SON DAKİKA
Şanlıurfa’da Tarla Günü Etkinlikleri

Şanlıurfa’da Tarla Günü Etkinlikleri

25 Ekim 2018 - Perşembe 17:10
GÜBRETAŞ, bu yılki son Tarla Günü etkinliğini Şanlıurfa’da düzenledi.

“Beyaz Altın” diye adlandırılan pamuk üretimindeki yüzde 42’lik payıyla Türkiye lideri olan Şanlıurfa’da, 2017 yılında 2,2 milyon dekar alanda pamuk ekimi yapılırken, ortalama kütlü pamuk verimi 487 kg olarak gerçekleşmişti.

GÜBRETAŞ, bu yılki son Tarla Günü etkinliğini Şanlıurfa’da düzenledi. Pamuk deneme ekimi sonuçlarının paylaşıldığı etkinliğe ziraat fakültesi ve çiftçilerden 450 kişi katıldı.

Bu yıl Türkiye genelinde 18 farklı noktada farklı tarımsal ürünler için deneme alanları kuran GÜBRETAŞ, Ordu’daki fındık hasadından Türkiye ortalamasının 3 katı, Bursa’daki zeytin hasadında Türkiye ortalamasının 2 katı üzerinde verimler alırken, Aydın ve Şanlıurfa’da ise “beyaz altın” diye adlandırılan pamuk tarımı denemelerinde yüzde 35 üzerinde verime ulaşmayı başardı.

Şanlıurfa’da 20 dekarlık arazide uygulanan bilinçli tarım ve doğru gübreleme programı sayesinde kütlü pamukta, Türkiye ve bölge ortalamasının %35 üzerine çıkılarak dekar başına 650 kg üzerinde verime ulaşıldı.

Programda GÜBRETAŞ Genel Müdür Yardımcısı Metin Özyürek ve Tarım Kredi Kooperatifleri Şanlıurfa Bölge Müdürü Raif Atayık’ın konuşmalarından sonra Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Recep Gündoğdu ile Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, tarımda bilinçli bitki besleme konularında katılımcıları bilgilendiren birer konuşma yaptılar.

Gübretaş Genel Müdür Yardımcısı Metin Özyürek, Sultantepe Mahallesi'ndeki etkinlikte, Gübretaş'ın doğru ürünle doğru tarımsal üretimi buluşturan örnek çalışmalarla, bilinçli tarımın yaygınlaşmasına katkı sağladığını söyledi.

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen de Şanlıurfa'nın Türkiye'nin tarımsal potansiyelinin yüzde 10'unu oluşturduğunu ifade etti.

Daha sonra etkinliğe katılan misafirler rekor verimi yerinde incelemek için araziye geçti. Arazideki inceleme sırasında denemenin planlanmasında görev yapan GÜBRETAŞ ziraat mühendisi Adnan Yurum, yapılan çalışmalar hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Üreticilerin konuyla ilgili soruları GÜBRETAŞ ziraat mühendisleri tarafından cevaplandırıldı.

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.