SON DAKİKA
“ÜNİVERSİTELİ İŞÇİLER”
10 Aralık 2012 - Pazartesi 13:26
Ömer KAPAKLI

Üniversiteli işçilerin İstanbul temsilcisi Sayın Musa Kocakiren’den geçen gün bir mail aldım.

Musa Kocakiren, Üniversiteli işçilerin sorunlarını kapsayan mailinde sorunlarının çözümü için medyadan destek istiyor. Türkiye’de birçok meslek grubunun gerçekten önemli sorunları var. Her biri her gün farklı bir heyecanla güne başlıyor. Yapılan bir görüşmeyle umutlanıyorlar bazen de umutsuzluğa kapılarak, “ Bizim bu işimiz olmaz” demeye başlıyorlar. Mevcut sorunların çözümü için başta Çalışma Bakanlığı olmak üzere iki, üç ayrı Bakanlığın ortak hareket etmesi gerekiyor. Birçok sorunu çözen ve bu konuda ilgililere gerekli talimatı veren Başbakanımız Erdoğan’ın bu sorunları da gündeme alacağına ben inanıyorum.

Çalışma Bakanı Sayın Faruk Çelik Şanlıurfa Milletvekili olduğu için sorunlu meslek gruplarının temsilcileri konu hakkında sürekli bizleri bilgilendiriyor.

Sayın Bakan Faruk Çelik’in bu sorunlara karşı ilgili olduğunu, sorunun çözümü noktasında gayret gösterdiğini biliyorum. Tüm bu sorunlu meslek gruplarının Sayın Bakanımız Faruk Çelik’e inanmalarını, güvenmelerini öneriyorum.

Sayın Başbakanımız Aralık ayı sonunda Şanlıurfa’ya geliyor. Sayın Bakanımızda üç dört gününü Şanlıurfa’da geçirecek. Bu konuları Sayın Bakanımızla ayrıntılı bir görüşme imkanımız olacak.

Üniversiteli işçiler arasında başka bir kuruma tayin ve atama durumu olmadığından anne, baba, eş ve çocuklarından ayrı yaşamak zorunda kalanlar var.

Üniversiteli işçilerin tek istediği memur kadrosuna geçebilmek umarım en kısa zamanda hem üniversiteli işçiler, hem de diğer tüm sorunlu meslek gruplarının sorunları çözümlenir.

Üniversiteli İşçiler İstanbul Temsilcisi Sayın Musa Kocakiren’in bana gönderdiği Maili aşağıya aktarıyorum.

 

“BİZLER ÇEŞİTLİ KAMU KURUMLARINDA ÇALIŞAN ÜNİVERSİTE MEZUNU İŞÇİLERİZ

 

Genel bütçeye dahil dairelerle, katma bütçeli idareler ve bunlara bağlı kuruluşlar, İl Özel İdareleri ve belediyeler, kalkınma ajansları, iktisadi müesseseler, iktisadi devlet teşekkülleri, kamu iktisadi kuruluşları ve bunların müesseseleri, bağlı ortaklıkları ve iştirakleri, Kamu kurumu niteliğinde özel kanunlarla veya bunların verdiği yetkiye dayanılarak kurulan kamu kuruluşları, bölgesel kuruluşlar ve Bakanlık ilgili kurum ve kuruluşlarda iş kanununa tabi değişik isim ve pozisyonlar altında kamu işçisi olarak çalışmaktayız.

2007 yılında Hükümetimizin çıkardığı kanunla kamuda çalışan ve en az 6 aylık sigortalı geçmişi olanlar daimi işçi statüsüne veya 5393 lü (4B’li) sözleşmeli personel dağılımı oldu.

5620 sayılı kanun ile isteyerek-istemeyerek ya da bilerek-bilmeyerek aynı okuldan mezun olan aynı unvan ve meslekteki kişilerin bir kısmı sözleşmeli personel statüsünde bir kısmını da işçi statüsünde değerlendirildi. Kanun çıktığından beri 5 senede maaş yönünden ciddi boyutta fark yaşanmış ve büyük miktarda maddi ve manevi kayıplar söz konusu olmuştur.

