SON DAKİKA
“SEÇİMLE İLGİLİ ÇOK HASSAS BİLGİLER...”
03 Aralık 2013 - Salı 16:50
Ömer KAPAKLI

Dün akşama kadar kamuoyunun büyük bir bölümü "Hayır.. Vali Güvenç Aday gösterilmez"demeye devam ediyordu.. Israrla Bakan Faruk Çelik vurgusu yapıyorlardı.. Başbakan Erdoğan Grup toplantısında "Şanlıurfa Büyükşehir Adayımız Celalettin Güvenç"dedi ve inanmayanlar inanmak zorunda kaldı.. Ve.. Şanlıurfa için seçim startı verilmiş oldu..

AK Partide 3 Merkez İlçe ve 10 İlçe Adayları ne zaman açıklanacak?

Bugün ve yarın akşam Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in, 9 Milletvekili, İl Başkanı Yusuf Eğilmez ve Şanlıurfa Büyükşehir Adayı Celalettin Güvenç'le yapacağı görüşmesi adaylar için büyük önem taşımaktadır. Yapılacak  iki günlük görüşmenin raporu Üst Kurula iletilecek ve Üst Kurulda kısa bir sürede 13 İlçenin Adayını açıklayacaktır. AK Parti 10 Aralık'dan önce Türkiye genelinde Adaylarını belirlemiş olacaktır.Meclisdeki Plan ve Bütçe görüşmeleri nedeniyle Başbakan aylar önce "10 Aralık tarihinden önce adayları belirleyeceğiz"demişti..

Bu seçimde Adayların aylar önceden açıklanmasının en büyük nedeni de hiç kuşku yok ki Türkiye genelinde ilk kez yeni Büyükşehir Statüsüyle yapılacak olmasından kaynaklanmaktadır. Bundan sonraki her Yerel seçimde Adaylar seçime 3 ay kala açıklanacaktır.

AK Partinin Büyükşehir Adayı Celalettin Güvenç olunca en başta BDP, daha sonra MHP, CHP ve SP ister istemez iştahlandı.. Çok güçlü Adayları sahaya sürecek.. Hepsinin ortak seçim sloganı "Bizim Adayımız Urfa'lı" vurgusunu ısrarla yapacaktır.. Buna karşın AK'ın Adayı Celalettin Güvenç'de "Ben de Halkın Adayıyım"diyecektir.

Bu seçimde çekim merkezi SP değil, MHP olacaktır. Bunda en büyük etken 2 yıl sonra yapılacak Genel Seçimlerde MHP'nin Baraj sıkıntısı olmaması ayrıca 2 yıl sonra AK Partinin başında Recep Tayyip Erdoğan'ın olmamasından kaynaklanmaktadır.

Dünkü bir twetim şöyleydi : Sorum Sayın BDP Milletvekili İbrahim Binici'ye : Bazı ilçelerde BDP Adayı gösterilmeyerek HDP (Sırrı Süreyya Önder'in kurduğu Parti) Adayıyla ittifak yapmayı düşünüyormusunuz?"

Her soruya anında cevap veren BDP Milletvekili İbrahim Binici'den şu ana kadar yanıt almış değilim. Ancak bu sorunun derinliklerini biliyorum. Bazı ilçelerde çok büyük hamleler söz konusu.. Yani bazı önemli İlçelerde BDP'yle ittifak yapmayı göze alamayanların HDP (Halkların Demokratik Partisi)'ye amaca ulaşmaya çalışabilir. 2 İlçede bu birliktelik olabilir. Yani BDP Aday göstermeyecek. O İlçenin en önemli Merkez sağdaki isim HDP'nin Adayı olacak. Kendi gücü ve BDP tabanının oylarıyla seçimi kazanmanın hesabıdır.

MHP Urfa'lı bir Adayı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı göstererek örneğin Haliliye ilçesinde çok önemli bir adayla seçime girecektir.

Haliliye'de son dakikada yaşanan gelişme çok önemlidir. AK Partinin 22 Belediye Başkan Aday Adayı büyük bir rekabet içersinde çalıştılar. Ancak 10 yıldır AK Parti Yönetiminde görev alan Nusret Urmak istifa ederek Halilliye'den Aday adayı oldu..

Bu gelişme iddialı bazı aday adaylarını ve onları destekleyenleri hüsrana uğrattı. Çünkü kesin Adaylık bekleyenler Vali Güvenç'in Aday olması için olağanüstü gayret göstermişlerdi.

Halilliye'den Aday adayı olan Nusret Urmak'la telefonla görüştüm. Kendisi bana "Partimin önde gelenleri beni telefonla aradılar. Partiden istifa ederek aday adayı olmamı  istediler. Zaten temayülde sağolsun teşkilat bana oy vermiş. Anketlerde de ismim çok iyi çıkmış"dedi.

