasak artık" demek istemişti.Şırlop sözcüğü, Urfa argosunda bedavadan edinilen para, mülk, menfaat vs.demekti.

O gün o söyledi, ondan sonrakiler söyledi. Ama şırlop kalkmadı.

Görünen o ki insanlar yaşadıkça da var olacaktır şırlop.

Ama madem ki ölümsüzdür şırlop, madem ki devirler değişiyor,devlet hayatında şırlop değişmiyor, o zaman hep bir ağızdan bağıralım:

Yaşasın Şırlop.

Yaşasın Şırlopcular.

Kahrolsun şırlopa engel olanlar..."

Şimdi gelelim Urfa'mıza..

Kim neyi nasıl şırloplamış bunu tüm gerçekleriyle göreceğiz..

Sayın Başbakan Erdoğan "Bu konuda Babamın oğlu olsa tanımam gerekeni yaparım"diyor. Bakan Mehmet Şimşek daha ilk günden söyledi..

Ancak bizim Urfa'daki Şırlopculara bakıyorum ve "Yav hele durun,durun.. Biraz bekleyin. Neyin ne olduğunu tam olarak anlayın da konunun üzerine daha sonra  şırloplayın"diyorum.

Urfa'da Cemaatin etkinliğini anlatmama sanırım gerek yok..

Bahse konu Urfa'lı Şırlopcular yıllarca Cemaatçi olarak göründü.. Oysa kendileri Cemaatçi değil, şırlopcuydu..

Hükümet ile Cemaat arasında bilinen durum ortaya çıkınca bu kez bizim Urfa'daki şırlopçular AK Partililerden çok Cemaati kötülemeye başladı..

Bakarsanız Hükümetle Cemaat yeniden eski günlerine döner.. O zaman  bizim Urfa'daki şırlopçular herkesden çok Cemaatçi olur..

Öyle ki bu şırlopçular, yıllarca "Cemaatçi olarak görünmesek para kazanma şansımız yok"diyorlardı..

Şimdi Hükümetin tavrına göre hareket ederek "Şayet Cemaatçi gibi görünmeye devam edersek şırloplarımızdan oluruz"demeye başladılar.

Hükümet-Cemaat arasındaki gerginliğin ilk günlerinde Cemaatin önde gelenleri Vali Celalettin Güvenç'in Şanlıurfa Büyükşehir Adayı olmasını istemiyormuydu?

Halen Cemaatin çok etkin kişileri Büyükşehir Adayı Celalettin Güvenç'le birlikte değil mi?

Türkiye'nin aksine Cemaatle-AK Partili Yöneticiler halen birlikte değil mi?

Şu an itibariyle iki kardeşden biri "AK Partili, diğeri Cemaatçi"değil mi?

Bizim Urfa'lı şırlopçulara tavsiyemdir..

Biraz sakin olun.. Elinizden kimse şırlopları alamaz. Her devrin adamı olma yolunda yarış içersine girmeyin.

Gizliden,gizliye Cemaatin toplantılarına katıl, sonra Cemaati kötüle.. Diğer taraftan "Urfa'daki siyasi oy dağılımı Adana,Mersin gibi olsaydı bizim tavrımız çok farklı olurdu"diye tilki misali gibi kuyruğunu salla..

Ankara ve İstanbul'daki yaşanan olayları tüm ayrıntılarıyla yakında hep beraber tüm detaylarıyla öğreniriz..

Ancak 63 yıl önce yaşanan bir olayı Hizmet gündeme getirdiği için Urfa'lı Şırlopçuları bir kez daha bu süreçte tanıma imkanına sahip olduğumuzu da belirtmek isterim.

Ancak bu Şırlopçular için hiçbir şey farketmiyor..

İktidar kim ise hep İktidardan yanalar..

Hangi cemaat ne zaman güçlüyse o cemaatten yanalar..

Şırlopçular ve tırşikçiler bu memleketin kaderi mi ne?

AK Partililere ve özellikle AK'ın Adayı Celalettin Güvenç'e sesleniyorum.

Vali iken bu şırlopçular açıktan yanınıza gelerek şırlop istemiyordu..

Şayet seçimi kazanırsanız bu şırlopçular yanınızdan bir saniye ayrılmaz, ne kadar şırloplu iş varsa kendileri almak ister..

Urfa'daki şırlopçular da doyumsuzdur.

Urfa'da yıllardır Hizmete gönül vermiş gerçek Cemaatçi ve gerçek AK Partililere de şunu söylerim..

Bugünleri siz de unutmayın..

Urfa'nın meşhur şırlopçularını bi tarafa yazın. Her defasında aranızda barındırdınız. Bari yeni dönemde bunlara şırlop vermeyin..

