SON DAKİKA
“ÜÇ AYLAR, MÜBAREK GÜN VE GECELER ”
02 Haziran 2011 - Perşembe 13:14
Ahmet SARRAOĞLU

02.06.2010 Perşembe günü üç ayların başlangıcı olan recep ayının birinci günüdür.

Recep ayı hem üç aylardandır  (Recep, Şaban, Ramazan) hem de “Eşhurul-hurum” (Recep, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem) denilen haram aylarıdır.

Bu aylar İslam öncesi dönemlerde de İslâm ın gelişinden sonra da kıymetli ve saygı duyulan aylardır. İşte bu ayların birincisi olan recep ayı 02.06.2010 Perşembe günü başlamıştır. Recep ayının fazileti büyüktür.

Peygamberimiz bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur : “Recep ayından bir gün Allah rızası için oruç tutan bir insan bir sene nafile oruç tutmuş gibi olur. Kim bu ayda yedi gün oruç tutarsa Cehennemin kapıları kendisine karşı kapanır. Kim bu aydan sekiz gün oruç tutarsa Cennetin sekiz kapısı kendisine açılır. Kim bu aydan on gün tutarsa Cenab-ı Haktan ne isterse Allah ona verecektir. Kim bu aydan on beş gün oruç tutarsa semadan bir çağırıcı çağırır: Allah senin geçmiş günahlarını affetti. İyilik yapmaya devam et. Kim bu ayda daha çok oruç ve hayırlı ibadetler yaparsa Allah da kendisine daha çok sevap verir “ .

Diğer bir hadiste de şöyle buyurur peygamberimiz : “Recep ayı Allah’ın ayıdır, Şaban ayıda benim ayımdır. Ramazan ayı ise ümmetimin ayıdır” Gerek Recep ayında gerekse diğer üç ayların devamı olan Şaban ayı ve Ramazan ayında çok kıymetli geceler de vardır: Bunların birincisi REGAİP KANDİLİ olan recep ayının ilk Cuma gecesine denk gelen gecedir.

Bu gecede Peygamber Efendimiz ana rahmine intikal ettiği gecedir. Yine bu ayın 27 gecesi de Miraç kandili gecesidir. Üç ayların ikincisi olan Şaban ayının 15. gecesi berat kandili gecesidir. Üç ayların üçüncüsü olan Ramazan ayının 27. gecesi ise kadir gecesidir.

Bu mübarek gecelerle ilgili özel nafile namaz yoktur. Fakat bu geceleri vesile ederek nafile namaz kılmak, Kur’ân-i Kerim okuyarak üzerinde düşünmek, tezekkür ve tefekkür etmek yararlı olur.

Peygamberimiz Kadir gecesinde nasıl dua edebileceğini soran Aişe validemize şöyle demesini tavsiye etmiştir: (Ey Allahım sen şüphesiz çok affedicisin Affetmeyi seversin, beni affet) (Tirmizi, “Da’avat”, 84)

Andolsun size kendinizden öyle bir Peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir. (Tevbe Suresi, 128)

Allah (c.c) katında zamanların değerleri birbirine eşittir. Ancak öyle zamanlar vardır ki o zamanlarda öyle hadiseler olur ki, o vakte diğer zaman dilimlerinden daha üstün bir değer kazandırır. Receb-i şerîfin ilk Cuma gecesine isabet eden Regâib Gecesi de bu müstesna zamanlardan biridir. Cuma geceleri böyle kıymetli vakitlerden biridir.

Regaib Gecesi gibi iki kıymetli gecede bir araya gelince, bu gece daha da bir kıymetli oluyor. Bu gece, yalvarış ve yakarışların Yüce Mevla’ya sunulduğu ve O’nun rahmetinden af istenildiği umut, huzur ve müjde gecesidir.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) Regaib gecesinin içinde bulunduğu Recep ayında çok dua eder, namaz kılar, oruç tutar, iyiliklerin her çeşidini yapar, sadaka vermeye özen gösterirdi.

İdrak ettiğimiz mübarek Regaib Kandili vesilesi ile ruhumuzu karartan kötü duygu ve düşünceleri kalplerimizden atalım. İbadetin zevkinden bizi mahrum eden nefsin kötü arzularını frenleyelim. Gönül dünyamızı bulandıran haset, kin, düşmanlık gibi kötü duygulardan temizleyelim.

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Yazarın Diğer Yazıları