SON DAKİKA
“TEMAYÜL YOKLAMASI VE URFA'NIN BÜYÜKŞEHİR ADAYI KİM?”
25 Ekim 2013 - Cuma 16:26
Ömer KAPAKLI

AK Partide temayül yoklaması 9 Kasım Cumartesi günü yapılacak... Peki temayül yoklaması ve Anketler Aday tespitinde ne kadar dikkate alınacak? AK Parti Genel Merkezi temayül yoklamalarını ne kadar önemseyecek?

Temayül yoklamasında kimler hangi Bölge için oy kullanacak?

AK Partide Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için temayülde oy kullanacaklar şunlar : AK Parti İl Yönetimi, Merkez İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Gençlik ve Kadın kolları Yönetim Kurulu Üyeleri...

Eyyübiye: Eyyübiye İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Eyyübiye'nin Gençlik ve Kadın Kolları İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri.. Bu durum Karaköprü ve Halilliye için de aynen geçerli olacak..

Yani İl Genel veya Belediye Meclis Üyeleri 3 Merkez İlçe adayları için oy kullanmayacak.. 3 İlçedeki Yönetim Kurulu Üyeleri de Büyükşehir için değil, kendi ilçelerinin adayları için oy kullanacak..

2002 yılından bu yana AK Parti temayül yoklamalarına ve Anketlere gerekli itibarı göstermedi..2009 Yerel seçimlerinde de, 2011 Genel Seçimlerinde de durum değişmedi..

Peki böyle oldu da ne oldu?

2009 yılında Bozova hariç 9 İlçede ve  Şanlıurfa'da AK Parti seçimleri kaybetti.

Peki AK Parti özellikle 2009 yılından gerekli dersi çıkardı mı? Bu nedenle Temayül ve Anketleri bir defa olsun bu seçimlerde önemseyecek mi?

Benim kişisel düşüncem..

AK Parti Genel Merkezi bu seçimlerde Şanlıurfa'da çok itinalı davranacak.. Temayülü dikkate alacak, Anket çalışmalarını önemseyecek..

Yani hata yapmama adına Genel Merkez elinden gelen tüm çabayı ortaya koyacak..

Ancak Genel Merkezin bunu yapacağına hiç kimsenin inanmadığını temayül yoklaması yaparak sadece teşkilatın gazının alınacağını düşünenler çoğunlukta..

Gelelim en can alıcı soruya ...

Son 1 haftadır Vali Celalettin Güvenç'in adı ağırlıklı olarak Şanlıurfa Büyükşehir Adaylığı için geçiyor...

Bu ihtimalin gerçekleşme olasılığı ne kadardır?

Perşembe günü Valilikte 11 Nisan'la ilgili bilgilendirme toplantısında Vali Celalettin Güvenç'in bir hayli keyfli olduğunu buna karşın Belediye Başkanı Ahmet Fakıbaba'nın durgunluğu kimsenin gözünden kaçmadı..

Belediye Başkanı Fakıbaba Ankara'daki gelişmeleri takip ediyor.. Kimsenin olmadığı yerde kendi kendine "He yav.. He yav.." dediğini düşünüyorum..

Fakıbaba, Vali Güvenç'le ilgili bu gelişmelere ihtimal vermiyordu.. Şanlıurfa'nın yeni dönemde Büyükşehir Belediye Başkan Adayının ya kendisi, ya da Çalışma Bakanı Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik'in olacağına o kadar emindi ki..

Bakan Faruk Çelik'in tüm işaretleri Vali Celalettin Güvenç'e yönelik..

Potansiyel bazı AK Partililer, "Büyükşehir için Aday adayı olmayı düşünüyorum. Ancak Bakan Çelik ve Milletvekillerinden bu yönde hiçbir ışık alamıyoruz. Bu nedenle şayet Aday belli ise neden aday adayı olalım"diyorlar..

Buna karşın birçok kesim de, "Büyükşehir konusu öyle bir duruma geldi ki.. Kimse aday adayı olmuyor.. Sayı 4-5'le sınırlı kalması halinde  Bakan Çelik " Kardeşim aday adayı çıktı mı? Alternatif varmıydı?"diyerek Vali Güvenç'in adaylığının Urfa'ya en hayırlısı olacağını ilan edebilir"diyorlar...

Peki sizin öngörünüze göre Şanlıurfa'nın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı kim olacak?

Tabi bu sorunun cevabını Bakan Faruk Çelik ve Başbakan Erdoğan biliyordur..

Son 1 haftalık gelişmelere bakarsak Urfa'nın Büyükşehir Adayı Celalettin Güvenç'dir diyebiliriz..

Ancak siyasette her zaman iki kere iki dört etmiyor..

Bir anda Fakıbaba yine ön plana çıkabilir..

Bir anda "Tamam kardeşim.. Ben şunu anladım ki benim dışımda bu işi toparlayacak kimse olmayacak ya sabır ben adayım"diye Bakan Faruk Çelik aday olabilir..

Yani Faruk Çelik yüzde 1 de olsa aday olma noktasında bir ihtimal olarak önümüzde duruyor..

Şanlıurfa'da Belediye Başkan Adaylığı yarışında son durum böyle..

Bakalım yeni haftayla birlikte rüzgar kimden yana esecek..

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
atmanoğlu
30.10.2013 20:01
Herkesçe bilindiği üzere seçilen belediye başkanı bir dönemin yarısını işi öğrenmekle geçiriyor. Kalan sürede de fazla bir hizmetin yapılması zaten beklenemez. Dolayısıyla dürüst bir kişiliğe sahip olan Sayın Ahmet Eşref FAKIBABA'nın "sadece ismi görünenleri değil" yeni, donanımlı ve üretebilen bir kadro oluşturması kaydıyla kesinlikle aday gösterilmesi gerekir. Çünkü İlimizin zaman kaybına tahammülü yok.
MSA
30.10.2013 16:28
NE GÜZEL YAKIŞTI HOCAMA BİR BAŞKAN OLACAKSA ODA ALİ İHSAN DELİOĞLU FAZLA SÖZE GEREK YOK
ak partili
27.10.2013 20:44
55 mahale arkanda ali ahsan deli oğlu allah yar ve yardımcın olsun
MERSAVİ
27.10.2013 20:43
BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİ İHSAN DELİOĞLUNU GÖRMEK İSTİYORUZ İNŞALLAH URFA İÇİN HAYIRLI OLUR ALLAH YARDIMCIN OLSUN ALİ HOCAM HER ŞEYİN EN GÜZELİNE LAYIKSIN
Havı Mehmet Aydoğdu
27.10.2013 13:52
Ömer kardeşim yazılarını ilgiyle takip ediyorum ancak Şanlıurfa valisi olan 2 yıldır bu şehirde memuriyet hayatını sürdüren Celalettin Güvenç' in AK Parti den aday gösterilmesi kadar saçma bir şey olamaz. Bu tamamen urfalılara hakarettir. Fakıbaba ise 10 yılın ardından bir çok skandala karıştı ve miladını tamamladı artık. Bu şehirde Urfalı hiçmi siyasetçi yokta vali bey gösterilsin?
MUSTAFA
27.10.2013 13:16
1- faruk çelik 2-ahmet eşref fakıbaba 3-diğerleri
Hüseyin Karakaş
25.10.2013 16:42
AK Parti Şanlıurfa büyükşehir belediye başkanı olarak Sayın Ali ihsan Delioğlu' nu görmek istiyoruz.
Yazarın Diğer Yazıları