SON DAKİKA
Sınav sistemi değişiyor!

Sınav sistemi değişiyor!

29 Nisan 2013 - Pazartesi 17:08
Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu yıl son kez yapılacak SBS sınavının ardından yeni seçme sistemi için Kazakistan modeli üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

  Gelecek yıldan itibaren uygulanacak modele göre, öğrenciler yıl içinde yaptığı ödevler, aldığı notlar, katıldığı yarışmalar hatta izlemeye gittiği tiyatro oyunlarından bile bir performans puanı elde edecek. Bakan Nabi Avcı'nın talimatıyla incelenen sistemde geçiş sınavlarında 'Seçmeli şıklar' yerine "açık uçlu" sorular yer alacak.

KAZAK MODELİ TALİMATI

  Sabah'ın haberine göre, MEB, son 10 yılda LGS, OKS, "3 aşamalı SBS" ve "tek aşamalı SBS" olmak üzere 4 farklı sistemi uygularken tek aşamalı SBS'den de vazgeçerek yerine yeni bir sistem arayışına girdi. Bakan Nabi Avcı, yeni sistem ile ilgili bakanlık uzmanlarına "KazakistanModeli"ni incelemeleri talimatı verdi.

AÇIK UÇLU SORU

   Çocukların sadece sınav değil 4 yıllık ders dışı performanslarının da liseye ve üniversiteye geçişte etkili olmasını kararlaştıran Bakanlık, her öğrenciye "dosya" açacak ve bu dosyaya ders dışı her türlü sosyal etkinlik, yarışma ve başarıları kaydedecek. Bakanlık, öğrencilere belli kod kelimelerin yazılmasının beklendiği açık uçlu sınav yapmayı da planlıyor. Açık uçlu soruları değerlendirmek üzere geliştirilecek bilgisayar programı çocukların yazdığı kod kelimeleri tanıyarak puanlama yapacak.

  MEB, "KazakModeli"ni Türkiye'nin nüfus, öğrenci sayısı, bölgesel eğitim farkları ve eğitim yapısı gibi faktörleri dikkate alarak birebir uygulamayacak ancak testin yanında açık uçlu soru, öğrenci dosyası, her yıl okul tarafından genel kurallara göre sınav yapılması uygulamalarını dikkate alarak yeni birmodel belirleyecek.

AÇIK UÇLU SORU NEDİR

  Açık uçlu sorularda öğrenciye sadece soru veriliyor. Cevap seçeneği bulunmuyor, herhangi bir yönlendirici bilgi de verilmiyor. Öğrenciye adayı "konuşturacak" ya da "yorum yaptıracak" sorular soruluyor. Sorular adayın "analiz", "sentez" ve "değerlendirme" yeteneklerine ulaşmayı hedefliyor.

BAŞLIKLARLA KAZAKİSTAN SİSTEMİ

* Üniversite öncesi, 9'u zorunlu olmak üzere 11 yıl eğitim alınıyor. Üniversiteye devam etmek isteyenler 10 ve 11. sınıfı da okumak zorunda.

* Her yıl sonunda girilen sınav ve yıl içinde alınan performanspuanlarına göre öğrenciye her yıl 1 ila 5 arasında puan veriliyor. Öğrenci; 1 ve 2 alırsa sınıfı yeniden okuyor.

* 9'uncu sınıfın sonunda devlet sınavı yapılıyor. Açık uçlu sorularla yapılan devlet sınavında öğrenci, matematik, Kazakça ya da Rusça, seçmeli ders ile sınıf hangi alanı derinleştirerek okuduysa o dersten soruları yanıtlıyor.

* Öğrenci her yıl aldığı puan ile genel sınavdaki başarı puanı ile 10. ve 11. sınıfa geçebiliyor ve puanlarına göre okul seçebiliyor.

''TEST CENDERESİNDEN KURTARACAK SİSTEM''

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dün katıldığı TED Ankara Koleji 3. Uluslararası Eğitim Fuarı'nda katılımcıların SBS'ye ilişkin sorusu üzerine, çocukların 4 yılda ders içi ve ders dışı birçok faaliyet yaptığı ve performanslarını, başarılarını ders dışı etkinliklere dahil etmeye yönelik bir sistem planladıklarını söyledi. Avcı, "Çocukları test cenderesinden kurtaracak yeni bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Açık uçlu sorularla yürüyen bir seçme daha sağlıklı olur diye düşünüyoruz" dedi.

 

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
g1KGpJQ5t
24.04.2016 17:41
I’ll right away seize your rss feed as I can not find your email susiprbction hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Kindly permit me understand in order that I may subscribe. Thanks.