SON DAKİKA
“SİYASET ASLINDA BİR SATRANÇ OYUNUDUR...”
06 Aralık 2013 - Cuma 12:59
Ömer KAPAKLI

2009 bize şunu gösterdi.. Şanlıurfa'da Genel Seçimlerle, Yerel seçimler çok farklı geçiyor.. Ancak farklılığı Adaylar belirliyor..

2009 seçimlerinde çok daha güçlü olanlar AK'dan Aday gösterilmediği için tercihleri SP olmuş ve seçimleri kazanmıştı. (Birecik:Faruk Pınarbaşı, Hilvan:Aslan Ali Bayık, Akçakale:Abdülhakim Ayhan)

Bakan Faruk Çelik Şanlıurfa'nın genelinin emarını çekmiş durumda. Kim kimdir? Nedir? Karşılığı nedir? Bunları çok iyi biliyor. 3 Merkez İlçede ve 10 İlçede göstereceği Adaylarda en az hata yapmanın yollarını arıyor. Mutlaka kafasında önemli ölçüde adaylar belirlenmiştir. Ancak hafta sonu Şanlıurfa'da bulunduğu süre içerisinde sahaya inerek son çalışmayı yaparak Milletvekili arkadaşları, teşkilatların da görüşünü bir kez daha dinledikten sonra Ankara'ya döndükten sonra kesin raporunu Üst Kurula iletmiş olacaktır. Bakan Faruk Çelik çok etkili olduğu için 13 İlçedeki Raporu Üst Kuruldan aynen geçerek 13 İlçenin Adayları 14 Aralık Cumartesi gününden önce kamuoyuna açıklanmış olacaktır.

Bakan Çelik, Şanlıurfa'yı yakından bildiği için Aday gösterilen Celalettin Güvenç'le birlikte Cumartesi günü Şanlıurfa'ya geliyor. Ankara uçağı saat 09.45'de. AK Teşkilatlar saat 10'da GAP Havaalanında olacaklar. Çok büyük bir konvoy olacak. Buna gövde gösteride diyebiliriz. Başbakan Erdoğan'ın karşılama törenini aratmayacak bir çalışma söz konusu.

Urfa halkına şu mesaj verilmeye çalışılacak : "Urfa Adayına sahip çıktı."

Tabi yüzlerce Aday Adayı yakınlarıyla birlikte Havaalanında olacak. Aday adayları da Bakan Çelik'in gözüne girmek için olağanüstü çalışma içerisinde.

Bakan Çelik 13 Adayı açıkladıktan sonra Şanlıurfa'ya gelseydi acaba Aday gösterilmeyen yüzlerce kişiden kaç tanesi yakınlarıyla birlikte Havaalanında olurdu?

Diğer tüm siyasi Partiler AK Partinin Celalettin Güvenç'i Aday göstermesini istiyordu. Çünkü Türkiye'de normal şartlarda ilk kez bir Vali Aday gösteriliyordu (Darbe dönemi hariç)

Ahmet Bahçıvan, “Şayet Vali Bey Aday gösterilirse bende Saadet Partisinden Aday olacağım” diyordu. Perşembe akşamı Güneydoğu TV Ana Haber Bültenine katıldı ve "SP'nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayıyım “dedi.

MHP İl Başkanı İbrahim Özyavuz “Adayımız iyi bir Urfalı olacak” diyor.. Birçok internet sitesinde eski Şanlıurfa spor Kulüp Başkanı Kemal Saraçoğlu'nun kesin aday olduğu yönünde haberler var.

MHP İl Başkanı İbrahim Özyavuz daha önce bazı alternatif isimlerle görüştü, bazıları MHP Lideri Devlet Bahçeli'yle de özelde görüşüldü. Kemal Saraçoğlu'da Perşembe günü Devlet Beyle görüştü.

Ancak buradan size şunu söylemek istiyorum. MHP'nin Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Saraçoğlu'dur diyemeyiz.

MHP'nin Adayı önümüzdeki hafta belirlenebilir. Kemal Saraçoğlu Aday olmayabilir.

