SON DAKİKA
'Türkiye bize bulaşma mesajı veriyor!'

'Türkiye bize bulaşma mesajı veriyor!'

04 Ekim 2012 - Perşembe 10:43
Pentagon ve Clinton'dan açıklamalar geldi

ABD Savunma Bakanlığı PENTAGON, Suriye’den ateşlenen ve Akçakale’de 5 kişinin ölümüne, 9 kişinin de yaralanmasına yol açması ve Türkiye’nin de Suriye’de belirlenen hedefleri vurması ile ilgili gelişmeleri kaygı ile izlediğini bildirdi.

Adı açıklanmayan üst düzey bir PENTAGON yetkilisi, durumu kaygı ile izlediklerini, ancak şu anki durumun çatışmanın daha da büyüyeceğine ilişkin herhangi bir sinyal vermediğini belirtti. PENTAGON yetkilisi, ’Bize göre Türkiye temel olarak Suriye’ye benle uğraşma. Suriye’de, içeride her ne oluyorsa bize bulaşma’ mesajı veriyor’ diye konuştu.

Çatışmaların büyümesinin 2 ülkenin de çıkarına uygun düşmeyeceğini belirten üst düzey PENTAGON yetkilisi, ’Bazi yönlerden Türkiye’nin kaybedeceği daha çok şey olur böyle bir çatışmada. Halihazırda Suriye’den gelen mülteci sorunları var ve çatışma bunu daha da kötüleştirir. Zaten Suriye’nin o kadar çok problemleri var ki, hükümetin bunların üstüne yeni bir sorun eklemek isteyeceği en son şey olur’ diye konuştu.

DURUM ÇOK TEHLİKELİ

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Akçakale Olayı ile ilgili ilk açıklamayı Bakanlığın 7. katındaki basın toplantısında yaptı. Clinton, Türklerin tek taraflı bir askeri müdahaleyi düşündüğü haberleri karşısında ABD’nin pozisyonunun ne olduğuna ilişkin soruya, “Durum çok çok tehlikeli” diyerek şöyle yanıt verdi:

“Suriyelilerin sınırın öteki tarafna ateş açmaları konusunda öfke içindeyiz. Türk tarafında yaşanan can kayıpları için çok büyük üzüntü duyuyoruz. Türk dostlarımızla çalışıyoruz. En iyi nasıl bir yol alınabileceği konusunda ben de Türk Dışişleri Bakanı ile daha sonra konuşacağım. Ama bu olay aynı zamanda sadece başta kalma hırsıyla yol alan ve verdiği zarara, can kayıplarına aldırmaksızın, Suriye’nin içinde, şimdi de Suriye sınırının öteki tarafında, komşularda giderek artan bir şekilde devam eden şiddete rağmen Esad Rejimi’nin sonuna kadar yanında yer alan İran gibi ülkelerin desteklediği rejimin kendi halkına yaşattığı acılar meselesine de geliyor. Çok, çok tehlikeli bir durum. Bütün sorumlu ülkeler, Esad Rejimi’ni ateşkes yapmak, kendi halkına saldırmayı bırakmak ve ülkedeki siyasal geçişi başlatmak konusunda ikna etmek için bir araya gelmek zorunda.”

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.