Sözleşmeli statüsünde değerlendirilenler unvanlarını kullanmakta ve çalıştıkları yerlerde şef, müdür, müdür yardımcısı gibi makamlarda bulunmaktadırlar. Buna karşın işçi statüsünde değerlendirilenler ise terfi ve görevde yükselme gibi özlük haklarından faydalanamamaktadırlar.

Üniversite mezunu olmamıza rağmen işçi statüsünde olduğumuzdan dolayı çalıştığımız kurum bizi istediği yerde ve pozisyonda işçi olarak çalıştırmakta bununla birlikte sözleşmeli personeller ise meslek ve unvanının gereği olan müdürlüklerde ve pozisyonlarda çalışmaktadırlar. Üniversite mezunu işçiler olarak tayin, nakil, geçici görev gibi özlük haklarından faydalanamadığımız gibi mesleğimiz konusundaki toplantılara, seminerlere, eğitimlere yalnızca işçi olduğumuzdan dolayı katılamamaktayız. Bu tip organizasyonlara katılma taleplerimiz memur olmadığımızdan dolayı kurum tarafından reddedilmektedir.

Biz üniversite mezunu işçiler arasında, başka bir kuruma tayin ve atama durumu olmadığından anne ve babalarından, eşlerinden ve çocuklarından ayrı yaşayanlar bulunmaktadır. Gerekli düzenlemelerin yapılarak memur kadrosuna geçmemiz konusunda mağduriyetimizin giderilmesi hususunda çalışmalar yapıyoruz. Aşağı da ki sitemize üye olmanızı ve desteğinizi bekliyoruz.

http://www.universiteliisciler.com

İSTANBUL İL TEMSİLCİSİ

MUSA KOCAKİREN”

 

Evet… Sayın Musa Kocakiren’in maili böyle…

Bu sorunları Şanlıurfa Milletvekili Sayın Mahmut Kaçar’la da görüşüyorum.

Kendisi eski Sendika Başkanı olduğu için hem sorunları biliyor hem de sorunlara karşı ilgili…

Bu nedenle Sayın Milletvekili Mahmut Kaçar’a da teşekkür ediyorum.