Özellikle Yerel seçimlerde siyaset bir satranç oyunu gibidir. Karşılıklı hamleler önemlidir. Şu an için vatandaş beklemede.

Ancak özellikle İlçe Adayları dengeleri değiştirebiliyor. Mehmet Yalçınkaya'nın MHP'den Aday olması gibi. 2011 seçimlerinde MHP'nin oy oranı yüzde 3'dü. MHP sadece göstereceği adaylarla oy oranını yüzde 10'lara kadar çıkarabilir. Mevcut tepki oyu mutlaka olacaktır. Tepki oyları göstereceği çok iyi bir Büyükşehir Adayıyla hanesine yazdırabilir. Aksi halde İlçe adaylarının getireceği oylarla yetinmek zorunda kalır..

Tabi burada BDP'nin hamlesi önemlidir. 2011'de 2 Bağımsız Adayla yüzde 18 gibi önemli bir oya sahipti. BDP'nin İlçelerle birlikte oy oranı yüzde 20 ile 25 aralığı arasındadır. Büyükşehir Adayı önemlidir. Her ne kadar Osman Baydemir'in gösterilme ihtimali yüksek görülüyorsa da Cezaevinden çıkma ihtimali olan Milletvekili İbrahim Ayhan'da BDP için çok önemli bir isim ve alternatif olarak konuşulmaktadır.

Urfa'lının iç dünyasında tepki var mı? : Var.

Yabancı birinin Aday gösterilmesini kabullenebiliyorlar mı? : Hayır.

Ancak şu unutulmamalı.

2009'da Ahmet Eşref Fakıbaba faktörü vardı. Halk harekatı vardı. Halk harekatı lidersiz yapılamaz.

Şu anda Ahmet Eşref Fakıbaba gibi her kesimin benimsediği bir Aday olmadığı için tepkilerin zamanla normalleşeceğini düşünüyorum.

Buna rağmen AK Parti oy kaybeder mi?

Büyük ölçüde kaybeder.

AK Partinin Türkiye genelinde oy oranı: Yüzde 50'dir.

Şanlıurfa'da yüzde 60-65 aralığındaydı.

AK'ın normal şartlarda adayı yüzde 50 gibi oy alabilir.. Bu zaten Türkiye ortalamasıdır. Yani sırıtmaz. Ancak 10-15 puan önemli bir kayıptır.

Peki, yüzde 50'lilerin altına inebilir mi? Örneğin yüzde 40'lara.

Olabilir.

Nasıl olur?

13 İlçede çok kötü adaylar gösterir ve iyi adaylar MHP veya SP'nin Adayları olursa yüzde 45'e de, 40'a da, 35'lere kadar da düşer.

Buna rağmen Büyükşehir’i alır mı? : Alır.

O zaman yazıyı şöyle bitirmeliyiz. Şu an için sadece tahminde bulunabiliriz. Gerçekçi gözlemlerimizi AK Partinin 13 Adayını gördükten sonra, MHP ve SP'nin hamlelerini gördükten sonra yazabiliriz.

Herkese iyi hafta sonları.

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
tYB2PVXk1wx
24.04.2016 23:03
Segundo a minha intuição baseada nos factos que todos podem conhecer, a decisão de GOuveia de Barros, foi a mais sensata.As explicações que o mesmo deu e foram reproduzidas publicamente, já não são as melhores para que tudo fique claro e sem dúvidas.Mas não sei como poderia ter dado outras e as que deu, gostei de as ouvir por me revelar um juiz como gosto que sejam os juizes: humildes e detooesensipsrs, preocupados com a realidade e em conflito com a sua consciência, por vezes.
ESNAF
06.12.2013 13:10
Seçimin sonucunu belirleyecek olan BDP nin adayıdır BDP URFADA çok güçlendi artık oyu %20 değil bence seçimde hepimiz bunu göreceğiz BDP iddalı seçimlerde Urfa da sürpriz yapacak
Yazarın Diğer Yazıları