SON DAKİKA
“SORUYORLAR: “HALEN GÜVENÇ'Mİ” DİYORSUNUZ?”
25 Kasım 2013 - Pazartesi 12:56
Ömer KAPAKLI

Bir İl'de her konuda sorun varsa, o İl'in sosyolojik ve psikolojik yapısı incelenmeli.. Aslında Şanlıurfa'da tam da bu konumda..

Adana, Mersin, Trabzon ve Şanlıurfa dışında AK Partinin Büyükşehir Adayları büyük ölçüde belirlenmiş durumda..

Çalışma Bakanı ve Şanlıurfa Milletvekili 4 gün Şanlıurfa'da ne yaptı? Kimlerle görüştü? Görüşmelerin perde arkası nedir? Bu konuları sizlerle paylaşacağım..

Ancak son 1 haftada gelişen olayların özetini sizlerle paylaşmalıyım..

Birçok Gazete ve İnternet Sitesinde "AK Partinin Büyükşehir Aday listesi sızdı" denilerek şöyle denildi.

"İstanbul:Kadir Topbaş,

Ankara:Melih Gökçek,

 İzmir:Binali Yıldırım,

Bursa:Recep Altepe,

Konya:Tahir Akyürek,

 Kayseri:Mehmet Özhaseki,

Manisa:Hüseyin Tanrıverdi,

Balıkesir:Edip Uğur,

Gaziantep:Fatma Şahin,

Mersin:Ahmet Zahteroğlu,

Erzurum:Recep Akdağ,

Antalya:Menderes Türel,

Sakarya:Zeki Toçoğlu,

Şanlıurfa: Ahmet Eşref Fakıbaba..

Adana ve Trabzon henüz belli değil..."

Bu haberin ardından şöyle bir haber Basında yer aldı : "Şanlıurfa için mevcut Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın ismi üzerinde duruldu.Ancak adaylık konusunda bir karar verilemedi"

20 Kasım Çarşamba günü Sabah'dan Yavuz Donat'ın bir yazısı vardı. Yazı özetle şöyleydi: "Mevcut Başkan Fakıbaba ile "yola devam edilebilinir". Veya.. Yerine "Başka aday"gösterilir..."

Bu arada Araştırmacı-Yazar Avukat Müslüm Akalın'ın Hizmet'de güzel bir araştırma yazısı yer aldı.. Müslüm Akalın şöyle diyor : "Peki hiç ithal Belediye Başkanımız olmadı mı? 27 Mayıs darbesinden sonra Vali Alaeddin Kral (1961), 12 Eylül darbesinden sonra Vali Ziya Çoker (1980-81),  12 Eylül darbesinden sonra Vali Erdoğan Cebeci (1981), 12 Eylül darbesinden sonra Vali Yrd.Alaeddin Turhan (1981-1984)"

Akalın'ın araştırmasına göre 4 ithal adayı kısa süreli de olsa Belediye Başkanlığı yapmış. 2 ayrı darbeden sonra..

Şu anda çok şükür darbeler tarih oldu..

Ancak Urfa olarak herkes Urfa'lı olmayan Adayı konuşuyor..

Bir defa şunu belirtmem gerekiyor.. Sayın Bakan Faruk Çelik baştan beri "Ben yokum"diyerek gerekçelerini anlattı.

Ancak büyük bir kesim son 15 gün öncesine kadar "Adayımız mutlaka Bakan Çelik olmalı"dedi..

Oysa bu tezi sürenler şunu biliyordu.. Bakan Faruk Çelik, Bakanlıktan ayrılıp Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olduğu gibi mevcut konumundan eser kalmayacak.. Yani Vali Celalettin Güvenç'in Urfa'lı olmaması nedeniyle karşı çıkanlar Faruk Çelik derken kendi içlerinde de büyük bir çelişki içersine giriyorlardı..

Yabancıysa Faruk Çelik'de yabancıydı..

Bakan Faruk Çelik'in Aday olmasını isteyenler aslında Ahmet Eşref Fakıbaba'nın adaylığına karşı oldukları için ağırlıklı olarak "Bakan Çelik olsun"diyorlardı..

Peki Çalışma Bakanı Faruk Çelik 4 gün kimlerle görüştü? Aslında ne oldu?

Bakan Çelik özel görüşme haricinde Belediye Başkanı Fakıbaba, İl Başkanı Yusuf Eğilmez ve Milletvekilleriyle birlikte görüşmelerini yaptı..

AK Partiden aday aday olanları toplu halde görüşmeye aldı. Özel görüşmek isteyen her aday adayıyla görüştü..

Urfa'daki kanaat önderleriyle görüştü..

Bu konu çok tartışıldı..

