SON DAKİKA
“Seçimde sona doğru ”
27 Mayıs 2011 - Cuma 12:38
Faruk BAYUK

12 Hazirana sayılı günler kaldı seçim arenası günbegün hız kazanıyor meydanlarda vaatler havada uçuşuyor ,liderlerin konuşmaları gittikçe sertleşiyor ,Şanlıurfa’mızda da  Bakan Faruk Çelik başta olmak üzere tüm partilerin adayları durmaksızın çalışıyor tabii bu arada araştırma şirketlerinin anketleride sık sık açıklanmaya devam ediyor beş araştırma şirketi son olarak anketler yayınladı öncelikle bunları sizinle paylaşmak istiyorum.İşte Milliyet gazetesinin anket analizi

ANDY-AR AK PARTİ: % 50-52

CHP: % 26-28

MHP: % 9-11

BAĞIMSIZLAR: % 6-7

 

FARUK ACAR (ANDY-AR Başkanı) "AK PARTİ OYLARINI DAHA DA ARTIRACAK" Çünkü istikrar algısı toplumda yer etmiş durumda.

 

 

SONAR AK PARTİ: % 44 - 48

CHP: % 24 - 28

MHP: % 12 - 16

BDP: 24 -30 (Milletvekili sayısı)

HAKAN BAYRAKÇI (SONAR Başkanı)
"SAĞ SEÇMENİN KORKUSU..."

AK Parti bir önceki seçimlerden sonra epey gerilemişti, fakat bazı sağ seçmenler basındaki Kılıçdaroğlu rüzgârından korkarak, her halükarda CHP gelmesin diye düşünerek, tekrar AK Parti'ye yöneldiler.

METROPOLL
AK PARTİ: % 44-48
CHP: % 26-28
MHP: % 13
BDP: % 6
SP: % 1,5
HAS PARTİ: % 0,5

ÖZER SENCAR (METROPOLL Genel Müdürü)
"KARARSIZLAR AK PARTİ'YE KAYMAYA BAŞLADI"

Nisan ayının sonuna kadar yaptığımız araştırmalarda AK Parti'nin oyları yüzde 38 bandındaydı. Mayıs başında yüzde 40'lara çıktı. Bu çıkıştaki temel nedenin kararsızların azalması olduğunu düşünüyorum. Nisan başında kararsızlar yüzde 16 iken şimdi 10'lara düştü. 

 

GENAR
AK PARTİ: % 48
CHP: % 25
MHP: % 11
BDP: % 6
SP: % 2
HAS PARTİ: % 1

MUSTAFA ŞEN (GENAR Genel Müdürü)
"AK PARTİ'DE YÜZDE 10 ARTIŞ"

AK Parti oy oranını son yerel seçime göre 10 puan, bir önceki genel seçime göre ise 2 puan artıracak gözüküyor. Oy artırımının en önemli sebebi ise AK Parti'nin toplum ortalamasını temsil ediyor olması,Diğer önemli etmen ise AK Parti'nin lideri Recep Tayyip Erdoğan'dır.

SİSAM
AK PARTİ: % 38-40
CHP: % 29-32
MHP: % 12-14
BDP: % 6-8
SP: % 2.1
HAS PARTİ: % 1,9

ABİDİN AYDOĞDU (SİSAM Başkanı)
"AK Parti'de hareket yok"

AK Parti oyunu artırabilse bile, 2009 yerel seçimlerine göre en fazla iki puan artırabilir, üç puan artıramaz... Çünkü Güneydoğu Anadolu'da oylar yüzde 65'e, yüzde 35 AK Parti'nin lehine iken şimdi durum tam tersi... Bir de sınav mağduru öğrenciler var. Bu mağdur öğrenciler oylarını CHP ve MHP'den yana kullanabilir... Belki MHP'nin barajı geçmesini bu öğrenciler sağlar.

Beş farklı anket beş farklı düşünce ama şu kesin gözüküyor Ak parti yine tek başına iktidar  sayısal olarak değişilik yaşayabilir ,Şanlıurfamızda ise ilk günlerdeki olumsuz hava yok olmuş gibi Bakan Çelik’in ilk geldiği günden beri yaptığı çalışma Ak parti için çok olumlu bir hava oluşturmuş durumda,Chp de  ve Mhp de çok sıkı bir çalışma gözlemekteyiz,Bdp’li Bağımsızlar son günlerde çalışmalarına çok daha etkili bir şekilde devam ederken ,diğer bağımsızların özellikle kırsala ağırlık vererek şehir merkezinde’de çalışma yaptıklarını görüyoruz.Bu seçimler Şanlıurfamız anlamında sürprizlerin yaşanacağı gerçeğini de ortaya çıkarıyor  çünkü kimse net  tahmin de bulunamıyor.  

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
HALİL BULUT
28.05.2011 14:41
SEÇMEK Mİ ? YOKSA SEÇİLMEK Mİ ; 12 HAZİRAN GÜNÜ ŞANLIURFAYA İŞ ,AŞ , VE PROJELERİN EN GÜZELLERİ İLE MÜJDELENİR İNŞALLAH YÜCE MEVLAMIZDAN TEK DİLEĞİMİZ ATIK ŞANLIURFANIN GEREK SANAYİ ,GEREK TİCARET VE TURİZM VE TARIM YÖNÜNDEN BİR ÇOK ŞEYLERE İMZA ATARKEN ŞANLIURFALI MİLLET VEKİLLERİMİZİN SON HIZ DESTEKLERİ BEKLERİZ İNŞALLAH.
Yazarın Diğer Yazıları