SON DAKİKA
“ŞANLIURFASPOR MARKA OLMAK İSTİYORSA...”
04 Ekim 2013 - Cuma 11:55
Ömer KAPAKLI

Şanlıurfaspor Kulüp Başkanı Fethi Şimşek mükemmel bir kişiliğe sahip. Suruç'un bir Köyünden İstanbul'a giderek hayal edilemeyecek bir başarı öyküsünün en somut örneğini bünyesinde barındırıyor. Kendi işyerlerindeki başarısını Şanlıurfaspor'da da sürdürmek için elinden gelen tüm çabayı ortaya koyuyor..

Şanlıurfaspor'un Marka olması için öncelikle kurumsallaşmaya büyük önem gösteriyor.. Alt yapısıyla, Urfa'lı gençleri Şanlıurfaspor'a  kazandırmak istemesiyle ilgili verdiği çabayı da biliyorum. Tabi kalıcı gelir elde edebilmek için yapılan arayışları da..

Ancak Futbolun biraz farklı olduğunu iş yaşamındaki başarının futbolda da aynen geçerli olmadığını da hatırlatmak isterim. Yıldırım Demirören'in Beşiktaş Başkanlığı ve Futbol Federasyonu Başkanlığı buna en somut örnektir.

Futbolda bazen çirkinlik, entrika ve akla gelebilecek her türlü ali-cengiz oyunları  söz konusudur. Sen ne kadar iyi niyetli olursan ol, iyi niyetini suistimalin en yaygın olduğu mecra Futbol camiasıdır..

Futbol biraz da tecrübe işidir. Fethi Şimşek çok iyi bir işadamı, çok iyi bir şahsiyet ve kişiliktir ama gerçek şu ki ilk kez Şanlıurfaspor'da Kulüp Başkanlığı yaptığı için bazı hatalar ister istemez yapacaktır, yapmaya devam edecektir. Futbolda hata payı çok yüksektir. Aziz Yıldırım, İlhan Cavcav bunca yılın Kulüp Başkanı ama halen hata yapıyorlar..

Şanlıurfaspor Kulüp Başkanı olarak şu ana kadar kendi cebinden 3 milyon tl.ye yakın bir para ortaya koymuştur. Görünen o ki Başkanlığı sürece bu rakam katlanarak devam edecektir.

Bu sezon sonuna kadar Şanlıurfaspor'un maç galibiyet primleri, transfer taksitleri vs.derken Kulübün toplam harcaması 17 milyon tl.yi bulacaktır. Buna karşın gelir 5-6 milyon tl civarında olacaktır. Yani bütçe 10 milyon tl.nin üzerinde açık verecektir.

Şanlıurfaspor bu sezon Süper Lige çıkamaması halinde gelecek sezon 20 milyon tl daha harcanacaktır.

Bu nedenle Şanlıurfaspor'un kurtuluşu Süper Lige çıkması halinde mümkün olacaktır.

Süper Ligde mantıklı hareket etmeniz halinde gelir-gider bütçeniz denk olabilir.. Süper Ligin altındaki Liglerde kaldığınıız sürece bu paralar maalesef boşa gidecektir.

Şanlıurfaspor Kulüp Başkanı Fethi Şimşek Şanlıurfa'yı temsil etmektedir. Ancak Şanlıurfaspor'da şöyle bir gerçek de vardır..

Sayın Vali Celalettin Güvenç ve Çalışma Bakanı Faruk Çelik Şanlıurfaspor'un başarısı için çok büyük çaba gösterdiği için Vali bizzat takımın antremanlarını dahi izlediği için en küçük bir başarısızlıkta bir anda tepkiler Vali Celalettin Güvenç'e de yönelmektedir.

Futbol kamuoyu Başkan Şimşek'den önce başarısızlıkta Vali'ye daha sonra Bakan'a tepki gösteriyor..

Yani Sayın Başkan Fethi Şimşek şahsına münhasır bir Kulüp Başkanı değildir. Hem bu yöneticilere, hem de Şanlıurfa'ya karşı bir sorumluluğu vardır...

Peki Başkan Fethi Şimşek şu aşamada ne yapmalıdır?

Teknik Direktör konusunda izlenen yol haritası yanlıştı.. Nurullah Sağlam ve Hikmet Karaman'ın Şanlıurfa'ya geldikten sonra mukavele imzalamaması spor kamuoyunu hayal kırıklığına uğrattı.

Oysa İstanbul'da görüşme yapılabilinir, mukavele imzalanır ve anlaşılan Teknik Direktörle Şanlıurfa'ya getirmek en mantıklısıydı..

Ş;anlıurfaspor'da birçok Yöneticinin haberi olmadığı birçok gelişmeyi taraftar grupları , Medya mensupları biliyor ve öğrenebiliyorsa bu işde bir sakatlık var demektir.

