SON DAKİKA
“ÜÇ AYLAR, MÜBAREK GÜN VE GECELER ”
19 Haziran 2010 - Cumartesi 16:45
Ahmet SARRAOĞLU

13.06.2010 Pazar günü üç ayların başlangıcı olan recep ayının birinci günüdür.

Recep ayı hem üç aylardandır hem de “Eşhurul-hurum” denilen haram aylarıdır.

Bu aylar Recep, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem aylarıdır.

 

Bu aylar İslam öncesi dönemlerde de İslâm ın gelişinden sonra da kıymetli ve saygı duyulan aylardır. İşte bu ayların birincisi olan recep ayı 13.06.2010 pazar günü başlamıştır. Recep ayının fazileti büyüktür.

 

Peygamberimiz bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur : “Recep ayından bir gün Allah rızası için oruç tutan bir insan bir sene nafile oruç tutmuş gibi olur. Kim bu ayda yedi gün oruç tutarsa Cehennemin kapıları kendisine karşı kapanır. Kim bu aydan sekiz gün oruç tutarsa Cennetin sekiz kapısı kendisine açılır. Kim bu aydan on gün tutarsa Cenab-ı Haktan ne isterse Allah ona verecektir. Kim bu aydan on beş gün oruç tutarsa semadan bir çağırıcı çağırır: Allah senin geçmiş günahlarını affetti. İyilik yapmaya devam et. Kim bu ayda daha çok oruç ve hayırlı ibadetler yaparsa Allah da kendisine daha çok sevap verir “ . 

 

Diğer bir hadiste de şöyle buyurur peygamberimiz : “Recep ayı Allah’ın ayıdır, Şaban ayıda benim ayımdır. Ramazan ayı ise ümmetimin ayıdır” Gerek Recep ayında gerekse diğer üç ayların devamı olan Şaban ayı ve Ramazan ayında çok kıymetli geceler de vardır: Bunların birincisi REGAİP KANDİLİ olan recep ayının ilk Cuma gecesine denk gelen gecedir. Bu gece 17.06.2010 gününü. 18.06.2010 gecesine bağlayan gece yani önümüzdeki perşembe gecesidir.

 

Bu gecede Peygamber Efendimiz ana rahmine intikal ettiği gecedir. Yine bu ayın 27 gecesi de Miraç kandili gecesidir. Üç ayların ikincisi olan Şaban ayının 15. gecesi berat kandili gecesidir. Üç ayların üçüncüsü olan Ramazan ayının 27. gecesi ise kadir gecesidir.

Bu mübarek gecelerle ilgili özel nafile namaz yoktur. Fakat bu geceleri vesile ederek nafile namaz kılmak, Kur’ân-i Kerim okuyarak üzerinde düşünmek, tezekkür ve tefekkür etmek yararlı olur.

 

Peygamberimiz Kadir gecesinde nasıl dua edebileceğini soran Aişe validemize şöyle demesini tavsiye etmiştir : (Ey Allahım sen şüphesiz çok affedicisin Affetmeyi seversin, beni affet) (Tirmizi, “Da’avat”, 84)

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
DmGFLxrFMm1o
24.04.2016 18:40
Pleasing you should think of sohteming like that
Yazarın Diğer Yazıları