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
GuestHoupe
22.04.2017 22:09
guest test post [url=http://googlee.te/]bbcode[/url] <a href="http://googlee.te/">html</a> http://googlee.te/ simple
KostyaTem
22.04.2017 07:41
GuestHoupe
27.01.2017 08:28
guest test post [url=http://googlee.te/]bbcode[/url] <a href="http://googlee.te/">html</a> http://googlee.te/ simple
AKİF
21.06.2015 15:59
NE OLACAK ÜNİVERSİTE MEZUNU İŞCİLERİN DURUMU
emr
09.01.2013 17:47
SAYIN ÖMER KAPAKLI'YA MÜCADELEMİZİ ONURLANDIRDIĞI İÇİN TEŞŞEKKÜRLER...
CANAN
24.12.2012 17:28
Ömer Bey bizi anlayıp, destek olduğunuz için çok teşekkürler.
Fatma
18.12.2012 10:59
Ömer Bey, bize gösterdiğiniz ilgi için ne kadar teşekkür etsek gene de azdır.Rabbim razı olsun
nemi yıldırım
15.12.2012 16:17
bizim sesimiz dayanağımız yüreğimiz dürüst abimiz ömer kapaklı ancak siz bana yardım edebilirsiniz ben 12 yıldır şanlıurfa belediyesi ve emniyet müdürlüğünün mağduruyum benim işyerimi elimden aldılar bana belediyede iş sözü verildi 12yıldır belediyenin kapısında hak sahibi olduğum halde süpürge oldum yinede bana verilen söz yerine getirilmedi zorla beni suça itiyorlar artık çalacak kapım kalmadı ömer aba zize yalvariyoru bana yan yoldaş olun yanda yol gösterin binlerce kişi işe aldılar lütfen
Saadet KILIÇ
11.12.2012 15:07
Bizlere verdiğiniz destek için sonsuz teşekkürler.
üniversiteliişçi
11.12.2012 12:56
Sn. Ömer Bey, Bizlerin hak arama mücadelemize verdiğiniz ve vereceğini desteklerden dolayı arkadaşlarım adına şükranlarımı sunuyorum.
ece
11.12.2012 11:34
Ömer bey sesimizi duyup, duyurduğunuz ve tüm yardım ve destekleriniz için teşekkürler.
GÖKSEL
11.12.2012 10:45
Sayın Ömer bey öncelikle bizlere verdiğiniz destekten dolayı size minnettarız.Ben çalıştığı kurumda ilkokul mezunu işçiler tarafından bile mühendislik adına tanınmayan bir işçi inşaat mühndisiyim artık gerisini siz düşünün.İnanın bana şuan kamuda en ama en mağdur durumda olanlar bizleriz bence 5393 lülerden önce biz bunu hakediyorduk zaten onlar özlük haklarını alabiliyolar ve maaşları iyi durumda şuan maaşım 1600 tl ve 9 yıldır devlete hizmet ediyorum.Sizin desteğinize inanıyoruz.Allah razı ols
Musa Kocakiren
11.12.2012 10:35
Sayın Ömer Kapaklı Başkanım; İçten,sıcak,samimi ve empati ustalığı gösteren makale için teşekkür ederim. Üniversiteli işçiler.i ço güzel ifade etmiş,destek vermişsiniz.Ümit var etmek,omuz çıkmak ne kadar insani davranış.Sizlerle onur duyuyorum.İmkan ve şartlar müsait olursa inşallah Şanlıurfa,ya gelmek isterim. Neme lazım demeyip bize destek duruşu gösterdiğiniz için mütekekkiriz.saygılarımla
MUSA KOCAKİREN
11.12.2012 10:32
Sayın Ömer Kapaklı Başkanım; İçten,sıcak,samimi ve empati ustalığı gösteren makale için teşekkür ederim. Üniversiteli işçiler.i ço güzel ifade etmiş,destek vermişsiniz.Ümit var etmek,omuz çıkmak ne kadar insani davranış.Sizlerle onur duyuyorum.İmkan ve şartlar müsait olursa inşallah Şanlıurfa,ya gelmek isterim. Neme lazım demeyip bize destek duruşu gösterdiğiniz için mütekekkiriz.saygılarımla
M. KALKAN
11.12.2012 10:32
Selamün Aleyküm Ömer Bey, Üniversiteli işçi kardelşlerimizin, bizim sorunlarımızı dile getirdiğiniz ve sesimiz olduğunuz için başta şahsınız olmak üzere tüm emeği geçen kardeşlerimize çok teşekkür ederiz. Aldığımız eğitimlerimizi; Ülkemize, Milletimize hizmet olarak geri vermek, cennet memleketimizin, asil Milletimizin muasır devletler ve Milletler arasında olması için, hayatını okumaya verenlerin, okumuşların en ön safhada ve her yerde hizmet için... Selam ve Dua ile Saygılar
ahmet
11.12.2012 01:48
bizim gibi mağdur arkdaşlarının sorununu dile getirdiğiniz için tşk ederim ömer bey bizide unutmayın başbakan bakan urfaya geldiğinde köşenizde yazacam diye söz vermiştiniz saygılarımla tarım bakanlığı kadro mağdurları