Bazı operasyonları 2-3 yöneticinin bilgisi dahilinde yapacaksın iş bittiği an önce Yönetimdeki arkadaşları bilgilendireceksin sonra da Medya aracılığıyla kamuoyunu..

Şeffaflık iyi de Şanlıurfaspor'da "Bu kadarı da olmaz"dedirten cinsden..

Şanlıurfaspor için düşünelen bazı Teknik Direktörler için sezon sonuna kadar maaşlarla, şampiyonluk primleriyle 1 milyon tl ödeyeceksin.

Bu kadar para harcamışsın.. 1 milyon daha vereceksin..

O zaman ben derim ki 1 yerine 2 verin örneğin Hikmet Karaman'la ya da Yılmaz Vural'la anlaşın..

Bu isimlerden sonra ismi bazı geçen Teknik Direktörler olası bir kötü sonuç karşısında spor kamuoyu tarafından aşağılanır, hor görülür, tepki görür..

Üçünçü bir Teknik Direktör arayışına girmenin manası yok..

Geçen sezon bittiğinde Güneydoğu TV'de söylemiştim. Raşit Çetiner'le olmaz.. Hocaya teşekkür edilmeli bilenen kendini kanıtlamış bir Teknik Direktörle anlaşılmalı diye..

Bu yapılmadı ve gelinen nokta ortada..

Şanlıurfaspor gerçek anlamda marka olmak istoyarsa yapılacak iş basit..

Örneğin şu anki Antrenör Ömer Can Hocayı ya da başka birini Danışman, Menajer, Teknik sorumlu adına ne dersen de getirirsin Hikmet Karaman ve Yılmaz Vural'dan biriyle anlaşırsın, devre arasında en fazla 4 çok iyi futbolcu transfer edersin ve Süper Lige çıkarsın..

Şanlıurfaspor Kulüp Başkanı Sayın Fethi Şimşek'e bu düşüncelerimi Perşembe günü telefonla aktardım.

Edindiğim izlenimim şudur : Adana Demirspor maçına kadar arayış olmayacak.. Herkes Pazartesi günkü Adana Demirspor maçına konsantre olacak.. Milli Maç nedeniyle lige 1 hafta ara da veriliyor. Bu süreç Şanlıurfaspor için arasan bulamazsın.. Bu süreçte  düğmeye basıp işi bitireceksin..

Şanlıurfaspor bu şartlarda Süper Lige çıkar..

Aksi halde bu sezon 17 milyon, seneye 20 milyon boşa gider..

Bir gün Vali Celalettin Güvenç Urfa'dan ayrılır, Bakan Faruk Çelik'in 3.dönemden dolayı Milletvekilliği süresi dolarsa ne bu Yönetim, ne başka bir Yönetim mevcut ortamı bulamaz ve Şanlıurfaspor'un sonu da Kocaelispor, Mardinspor, Sakaryaspor, Diyarbakırspor gibi olur..

Yani 100 milyon tl.yi aşkın bir borçla Amatör Lige kadar gider ve Şanlıurfaspor'un yeni yapılan mükemmel tesislerinde de in-cin top oynar..

Bu yazıyla ilgili görüşlerinizi iletmenizi istiyorum..

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
burcu karayıldırım
19.10.2013 00:42
aslında yazmak istediğim eleştiri sanırım kanal sahibi sizsiniz,ben istanbul'da yaşıyorum gün içinde hep nedense yayınladığınız müzik programlarından kesitler var,geçen sezon klip programınız vardı ve çok güzel programdı yayınlanan klipler programcının sempetik oluşu sunumu çok güzeldi.sizin kanalda ayrıldı diye düşündüm sunucunuzun o yüzdenmi yok klip programınız,artık izlemek istemiyoruz programlarda yayınlanan şarkıları.kendi memeleketimin kanalını izlemek istiyorum X müzik kanallarını değil
urfaspor
04.10.2013 12:09
abicim iyi guzelde bu takıma destek veriyorlar diye bakan, vali ve digerlerinin talimatlarıyla urfa spor yönetilemez.. evet destek veriyorlar sagolsunlar ama bu işi bilenler bunu yönetecek.. teknik sorumlular antrenörler bu işi yaspacak.. destek verin ama teknik boyutune karışmayın ..
Nazif
04.10.2013 12:08
Urfa esnafı ve işadamları yeteri kadar destek vermiyor yük tamamen yönetimin üzerinde Urfada sevilen simalardan birisiniz Ömer bey gerekirse esnafı tek tek dolaşıp kombine bileti satılmalı ayrıca onların desteği alınmalı maddi olarak yönetime yüklenmek sıkıntı yaratır....
Yazarın Diğer Yazıları