SON DAKİKA
“STK'LARIN ŞENTOP'LA GÖRÜŞMESİ VE BDP’NİN ADAYLARI”
11 Kasım 2013 - Pazartesi 19:25
Ömer KAPAKLI

30 Mart seçimlerine 4 aydan fazla bir süre var.. Ancak Şanlıurfa'da Büyükşehir Belediye Başkan Adayı konusunda kılıçlar çekilmiş durumda..

Şanlıurfa'nın önemli STK Başkanları Cumartesi günü AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop'la görüşmesi kamuoyunda büyük yankı uyandırdı..

Bu kadar çok sesin çıkmasının tek nedeni STK'ların yaklaşık 15 dakikalık görüşmelerinde Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop'a, "Büyükşehir için tek adayımız var.. Bu Adayda Sayın Vali Celalettin Güvenç"demelerinden kaynaklanıyor..

Sayın Şentop, STK Başkanlarına "Peki 2.alternatifiniz var mı?" diye soru soruyor.. STK Başkanları "Bizim tek Adayımız var. Adayımız Vali Beydir"diyorlar..

STK Başkanları Genel Başkan Yardımcısı Şentop'la konuşurken İl Başkanı Yusuf Eğilmez toplantının dışında farklı bir odada toplantının bitmesini bekliyor.. Oysa STK'larla birlikte toplantıda Karaköprü İlçe Başkanı Faruk Badıllı'da var..Bazı AK parti İl Yönetim Kurulu Üyeleride..

AK Parti İl Başkanı Yusuf Eğilmez ve İl Yönetiminin büyük bir kısmı, "Vali'yi de, Başkan Fakıbaba'yı da istemiyoruz.. Biz Sayın Bakan Faruk Çelik'in Aday olmasını istiyoruz" derken, AK Parti İl Yönetiminde bazı üyeler ve Karaköprü İlçe Başkanı Faruk Badıllı açıkça "Biz Vali Celalettin Güvenç'in Aday gösterilmesini istiyoruz"diyorlar..

Soru şudur : Vali Celalettin Güvenç tüm bu girişimleri tek başına mı yapıyor?

Kesinlikle hayır..

Çalışma Bakanı ve Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik'in bilgisi ve yapılan istişareler sonucunda yapılmaktadır..

Bakan Çelik, Vali Güvenç'le ilgili kamuoyundaki durumu biliyor.. Bu nedenle STK Başkanlarının bu toplantıda tavırlarını net olarak ortaya koymasını istiyor.. STK Başkanları da Bakan Çelik'in isteği doğrultusunda Vali Güvenç'i istediklerini söylüyorlar..

STK'ların büyük bir bölümü gerçekten Vali Celalettin Güvenç'in Aday olmasını istiyor.. Ancak ön plana çıkmaktan kaçınmıyorlar.. Çünkü bu işin arkasında Bakan Faruk Çelik olduğunu biliyorlar. Aday olmasını istedikleri kişi de Vali'dir.. Yani ; STK’ların aldıkları herhangi bir risk yok…

Size somut iki örnek vereyim.. AK Parti Milletvekili Abdülkerim Gök aynen şunları kendi hesabından yazıyor : "Edebimiz el vermez edepsizlik edene.. Susmak en güzel cevap.. Edebi elden gidene.. (Yunus Emre) Edep Yahu..."

Aynı gün Karaköprü ilçe Başkanı Faruk Badıllı'da, "STK'lar bu Memleketin evlatları değil mi?"

Herhalde Milletvekili Abdülkerim Gök bu yazıyı öylesine yazmıyor.. STK toplantısının ardından yazıyor..

Adrese teslim twit...

Sayın Bakan Faruk Çelik ısrarla Vali Güvenç derken herhalde Başbakan Erdoğan'la da görüşmüştür.. Vali Güvenç'in Aday gösterilmemesi halinde Sayın Güvenç'in Urfa'da Vali olarak görev yapması etik olmayacaktır..

Buna karşın Vali Güvenç'in aday gösterilmesi halinde başta AK Parti İl Başkanı Yusuf Eğilmez başta olmak üzere Vali Bey'in Aday gösterilmemesini ısrarla isteyenler kendi durumlarını gözden geçirmesi gerekmez mi?

Buradan hareketle, Şanlıurfa AK Parti Büyükşehir Adayı açıklandığı gün Şanlıurfa'da hiçbir şey eskisi gibi olmayacak diyorum..

Ayrıca birileri Şanlıurfa'nın sinirleriyle oynamayı seviyor dersek de yanlış düşünmüş olmayız..

Mevcut tüm gelişmeler Ankara'daki AK Parti Milletvekillerinin tamamen bilgisi dışında yapılmış olması da işin ayrı bir ilginç yönüdür..

Peki tüm bu gelişmeler karşısında mevcut Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ne diyor?

Pazar günü kendisiyle telefon görüşmesi yaptım.. Bana söylediği şudur : "Ömer Bey.. Ben bu tür tartışmaların içersine asla girmem. Hakkıma hangisi hayırlıysa o olsun"diyor..

Fakıbaba tüm gelişmeleri yakından takip ediyor ama Aday açıklanana kadar herhangi bir görüş bildirmeyecek. Bence doğrusunu yapıyor..

BDP'NİN ADAYLARI

Yapılacak seçimde AK Partinin rakibi BDP'dir..

Peki BDP'nin olma ihtimali yüksek Adayları kimlerdir?

BDP içinden birçok kişiyle görüşme yaptım. Yaptığım görüşmelerin sonucunda BDP'nin göstereceği muhtemel adaylar şöyle,

Şanlıurfa Büyükşehir: Osman Baydemir

Halilliye: Bekir Benek

Karaköprü: Serhat Erdem

Eyyübiye: Ali Doğanoğlu veya Şükrü Turgut

Birecik: Sami Akşahin veya çok az şansı da olsa Süleyman Gök

Halfeti : Mustafa Bayram

Viranşehir : Mehmet Sinan Burun veya Hüseyin Ağaç

Ceylanpınar : Kadın Kotası var.. Aksi halde mevcut Başkan İsmail Arslan

Suruç: Orhan Şansal-Halit Şahin - Halit Yıldıztekin'den biri

Bozova: Zeynel Taş (Halen İl Genel Meclis Üyesi)

Hilvan: Mükri Vakar veya Mahmut Paydaş

Siverek: Metin Özbadem veya Sinan Olgaç

Akçakale ve Harran'da henüz aday konusu görüşülmedi

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
aras
18.01.2014 21:40
ıyı aksamlar kapaklı bey bdp nın suruc adaylarından sureklı bahsedıldıgınde tam lıste neden soylenmıyor aralarında cok degerlı ve halkın gercekten destekledıgı ınsanlarda var ve bunların adı neden hıc zıkr edılmıyor!!yayınladıgınız ısımler sadece bazı bıreylerın tatmın olacağı yönde tam lısteyı acıklarmısınız lütfen basın olarak kamoyuna tam bılgı verırsenını sevınırız
Yazarın Diğer Yazıları