SON DAKİKA
“UÇAKLAR NEDEN İNEMİYOR?”
20 Aralık 2012 - Perşembe 15:51
Ömer KAPAKLI

Son bir haftadır Şanlıurfa- Ankara, Şanlıurfa- İstanbul uçak seferleri karşılıklı olarak iptal ediliyor.

 Uçuşların iptali nedeni ile Şanlıurfalı yolcular geçtiğimiz kış aylarında olduğu gibi yine perişan oluyorlar.

 Peki yağmurlu, sisli havalarda uçaklar neden Şanlıurfa’ya inemiyor?

 Bu sorunun cevabı aslında çok basit.

 1-GAP Havaalanı Meydanı zamanında çok yanlış yere kuruldu. Karacadağ’ın eteğinde çok farklı bir atmosfer içersinde. Urfa merkez güneşli dahi olsa havaalanı civarı sisli. Bu tamamen o bölgedeki coğrafi yapıdan kaynaklanıyor.

 2- ILS cihazı…

 Uzun süre GAP Havaalanında ILS cihazı da yoktu. Önceki yıl monte edildi. Ancak gelin görün ki bu monte edilen ILS nin görüş mesafesi 650 metre ile sınırlı…

 GAP Havaalanının coğrafi durumu dikkatte alınarak, İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa Havaalanlarında olduğu gibi sıfır görüşlü ILS sisteminin GAP Havaalanına monte edilmesi gerekiyor.

 Peki bu sorunu kim çözer?

 Tek bir adres: Çalışma Bakanı ve Şanlıurfa Milletvekili Sayın Faruk Çelik…

 Sayın Başbakanımız Erdoğan’da ay sonunda Şanlıurfa’ya geliyor. Bu konuyu iş adamlarımız, sivil toplum örgütleri, siyasiler ve tabi ki Medya mutlaka gündeme getirmelidir.

 Sayın Bakanımız Faruk Çelik’e bu durumu ayrıntıları ile anlatmamız gerekiyor. Aksi halde uçaklar Urfa’ya kış aylarında inemez.

 Daha dün Urfa yolcuları gece yarılarına kadar otobüs ile Adana’ya sabaha karşı Adana’dan Ankara’ya uçmak zorunda kaldılar. Her biri ayrı bir hikaye yaşadı. Bir dönem ILS cihazının gelmesi için Urfa projektörünü bu konuya çevirmişti. Şimdi sorunu çözmek istiyorsak bu gerçeği görerek, ne istediğimizi bilerek uçakların neden inemediğini anlayarak hep beraber bu sorunu çözebiliriz. Urfa da ki uçakların inememesinin tek nedeni budur arkadaşlar.

 Not: ILS nedir: Görüş mesafesinin azaldığı durumlarda konforlu bir yaklaşma ve iniş yaptırır. Bir nevi mesafe ölçme cihazıdır. 

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ A.EMİN ÖNEN’DEN BİLGİ NOTU;

 GAP Havaalanı ile ilgili yazdığım yazıyı resmi twiteer hesabımdan okuduğunu söyleyen ve telefonla beni arayarak konu hakkında bilgi veren Ak Parti Şanlıurfa Milletvekil Emin Önen şöyle dedi

 “Şanlıurfa kamuoyunun da bildiği gibi Şanlıurfa GAP Havalanının her sorunu ile yakından ilgili bir Milletvekiliyim. Daha önce ILS’nin havaalanına monte konusunda ortaya koyduğmuz gayreti sizde yakından biliyorsunuz. Yazınız üzerine ilgili mercileri telefonla arayarak gerekli bilgileri edindim. Sıfır görüşlü ILS cihazı sizinde belirttiğiniz gibi İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa Havalimanında bulunmakta. Ankara’da sistem sorunsuz çalışırken İstanbul Atatürk’de zaman zaman sıkıntılar söz konusu. Cihazın maliyeti 550. bin dolar olup tüm üniteleri ile kesin maliyet üç milyon dolar. Bu paranın temin edilmesi asla sorun değil. İlgili birimlere bizzat gideceğim. Daha önce ILS’yi nasıl takip ettiysek yeni sistemin GAP Havaalanına en azından önümüzdeki kışa getirilmesi noktasında gerekli çalışmaları bizzat kendim yapacağım”

Sayın Milletvekilimiz Emin Önen’in GAP Havaalanındaki sorunlara karşın hassasiyetlerini bende yakından biliyorum. Kendisine Urfa halkı adına teşekkür ediyorum.

AKYÜREK’DEN CEVAP GELDİ

Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Akyürek Ak Parti İl Başkanı Yusuf Eğilmez ile yaptığım Meydan programına canlı telefon bağlantısı ile katıldı. Akyürek ILS cihazı ile ilgili olarak şunları söyledi

“Sayın Başbakanımız Şanlıurfa’ya gözü gibi bakmakta. Ayrıca Çalışma Bakanımız ve Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik ile uyum içersinde Şanlıurfa’ya hizmetleri getirme devam etmekteyiz. Gap Havaalanına alınacak olan cihaz üç milyon dolar değil otuz milyon dolar da olsa güçlü ülkemiz için bu meblağın bir önemi yokdur. Allah’ın izni ile en yakın zamanda Bakanımız Faruk Çelik ve Milletvekillerimiz ile birlikte bu sorunu en kısa zamanda çözeceğiz. Bu cihazın takılması için aylarca bekleyemeyiz en kısa zamanda takacağız". 

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Yazarın Diğer Yazıları