Bunun anlamı şudur: Nusret Urmak olağanüstü bir sürpriz olmazsa AK Partinin Haliliye Belediye Başkan Adayıdır.

Peki önceden müracaat edenler.. Aylar önceden ittifak kuranlar. Söz alanlar..Bu iddialı adaylar  şimdi ne diyecek: Bunları ben ne bileyim? Kim kime söz vermişse onları bulsunlar konuşsunlar..

Başta Halilliye olmak üzere Eyyübiye ve Karaköprü'de kim aday gösterilirse göstersin diğerlerinin tepkileri kaçınılmaz olacaktır. Ve.. Aday gösterilmeyenlerin büyük bir bölümü şöyle diyecektir : "Büyükşehir Adayı neden Urfa'lı gösterilmedi?" Tepkiler Büyükşehir üzerinden yapılacaktır. Bu şekilde açıklama yapmaya hazırlananlara ben de şimdiden şunu söylüyorum : Marifet Aday adayıyken görüş bildirmektir. Aday olmayınca yapılan açıklama ve Büyükşehir tepkisi tamamen duygusal ve kişisel olur..13 İlçe açıklanınca ciddi şekilde tepki olur mu? Olur..

Grup toplantısına ilk olarak Şanlıurfa'dan giden AK Partililer, ardından Milletvekilleri ve Büyükşehir Adayı Güvenç girdi.. Mevcut Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise Çalışma Bakanı ve Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik'in makam aracıyla birlikte Meclise giriş yaparak gruba da birlikte girdiler.

Bakan Faruk Çelik için bu tablo ve ortaya çıkacak Fotoğraf çok önemliydi.. Böylece hem Fakıbaba'nın gönlünü almış oldu, hem de Türkiye kamuoyuna "Beyler.. Fakıbaba ile hiçbir sorun yok. "mesajını vermiş oldu.. Başbakan Erdoğan "Trenden inen, bir daha binemez"demişti.. 22 Ocak 2003'de Bağımsız Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba AK Partiye geçmişti.. Türkiye kamuoyu o tarihte "Fakıbaba Trene alındı"diye yorum yapmıştı. Meğerse alınırken bindiği vagonun halatı kesilmiş. Bunu tekrar Aday gösterilmediğinde anlamıştık. Tren yoluna devam ederken Bakan Faruk Çelik'in bu hamlesiyle Fakıbaba'lı vagon tekrar hareket halindeki trene ilave edilmiş oldu. Ancak Belediye Başkan Adayı gösterilmeyerek gönlü alınarak bu gerçekleşti..Yani Fakıbaba tekrar trene bindi. Bakalım seçim sonrası Ankara'da üst düzey bir göreve getirilecek mi? 2 yıl sonra Fakıbaba AK Partiden Milletvekili Adayı gösterilecek mi? (Not:2 yıl sonra ne Başbakan Erdoğan ne de Bakan Faruk Çelik var. 3.dönemle ilgili olarak)

Bu arada bugün bir Milletvekilinin bana söylediklerini de sizlere aktarmak istiyorum. Söylediği aynen şöyledir. "Aday adaylığı süreci, Vali Celalettin Güvenç'le ilgili ayrıntıları, herşeyi ama herşeyi Güneydoğu TV'den öğrendik. Kamuoyu da Güneydoğu TV'den öğrendi. Özellikle bu son hamleniz yani TBMM'den canlı yayınlar mükemmel bir düşünceydi.Kutluyorum sizleri"dedi.

Bu vesileyle buradan yazmak istiyorum. Süreçte Güneydoğu TV camiası olarak Gazeticiliğin zirvesinde olduğumuzun farkındayız. Şanlıurfa kamuoyunun bu yöndeki övgüsüne layık olma adına gayret ve çabalarımız devam edecektir. Şunu vaad ediyoruz. Her zaman sadece doğruları ilk duyan siz olmaya devam edeceksiniz..

AK Parti Gurup izlenimlerine gelince:

Başbakan'ın açıklayacağı adayların İl'lerden gelen Partililerle Gurup yine büyük coşku içersindeydi.. Ancak Urfa ekibi kendini oldukça hissettiriyordu.. Erdoğan "Misafirlerimize de Hoşgeldiniz"diyerek gelenlere moral verdi..

Televizyonda bir yanda bu yazıyı yazarken diğer yanda Meclisden çekilen tweter üzerinden fotograflara bakıyordum. Sizde bir kez daha fotograflara bakın.. O kadar çok şey ifade eden kareler vardıki..

