SON DAKİKA
Türkiye üçüncü turda kaybetti

Türkiye üçüncü turda kaybetti

17 Ekim 2014 - Cuma 10:40
BM Güvenlik Konseyi Geçici üyeliğine İspanya seçildi.

BMGK 2015-2016 dönemi geçici üyelik seçiminde Avrupa ve Diğerleri  grubu için yapılan üçüncü tur oylamada 132 ülkenin desteğini alan İspanya, BM  Güvenlik Konseyi'ne seçildi. 60 oyda kalan Türkiye ise yarışı kaybetti. Konsey'e seçilen diğer üyeler Yeni Zelanda, Malezya, Angola ve Venezuela oldu 

 
 
BM Güvenlik Konseyi 2015-2016 geçici  üyeliği seçiminde Batı Avrupa ve Diğerleri grubundan Yeni Zelanda'nın ardından  üçüncü turda 132 oy alan İspanya Konsey'e seçildi. 
 
 BM Genel Kurulu'ndaki oylamada, yıl sonunda görev süreleri dolacak  olan Arjantin, Ruanda, Güney Kore, Avustralya ve Lüksemburg'un yerine, bu  ülkelerin grubunda yer alan beş yeni üye için seçim yapıldı. 
 
Seçimlerin ilk turunda Afrika grubundan 190 oyla Angola, Latin Amerika  ve Karayipler grubundan 181 oyla Venezuela ve Asya-Pasifik grubundan 187 oyla  Malezya ve Batı Avrupa ve Diğerleri grubunda ise Yeni Zelanda 145 oy alarak  Konsey'e seçildiler. 
 
121 oy alan İspanya ve 109 oy alan Türkiye ise oyların üçte iki  çoğunluğunu alamadıkları için ikinci tura kaldı. İkinci turdaki seçimlerde de  İspanya 120, Türkiye 73 oy alınca seçimlerde üçüncü tura geçilmek zorunda  kalındı. 
 
Bu tur sonunda ise İspanya 132 ülkenin desteğini alarak BMGK'ya  seçilen beşinci ülke oldu. Türkiye ise son turda 60 oy alabildi. 
 
Türkiye, BM Güvenlik Konseyi'nde 1951-1952, 1954-1955, 2009-2010  yıllarında geçici üyelik görevinde bulunmuş, 1961 yılında ise iki yıllık dönemi  Polonya ile paylaşarak bir yıl BMGK'da yer almıştı. 
Oylamanın ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İspanyol mevkidaşı Jose Manuel Garcia Margallo'yu böyle tebrik etti.
 
"Angola, Venezuela, Malezya, Yeni  Zelanda ve İspanya'yı tebrik ederiz"
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BM Güvenlik Konseyi  geçici üyeliğine seçilen ülkeleri tebrik etti. 
 
Çavuşoğlu, sosyal paylaşım sitesi "Twitter" üzerinden yazdığı mesajda,  "Angola, Venezuela, Malezya, Yeni Zelanda ve İspanya'yı tebrik ediyoruz. Kampanya  boyunca Türkiye, hak ve adaletten yana güçlü duruşunu bütün BM ülkeleri ve  uluslararası toplum nezdinde bir kez daha vurgulamıştır" ifadelerini kullandı. 
 
Mevlüt Çavuşoğlu, ayrıca bundan sonra da BM'nin kurucu ve etkin bir  aktörü olarak Türkiye'nin, haklı ve güçlü tezlerini her platformda yükseltmeye  devam edeceğini vurguladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve beraberindeki Dışişleri heyeti, ikinci oylamanın açıklanmasını beklerken büyük heyecan yaşadı.
Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.