SON DAKİKA
TÜİK'E GÖRE  ŞANLIURFA EĞİTİMDE SINIFTA KALDI

TÜİK'E GÖRE ŞANLIURFA EĞİTİMDE SINIFTA KALDI

25 Ocak 2016 - Pazartesi 11:31
statistik Kurumu’nun ilk defa açıkladığı ‘İllerde Yaşam Endeksi’ araştırmasında eğitimde en iyi il Tunceli oldu Ş.urfa son 10 il arasında yerini aldı.

İstatistik Kurumu’nun ilk defa açıkladığı ‘İllerde Yaşam Endeksi’ araştırmasında eğitimde en iyi il Tunceli oldu. İstanbul, Ankara ve İzmir ilk 30’a bile giremezken Şanlıurfa son 10 il arasında yerini aldı.

SP - TÜİK’in gerçekleştirdiği hesaplamalarda İllerin eğitim ile puanları hesaplanırken, okul öncesi eğitimde net okullaşma oranı, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi yerleştirmeye esas puan ortalaması, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) puan ortalaması, fakülte ve yüksekokul mezunlarının oranı, kamunun eğitim hizmetlerinden memnuniyet oranı gibi 5 gösterge incelendi.

Buna göre “Bireylerin topluma ve ekonomiye verimli bir şekilde katılması için gerekli bilgi, beceri ve yeterliliklerin sağlanmasında büyük öneme sahip” olan eğitim endeksinde Şanlıurfa 78’inci sırada 0,2440 değeri ile yer aldı. Şanlıurfa’yı Ağrı, Şırnak ve Hakkari izledi.

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.