SON DAKİKA
“SON ANKET SONUÇLARI”
24 Mayıs 2013 - Cuma 10:20
Ömer KAPAKLI

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Genel Merkezinin yaptırmış olduğu son Anket sonucunu TRT Türk'de açıkladı..

Arınç, AK Partinin son gelişmelerden sonra oy oranının Yüzde : 51, CHP'nin yüzde 21, MHP'nin yüzde 14, BDP'nin de yüzde 8 olduğunu açıkladı..

Bu 4 Partinin oy oranı yüzde 94 olduğuna göre yüzde 6'lık bölümde de diğer Partiler veya kararsız olupta hiç bir Partiyi benimsemeyenler var..

Son 3 yıldır Türkiye'de çok önemli gelişmeler olmasına rağmen AK Partinin yaptırmış olduğu Anketlerde değişmeyen tek şey AK Partinin oy oranının yüzde 50'lilerde seyretmesi.. Bu oran bazen yüzde 48'e kadar düşüyor, bazen yüzde 52'lere kadar yükseliyor..

Kemikleşmiş bir oy oranı da diyebiliriz..

Ancak özellikle CHP ve MHP bu anketlerin yanıltıcı olduğunu Süreçle birlikte AK Partinin çok kan kaybettiğini kamuoyunu yanıltmak adına özellikle bu sonuçları Medyada paylaştıklarını ileri sürüyorlar..

Aslında herkesin kabul ettiği gerçek sürecin her yönüyle BDP'ye yaradığı.. AK Parti anketlerine dahi bakıldığında BDP'nin yüzde 2 gibi küçümsenmeyecek bir oy artışı söz konusu..

Aynı şekilde Doğu ve Güneydoğu haricinde MHP'nin oy oranının Türkiye'nin diğer Bölgelerinde ciddi şekilde arttığıda yapılan anket sonuçlarından anlaşılıyor..

BDP'nin oy oranının Mart seçimlerine kadar oy oranının yüzde 10'lara kadar çıkacağını da rahatlıkla söyleyebiliriz..

Peki BDP'nin şu an için yüzde 2, 1 yılda yüzde 4'lük artışının en büyük nedeni ne olabilir?

Bu sorunun cevabı aslında çok basit..

Geçen gün Urfa'da önemli bir Aşiretin önde gelen ismi beni ziyarete geldiğinde aynen şöyle dedi..

"Ömer Bey biz Aile olarak yıllardır sağ merkez Partilerde yer almış insanlarız. Bazen akrabalarımın Köylerine gidiyorum.. Bana söyledikleri şu.. "BDP'yi sürekli PKK olarak bilirdik. BDP'yi ağzımıza dahi almazdık.. Ancak Hükümet süreci BDP ve PKK ile ortak yürütüyor. BDP'ye de sıcak bakmaya başladık..."Bu insanlardan bu tür açıklamaları sıkça duyuyorum..."

Yani daha önce BDP'yi ağzına bile alırken bundan çekinen Kürt kökenli Köylerde de BDP'ye yönelmenin olduğunu vurgulamaya çalıştı..

Bu Anketlerde BDP'nin oy oranını gördükçe bana BDP ile bazı bilgiler aktaran  o dostuma hak vermeye başladım..

Bu bölgede BDP'nin, bu bölge haricinde de MHP'nin oy oranının artışı demek ki normal..

Görünen o ki Türkiye'de bu gelişmelerden en fazla zarar gören Parti CHP..

Bu biraz da Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP kurmaylarıyla ilgili...

Süreci doğru olarak okuyamıyorlar..

Örneğin Doğu ve Güneydoğu'daki tüm CHP İl Başkanları aslında sürece AK Parti ve BDP  İl Başkanları gibi bakıyor.. Bakmakla yetinmiyor bunu raporlaştırarak gündeme getiriyorlar.

Genel Merkezde bu bölgedeki İl Başkanlarının Parti Genel Merkezinin görüşünün dışında hareket ettiğini biliyor..

Ancak hepsini birden görevden alamayacaklarına göre, alsalar bile Genel Merkez formatında bu Bölgede yeni İl Başkanları bulamayacaklarına göre bu bölgedeki İl Başkanlarının açıklamalarını duymamazlıktan geliyorlar..

Yani işi idare etme yoluna gidiyorlar..

Anket sonuçları her ay düzenli olarak AK Parti tarafından yapılırken örneğin bu çalışmayı CHP-MHP ve BDP'nin yapmadığını da biliyoruz..

Sahi bu 3 Parti AK Partinin Anket sonuçlarının yanıltıcı olduğunu söylerken neden kendileri her ay düzenli anket yaptırarak bunu kamuoyuyla paylaşmıyorlar?

 

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
duger
16.09.2013 12:39
benim bu kadar kuzu bir miletin dünyada olmadığını söylemek başarılı bir iktidar doları 2035 eti 20 benzin 5 esnaf perişan işsiz perişan neresi başarılı bunların anlamadık yiede deriz kuzuyuz 100 .50 a
Yazarın Diğer Yazıları