Başbakan Erdoğan, "Bazı yerlerde hata yapmış olabiliriz. Her yerde yüzde 100 isabet olsa zaten seçim yapmaya gerek kalmaz. Ancak Ben başta olmak üzere Bakanlarımız, Genel Başkan Yardımcılarımız, Üst Kurulumuz büyük hassasiyet gösterdik."dedi.

ArdahanFaruk Göksoy, Iğdır:Mustafa Buluş,Erzincan: Cemalettin Başsoy,Bingöl:Yücel Barakazi,Hakkari:Osman Kızılban, Rize:Reşat Kasap, Bitlis:Fehmi Alaylı, Batman:Mehmet Emin Ekmen, Ağrı:Hasan Aslan, Erzurum:Mehmet Sekmen, Van: Osman Nuri Gülaçar. Samsun: Yusuf Ziya Yılmaz, Hatay: Sadullah Ergin, Diyarbakır:Galip Ensarioğlu, Şanlıurfa:Celalettin Güvenç

En son açıklanan İl Şanlıurfa oldu.. Aday tanıtımı sırasında en stresli ve heyacanlı kişi hiç şüphe yokki Aday Celalettin Güvenç'di.. 2.5 saatlik bir süreden sonra sıra Şanlıurfa'ya geldi.. Erdoğan "Peygamberler Şehri Şanlıurfa'dayız"dedi. Urfa'nın tanımı ekranlara geldi..Jenerik yayındayken aklıma nedense bir anda 2009 geldi.. Erdoğan "Adayımız Mehmet Oymak"derken Fakıbaba büyük bir şok yaşamıştı.. Şimdi nasıl bir duygu içersinde bilemiyorum.. Ancak 10 yıllık Belediye Başkanlığından sonra çok karışık duygular içersinde olduğu bir gerçek..

Vali Güvenç'in aklına da Şanlıurfa'ya ilk geldiği gün.. Şanlıurfa'ya Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı planının yapıldığı ilk gün mutlaka gelmiştir.. Fakıbaba "He..Yav..He..Yavv"demişmidir içinden bilemiyorum..

Erdoğan, "Evet.. Değerli kardeşlerim. Şanlıurfa'da eğitimde yatırımda yapılanları gördünüz.. Şanlıurfa'da büyük değişimi, dönüşümü Merkezi yönünden devam ettiriyoruz. Yerel Yönetimde de devam edecek. Değişim,dönüşümü devam ettirmek üzere önce mevcut Başkanımız Fakıbaba'yı huzurlarınıza davet ediyorum"dedi.

Fakıbaba "10 yıl rüzgar gibi geçti. 10 yıl Takım olarak hizmeti yaptık. Başta Başbakan olmak üzere emeği geçenlere yürekten teşekkür ediyorum. Ayrıca beni 10 yıldır yalnız bırakmayan vatandaşlarıma minnettarım. İnşallah kazanan Urfam ve Partimiz olacaktır diyorum"

Erdoğan, "10 yıl içinde Urfa'da yaptığı hizmete teşekkür ediyorum.4 yıldır Valilik görevi yapan Celalettin Güvenç Beyi Belediye Başkan adayımız olarak ilan ediyorum"dedi.

Başbakan Güvenç ve Fakıbaba'ya "Sarılın bakayım"dedi.

Fakıbaba'nın sesi bir hayli kısıktı.. Güvenç bir hayli heyecanlı..

Vatandaşın iç dünyasında kiminde hüzün, şaşkınlık, kiminde sevinç mutluluk..

Karışık duygular..

Sonuçta : Şanlıurfa AK'ın Büyükşehir Adayı Celalettin Güvenç..

Hayırlısı olsun..

Şu anda diğer Partilerin büyük bir mutluluk içersinde olduğunu söylemek hiçde yanlış olmaz.. Çünkü Bakan Faruk Çelik'le Şanlıurfa 14-0'ı yapabilirdi.. Fakıbaba'yla bu durum 14-0 olmasa da önemli ölçüde ilçe alınırdı.. Ancak şimdi birçok İlçede diğer Partiler "İşimiz şimdi çok kolay"diyor..

Tüm partilerin tek endişesi Bakan Faruk Çelik'di.. Israrla "Ben olmuyorum"dedi.. Ama buna teşkilat dahil kimse inanmadı..

Aslında son söz olarak şunu söylemem gerekir.. Şanlıurfa'da siyaseti en iyi yapan kişi kim diye sorsalar : Sayın Faruk Çelik derim..

Şimdi ilçelerde sürprizlere hazır olun..

 

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
EZM0EUaZPWj
24.04.2016 22:26
Great job! We just did this in the kitchen (unfortunately my husband cut into my darh&teug#8217;s hardwood floor directly above just a little bit! oops!). We love how it turned out too (added dimmer switch to change the atmosphere!). Great tips and tutorial too!
Yazarın Diğer Yazıları