Kürşat KUNT
11.12.2012 00:47
Ömer bey yardımlarınız için size, çalışma arkadaşlarınıza ve güneydoğu televizyonuna teşekkürlerimizi sunuyoruz
Emrah Çınar
10.12.2012 23:24
Ömer bey çok teşekkür ederiz.Allah sizden razı olsun.Bunca insanın sesi oluyorsunuz.Siz olmasanız biz sesimizi Bakanımız Faruk Çelik'e kesinlikle duyuramazdık.Bundan sonra da desteğinizi esirgemeyeceğinizden eminiz.Ömer Bey biz bakanımızdan da onun ne kadar özverili çalıştığından da haberdarız.Sizin sayenizde ona ulaşmamız ve sesimizi duyurmamız yeterli olacaktır.Öyle umuyoruz ve dua ediyoruz...
Halis GENÇ
10.12.2012 19:34
Sn Ömer Kapaklı Bey;Üniversite Mezunu Kamu işçileri (Müh,Avukat,Veteriner,Kimyager,Biyolog v.b )meslek mensupları olarak size ne kadar teşekkür etsek azdır.Bir defada bizim sesimiz oldunuz.Allah c.c razı olsun.Allahc.c ne muradınız varsa versin inşallah işimiz olsun olmasın çokda önemli değil.saygılarımızla.10.12.2012 Halis GENÇ İşçi(Vet.Hekim)
Halis GENÇ
10.12.2012 19:26
Sayın Ömer Bey Selamünaleyküm Saygı ve Sevgilerimi Yolluyorum.Bende Üniversiteli işçiler.com Web sitesinin İşçi statüsünde 1993 yılından bu yana işçi statüsü ile Elazığ Tarım il Md lüğünde çalışan Veteriner Hekim bir üyesiyim.Güneydoğu Tv web sitenizden Üniversiteli işçiler adı altında yazdığınız 10.12.2012 tarihli yazınızdan bize desteklerinizden dolayı allah c.c razı olsun diyorum.Aralık ayı sonunda sayın Başbakanımızın urfaya geleceğinden bahsetmişsiniz sizden ricamız bizim durumumuzu bildirm
SERKAN KILIÇ
10.12.2012 18:51
ÖMER ABİ SENDE OLMASAN SESİMİZİ ÇSGB BAKANIMIZ SAYIN FARUK ÇELİK BEY'E DUYURMAMIZ İMKANSIZ OLACAKTI ALLAH (CC) SENDEN RAZI OLSUN.ANAN BABAN EŞİN VE EVLATLARININ HAYIRLI GÜNLERİNİ GÖR.... BENİM GÖZÜMDE YILIN GAZETECESİSİNİZ...
MÜSLÜM ÇİFTÇİ
10.12.2012 18:45
Sevgili Ömer bey, ilgi ve alakanızdan dolayı çok teşekkür ederiz.Aynı zamanda bir Şanlıurfalı olarak sizinle gurur duyuyorum. üniversiteli işçiler olarak hep yanınızda olacağız, saygılarımla CEYHAN BELEDİYESİ BASIN MÜŞAVİRİ-ÜNİVERSİTELİ İŞÇİLER GRUBU BASIN SÖZCÜSÜ
NAGİHAN BAYSAL
10.12.2012 18:31
SAYIN ÖMER BEY BİZE ÖZGÜVENİMİZİ KAZANDIRDIĞINIZ İÇİN, SESEMİZİ DUYURDUĞUNUZ İÇİN BİZE GERÇEKTEN DESTEK VERDİĞİNİZ İÇİN CANI GÖNÜLDEN TEŞEKKÜRLER...ALLAH RAZI OLSUN
FATMA ÇELİK
10.12.2012 18:12
Sayın Ömer Bey sesimize ses olduğunuz için size canı gönülden teşekkür ediyoruz.Bu kadar insanın duasını almak herkese nasip olmaz...Rabbim karşılığını en kısa zamanda gösterir inşallah...Arkamızda olduğunuzu hissettirdiğiniz için teşekkürler..SİZE GÜVENİYOR VE İNANIYORUZ SAYGILAR
Lütfü TOHUMCU
10.12.2012 15:37
Ömer bey...üniversiteli işçilerin sorunları için gösterdiğiniz ilgi ve yardımlardan dolayı çok teşekkür ederiz...ALLAH razı olsun sizden...programınızda görüşmek üzere....
Gökhan Güney
10.12.2012 15:09
Ömer bey size nekadar teşekkür etsek azdır. belkide siz olmasaydınız bakanımıza bu kadar gür şekilde sesimizi duyuramıyacaktık. sözleşmeli personellerle tüm vasıflarımız aynı olmasına rağmen kadro kapsamına giremessek bizim için büyük bir mağduriyet oluşacaktır. düşünsenize belediyedeki 13 yıllık işçi mühendis aynı kalacak 1 yıllık sözleşmeli mühendis memur olacak. desteğin için minnettarız
mehmet akoğlu
10.12.2012 15:08
Ömer bey,bizim mağduriyetimize göstermiş olduğunuz ilgi ve destekten ötürü sizlere şükranlarımı sunarım.. Teşekkürler
BARIŞ ÜNCÜ
10.12.2012 14:15
Ömer abi...Adam gibi adamsınn..Sana ne kadar teşekkür etsek azdır.Bizim gibi üniversiteli işçilerin sorunlarını gündeme getirip bize destek olduğun için ellerinden öpüyoruz abi..Desteğini esirgemeyeciğini biliyoruz ve sana, bakanımıza, başbakanımıza güveniyoruz.
Yazarın Diğer Yazıları