NOT: Google'a girip şırlopçu nedir diye sorduğunuzda "maalesef aradığınız şırlopçu kelimesinin anlamı bulunanamamıştır denilmekte" Attığım sontweet'de şunu yazmıştım; "Urfada yıllarca cemaatçi gibi görünen, mevcut duruma göre cemaate salayan alternatifi bulduğunda AK Partiyi ilk terk edeceklere şırlopçu denir". Şırlopçu kelimesi yerel bir ifade olup Urfalılar şırlopçunun anlamını çok iyibilmektedir.

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
mehmet b
25.12.2013 02:37
helal olsun çünkü iyi bir tespit yapmışsınz.ben bu kadar beklemiyordum sizden böyle açıklama ama tespit süper.şırlopçular ve tırşıkçılar napacak merak ediyorum,daha düne kadar abiler böyle dedide biz böyle yaptık diyenler.faiz verip sonra cemaatçi olanlar abileri dillerinden düşürmediler,(cemaat abileri)ni,bakalım napacaklar,size katılıyrum
mehmet b
25.12.2013 02:26
ben sizden bu kadar net açıklamayı inanmazdım ama yaptınız tebrikler baştan diyeyim.daha düne kadar abiler böyle dedilerde biz böyle yapıyoruz diyen şırlopçular bakalım şimdi napacak.abilerinide analarınıda satarlar bunlar şırlopçu çünkü.yazıklar olsun ki devir ayakların baş devri.şırlopçuların devri.cemaat uyan akp uyannn görün artık bunları........
R.AKYOL
23.12.2013 23:19
BUKELEMUN GİBİ SAF DEĞİŞTİRENLER..MEDYA ŞIRLOPÇULARI... CEMEAT ADI ALTINDA YER BULANLAR..ŞEYH MÜRİTLİĞİ... NODERN ADIYLA HORTUMCULAR...YÜZÜ KIZARMAZ UTANMAZLAR... ACABA ŞIRLOPÇU SAYILIRMI....?...TEBRİKLER...
Arif Akagün
23.12.2013 20:13
Urfada Kim Bir Taş Üstüne Taş Koyuyorsa Gerçek urfalı O dur. Urfaya Yatırım Yaparak Urfalı Olacaksın. Urfaspora Destek Olarak Urfalı Olacaksın. Deplasman Maçlarına Gideceksin Urfalı Olacaksın. 2000 Üzerinde Köyü Gezerek Urfalı Olacaksın. Yardımlarda En Önde Olacaksın Urfalı Olacaksın. Sayın Celalettin Güvenç'in Değerini Bilelim Destekleyelim. TEŞEKKÜRLER SAYGILAR SUNUYORUM...
Arif Akagün
23.12.2013 20:10
Sayın Ömer Kapaklı Tespitiniz için sizi canı gönülden kutluyorum. Sayın Başbakanımız Sizin bu tespitinizi daha önceden görmüş olmalıki Urfalı bir aday yani şırlopçu yerine Adam Gibi Bir Adam Bir Aday Belirlemiştir. Neye Dayanarak Söylüyorsun derseniz, 1-Her Platformda Valimiz var Demiyormuyuz. 2-Şanlıurfaspora Para toplanır Urfalı Nerede. 3-Köylere Yardım Yapılır Urfalı Nerede. 4-Bence Şanlıurfaya Bir Başbakan Bir parlementer Seçiyoruz. Urfalı Olmak Sadece Kimlikte Yazmakla Olmuyor.
M. ATMANOĞLUM
23.12.2013 18:51
Sayın Kapaklıyı bu yazısından dolayı yürekten kutluyorum. Kendim neye mal olursa olsun kendi dünya görüşümden vazgeçmem ve başarılı olması için de elimden geleni yaparım. Ancak gelin gürünki kılıktan kılığa giren, yağmur nerede yağarsa şemsiyeyi oraya taşıyan insanlar hep ün planda görünüyor. Hizmet etmek isteyen ve Allah rızasını gözetleyen insanların geneli de maalesef o imkanı bulamıyor. Gerek adayların ve gerekse parti yöneticilerinin buna çok dikkat etmeleri gerekiyor.
mahmut
23.12.2013 17:48
Sayin kapakli sirlopcu olmakta zordur herhalde bunun egitimini alacak bi yer yada ustasi varmi belki ders almak istenyenler olur mesale diploma gibi
ŞIRLOP DOĞAN, ŞIRLOP ÖLÜR
23.12.2013 13:56
TOPLUM MÜHENDİSİ SN.YAZAR SİZİ TEBRİK EDİYORUM.TEŞHİSİNİZ HARİKA.
Müslüm Akalın
23.12.2013 13:20
Biliyorsunuz, 'Doğrudan doğruya' sürecinin ateşleyicisi halktaki 'şırlop' algısıdır. Bu nedenle yorumunuz meraklıları için uyarıcı ve yol gösterici. Umarım yeşil alanlarla ilgili girişimlerde tavan yapan halktaki şırlop algısı hafife alınmaz.
Yazarın Diğer Yazıları