SON DAKİKA
Suruç Karıştı: 23 gözaltı

Suruç Karıştı: 23 gözaltı

20 Eylül 2011 - Salı 22:34
Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde PKK'lı cenazesi için toplanan yaklaşık 300 kişilik grup yol kapatıp Polisi taşlayınca olaylar çıktı.

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde, ölen bir kadın PKKlı için açılan taziye çadırına PKK ve Öcalan sloganları eşliğinde yürüyen örgüt yandaşları, polise taşla saldırdı. Güvenlik güçlerinin biber gazı ve basınçlı su ile müdahale ettiği olayda 23 kişi gözaltına alındı.

PKK örgütü kampında geçen gün yaşamını yitirdiği açıklanan, ancak örgütten kaçmak isterken infaz edildiği ileri sürülen 5 kadın PKKlı arasında bulunan 'Tekoşin Suruç' kod adlı 18 yaşındaki Şilan Uğur için Suruç ilçe merkezinde taziye çadırı kuruldu. Kurulan taziye çadırını bugün Şanlıurfa ve ilçelerinden giden aralarında BDP'lilerin de bulunduğu kalabalık grup ziyaret etti. Saat 15.30 sıralarında taziye çadırından çıkan 100 kişilik kalabalık, ellerinde sözde PKK'yı simgeleyen bez parçaları ile Öcalan posterleri açarak PKK lehine slogan atarak yürümeye başladı. Kalabalık grup, ilçe merkezinde yolu trafiğe kapatarak bölgede önlem alan polislere taş atmaya başladı. Dağılmaları yönünde yapılan uyarılara rağmen taş atmayı sürdüren kalabalığa polis, basınçlı gaz ve biber gazı ile müdahale etti. Yaşanan gerginlik sırasında taş atmayı sürdüren PKK yandaşları ara sokaklara kaçarak dağılmak istedi. Polisin müdahalesi ile son bulan gerginlikte; güvenlik güçlerine taşla saldıran ve PKK gösterisi yapan 23 kişi gözaltına alındı.

Suruç İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen 23 kişi, 'Terör örgütü propagandası yapmak', '2911 sayılı kanuna muhalefet', 'Suç ve suçluyu övmek' ve 'Görevli memura mukavemette bulunmak' suçlarından sorgulanmaya başlandı.

Öte yandan, yaşanan gerginlik üzerine kent merkezinden çok sayıda polis, takviye olarak Suruç'a gönderildi.

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.