Birçok İlçede Aday adayı olanlar, "İlçemizde yılların kanaat önderleri davet edilmezken kendi kendilerine yeni kanaat önderleri oluşturup Bakan Çelik'le görüştürdüler" diye feryat ettiler..

Ancak bir gerçeğin altını çizmem gerekiyor.. Şanlıurfa ve Merkez İlçelerde her kim olursa olsun Bakan Faruk Çelik'le görüşmek istediyse Bakan Faruk Çelik o kişiyle görüştü..

İlçelerdeki bazı Aday Adaylarının görüşmelerinde Bakan Faruk Çelik'e, "Benim bu kadar çocuğum var. Benim ticareteki başarım budur. Bu nedenle İlçe Belediye Başkan Adaylığı benim hakkımdır"gibi açıklamalar Urfa adına talihsizlik olmuştur..

Özellikle özel görüşmelerde iddialı veya iddiasız adaylarla ilgili birçok kişinin suçlayıcı açıklamalar yapması ise ayrı bir talihsizliktir.

 

Bakan Faruk Çelik 4 günlük görüşmelerde Şanlıurfa'nın emarını çekmekle birlikte hangi düzeyde olduğumuzu da bir kez daha gözlemleme imkanına sahip olmuştur.

Urfa'lının terazisi Urfa'lıyı hafif tartar sözünü teyit edercesine adeta bir yarış yaşanmıştır

4 günde..

Bakan Faruk Çelik kimine göre 4 günlük görüşmede Urfa'nın Siyasi gazını almıştır..

Kısmen bu görüşe katılmak mümkün..

Ancak daha önce Vali Celalettin Güvenç'e karşı olan çok önemli bazı isimler (Önemli kanaat önderi ve cemaat temsilcisi anlamında) bir şekilde Vali Güvenç'le ilgili ikna edilerek Bakan Faruk Çelik'le görüşmelerinde "Bizim açımızdan da sorun kalmamıştır" mesajı verilmiştir.

Bakan Faruk Çelik'in en önemli görüşmesi Cumartesi akşamı saat 24.00-03.00 arasında gerçekleşti..

Gece yarısı tüm görüşmelerin yapıldığı POLİSEVİ'de Şanlıurfa'daki STK'ların Başkanlarıyla (Bu toplantıya tam 29 STK temlsilcisi katıldı) önemli bir görüşme yapıldı.

Bakan Faruk Çelik, Aday adaylarına, kanaat önderlerine, AK Partinin İlçe Başkanlarına yönelik açıklamaları bu STK Başkanlarına da yaparak, "Bizim hedefimiz 14-0'ı nasıl gerçekleştirmektir. Bu görüşmeler bu nedenle yapılmaktadır. Şanlıurfa Büyükşehir, 3 Merkez ilçe ve 10 ilçede aday bazında hata yapmama adına bu görüşmeleri yapıyoruz" demiştir..

Daha sonra STK Başkanları konuşmalarında tek adreste buluşmuştur.. "Evet.. Şanlıurfa'nın Büyükşehir Adayı Vali Celalettin Güvenç olmalıdır" demişlerdir..

Burada Ankara'nın kafasını karıştıran asıl mesele şudur..

Yapılan Anketlerde Şanlıurfa büyükşehir Belediye Başkanlığı için Ahmet Eşref Fakıbaba'nın ismi bayağı öndedir..

Ancak kanaat önderleri ve STK Başkanları ile bazı kesimlerin mutlak adayı Vali Celalettin Güvenç'dir..

Bakan Faruk Çelik görüşmelerin hiç bir yerinde Vali Güvenç'i direkt olarak Adaylık konusunda işaret etmemiştir..

Ancak Bakan Çelik'le görüşmeye giden istisnasız herkesin ortak görüşü şöyle olmuştur : Sayın Bakan Çelik, Vali Güvenç için işaret vermiyor.. Ancak Bakan Beyde aslında Vali Güvenç'i istiyor..

Bakan Beyle görüşmeye gidenler bilinçaltı olarak Vali Güvenç'i destekleyen açıklamalar yaparken, Fakıbaba'yı da zaman zaman eleştirmişlerdir. (Görüşemiyoruz. Bizi hesaba almıyor. Vefasız vs.)

Peki bugünden itibaren ne olacak?

AK Parti İl Başkanı Yusuf Eğilmez, bu sabahki tivitinde şöyle diyor : "Urfa'da yoğun geçen bir haftanın ardından sabah saat 06.00 itibariyle Ankara'ya vardık. Yine yoğun bir hafta bizi bekliyor"

AK Parti İl Başkanı Yusuf Eğilmez aslında bizim de bildiğimiz sürece dikkate çekmiştir.

1) Bakan Faruk Çelik, 4 günlük Şanlıurfa izlenimlerini Üst Kurula bir rapor halinde bugün veya yarın iletecektir. Sayın Başbakan'ın gerek görmesi halinde Şanlıurfa izlenimlerini Başbakan Erdoğan'la da bizzat paylaşacaktır.

2) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ağırlıklı olarak Salı gününden itibaren Türkiye genelinde AK Partinin Büyükşehir Belediye Başkan Adaylarını açıklamaya başlayacaktır.

3) Adana-Mersin-Trabzon ve Şanlıurfa gibi Büyükşehir'lerde gerekli hassasiyet en üst düzeyde dikkate alınarak büyük ihtimalle kesinleşen adaylardan sonra değerlendirme yapılarak bu il'lerdeki adaylar açıklanacaktır.

4) YSK'nin takvimine göre Devlet Memurları 1 Aralık Pazar günü istifa etmelidir. Vali Celalettin Güvenç'in de bu hafta içersinde Ankara'ya gitme olasılığı vardır..Cuma gününden önce Şanlıurfa Büyükşehir Adayının açıklanması halinde zaten YSK takvimine gerek kalmadan sorun çözümlenecektir. Şanlıurfa'daki belirsizlik hafta sonuna kadar devam ederse Vali Celalettin Güvenç Cuma günü gerekli girişimleri yapar 2 Aralık Pazartesi günü itibariyle ya istifa etmiş olur , ya da evraklarını hazırlamasına rağmen Valilik görevine devam etmiş olur..

5) AK partide hiçbir İlçe Üst kurul tarafından dahi gündeme alınmış değildir. AK Partide süreç tam da şöyledir : Önce Türkiye genelinde Büyükşehirler belirlenecek ve açıklanacak. Daha sonra İl'lerle ilgili çalışmalar sonlandırılacak. Daha sonra İstanbul'dan başlanmak kaydıyla İl'lerin İlçe Belediye Başkan Adayları belirlenecek. Bu nedenle Karaköprü,Eyyübiye, Halilliye ve Şanlıurfa'nın 10 ilçesi 15 Aralık'dan önce açıklanmaz.

6) Bu şu demektir. Aday adaylarının büyük bir bölümü bugünden itibaren Ankara'ya kamp kuracak. Görüşebileceği herkesle görüşüp kulis çalışmalarını sürdürecek. Büyük bir kısmıda 15 Aralık'a kadar Ankara'da kalacak..

Peki son 1 haftanın ardından sizin görüşünüz değişti mi?

Ben geçen haftaki yerdeyim..

Hiçbir şekilde görüşümde değişiklik olmadı. Hatta iş Bakan Çelik'in görüşmeleriyle biraz daha sağlama alındı. Yani Şanlıurfa ayağı sonlandı. Şimdi bu çalışma Ankara'da da yapılması gerekiyor.

 

 

 

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
mehmet duyar
29.11.2013 20:23
Merhaba sayın kapaklı bugün az önce tv nizde proğram yapan mustafa çadıcı yı izledinizmi bilmem izlemediyseniz banttan izleyin lütfen bu kadar fakkı babanın ayağına vurulurmu tamam belki akp göstermiyecek diye bukadarına pes biz urfalıyız biri yanlışımyoksa artvinli bakan şimdide maraşlı belediye başkanı 1,750.000 lik nufulu urfada birurfalı ne bakan nede bir belediye başkanlığına aday olamıyor ben cesine mustafa çadırıyı aday gösterin o iyi yapar hani bir sözvardır VURUN ABALIYA yazık.
ak
27.11.2013 23:52
peşinen söyliyeyim stk temsilcilerinin tuzu kuru,vali beyi istiyebilirler halk ise bizim görüşümüz alınmadı,urfalı ölmüşmüki yabancı aday oluyor der ve oylar hooop bdp ye gider davular çalsın birileri oynasın saç baş yolunsun
mehmet
27.11.2013 10:24
İl teşkilatı ve stk. fikileri mi önemli,yoksa halkın dedigi mi, halk FAKIBABA diyor,urfaya yazık etmeyiniz,tekrar 2009 yaşanmasın.
Yeter artık...
25.11.2013 15:35
Urfa'nın kaderi ile oynamayınız. Allah aşkına yeni dönemde Urfa'yı yönetecek bir Urfalı yoksa bunda sizin büyük payınız var. Fakıbaba ile ilgi ne zaman anket yapıldı sizin görüşünüz alındımı hiç. Fakıbaba son 5 yılda ne yaptı.koskoca bir hiç. Allah aşkına yeter. Vali olur, başkası olur farketmez, ama Fakıbaba olmamalı. emekleri için kendisine teşekkür edilmeli ve Milletvekilliğine hazırlanmalıdır. Fakıbaba olursa sizde Yardımcısı olacaksınız değilmi? Şanlıurfalılar herkesi çok iyi biliyor.
Yazarın Diğer Yazıları