SON DAKİKA
“URFA NASIL BİR ŞEHİR ?”
23 Nisan 2013 - Salı 10:27
Ömer KAPAKLI

Şanlıurfa İl Kültür Müdürü Selami Yıldız bilgi,birikim, olaylara hakimiyetiyle çok önemli bir görevi başarıyla yapıyor. Ancak Urfa'nın tarihi ve turizmini dikkate aldığımızda daha aktif olabilir. Şanlıurfa'ya gelen yerli ve yabancı turistlere yönelik önemli çalışmalar yapıyor. "Şanlıurfa İl kültür Müdürü"olarak değil bir Urfa'lı olarak bazen Rehberlik yapıyor, bazen işçilik.. Konumu, ünvanı o'nun için önemli değil.. O kendini İl Kültür Müdürü olarak değil, Urfa'nın bir neferi olarak görüyor..

Geçen gün kendi twetir hesabından "Urfa nasıl bir şehir?"sorusunu irdelemeye çalıştı.. Üst üste twetler gönderdi. Tweterden takipçi sayısı 400.. Oysa bu sayının çok fazla olması gerekiyor. Çünkü çok önemli konulara dikkat çekiyor.

Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürü Selami Yıldız'ın bu konuda yazdığı twetlerin bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

"Urfa, İbrahimi ve Eyyübi bir şehir. Urfa Nemrud'a baş kaldıran şehir. Dillerin, dinlerin, renklerin buluştuğu kaynaştığı harmanlandığı şehir"

"Urfa, medeniyetlerin ve hoşgörünün hakim olduğu, Said Nursi'nin ifadesi ile "Muhabettin Başkenti" Taşı toprağı mübarek bir şehir"

"Urfa, Tarihle yoğrulan, Tarihin yeniden yazılmasına vesile olan, arkeolojik bulgulara göre yerleşik hayatın başlangıcı. Dünyanın en eski Kenti"

"Urfa, Kurtuluş harbine ilham veren, düşman çizmesi ile çiğnen yurdu, canı ile kanı ile teslim etmeyen şehir, ecdad kanı ile sulanmış şehir"

"Urfa, ilmin, irfanın konuşulduğu bölgeye değil, Dünya İbrahimi mesajları olan bir şehir. Urfa Hz. İsa (a.s) tarafından kutsanmış bir şehir"

"Urfa, "Ya Naru Kuni Benden ve Selam "Ey ateş İbrahime serin ve selamet ol" emri Celil'in mucizesinin gerçekleştiği, ateşin yakamadığı şehir"

"Urfa, müziğin beşiği, harmanlandığı bir şehir. Her türlü zırh, yanık bir hoyrat ve gazel ile delinir. Urfa'da.. Damak aradığı tadı bulur Urfa'da"

"Kubbeleri tutan bir kilit taşıdır, yapıdan kopardığınızda yer ile yeksan olur Urfa. Bereketli Hilalin kilit taşıdır, google eart'a bakalım"

"Urfa, buğdayın, arpanın, mercimeğin ana vatanı. Yılda 1'e 40 veren bir şehir. Güneydoğu'da sulanabilir arazinin yüzde 55'ine sahip bir şehir"

"Urfa, coğrafi büyüklüğü bakımından Türkiye'nin 7'nci şehri, 2010 nüfus sayımına göre 1.726.000 nüfusu ile Türkiye'nin 8.şehri"

"Urfa, dogurganlıkta Türkiye 1.cisi. Nüfusunun yüzde 72'si genç nüfus. Urfa, İstanbul, İzmir ve Ankara vb. şehirlerden ve bölgede daha huzurlu bir şehir"

Evet.. Selami Yıldız'ın Urfa ile gönderdiği twetler böyle. Takipçisi 400 olan Selami Yıldız'ın umarım bu yazıyla takipçisi de artar. Çünkü çok önemli bilgi ve mesajları resmi tweter hesabından takipçileriyle paylaşıyor.

Umarım bu yazının etkisiyle kendini takip edenleri daha çok bilgilendirir. Urfa'da Selami Yıldız'ların sayısının artması temennisiyle herkese iyi günler diliyorum.

Yaşadığımız bu şehrin kıymetini biraz daha bilelim diye  "Urfa Nasıl bir Şehir" sorularını sizlerle paylaşmak istedim..

Urfa'nın farkı ve farklılığı öylesine sıradan bir hadise olmadığını anlayabilmek önemli..

Bu nedenle Urfa'lı Urfa ile ne kadar gurur duysa azdır..

Allahımıza şükürler olsun ki böylesine önemli bir memleketin evlatlarıyız.

Urfa'mıza daha çok sahip çıkmak hepimiz görevidir.

Ne mutlu Urfa'ya ve Urfa'lıyım diyene.. Urfa'lıya Selam olsun..

 

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
ERCAN MORADAOĞLU
31.10.2014 10:36
BEN TRABZON LUYUM AMA ÇOK SEVDİĞİM ŞEHİRLERDEN URFA.İNŞALLAH YAKIN ZAMAN DA GÖRME FIRSATIM OLUR..
halil çakır
23.04.2013 11:30
Evet Urfa tarih'i,kültür'ü ve geçmişi ile bir medeniyetler müzesi.Böylesine bir zenginliğin üstünde oturduğumuzun farkındamıyız acaba ? Bu kentin bir Dünya kenti olması için verilen çabalar yeterlimidir.? Kentimizi Dünya'ya tanıtmak için teknolojinin imkanlarından yeterince yararlanıyormuyuz? Bu kadim Mezopotamya kentini sadece bir Turizm müdürü'nün çabalarına bırakmak doğrumudur?Neden tüm sivil toplum ve yönetim kademeleri sinerji yaratarak merkezi hükümeti bu kadim uygarlık kentinin Dünya'ya tanıtılması için bir turizm seferberliği başlatma yönünde harekete geçirmezler.?
Yazarın Diğer Yazıları