SON DAKİKA
Şanlıurfa'da 'Kız Çocuklarının Okullaşması' Konferansı

Şanlıurfa'da 'Kız Çocuklarının Okullaşması' Konferansı

19 Mart 2013 - Salı 13:56
Şanlıurfa'da Kızların Eğitimi Projesi (KEP) Ulusal Konferansı, kızların okullaşmasının en az olduğu 18 pilot ilin milli eğitim müdürleri katıldı.

  Şanlıurfa'da Kızların Eğitimi Projesi (KEP) Ulusal Konferansı, kızların okullaşmasının en az olduğu 18 pilot ilin milli eğitim müdürlerinin katılımı ile yapıldı. Toplantıda ilk ve ortaöğretim ile mesleki eğitimde okullaşma oranlarının arttırılması, okulu terk oranlarının azaltılması, var olan iş gücünün mesleki beceri ve yeterliliklerinin geliştirilmesi, eğitimin önemi konusunda ailelerin farkındalığının arttırılması konuları ele alındı.

  Avrupa Birliği (AB) ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın yürüttüğü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın da operasyon yöneticisi olduğu, özellikle kız çocuklarının okullaşma oranının artırılması hedeflenen proje kapsamında Şanlıurfa'da Hilton Oteli'nde KEP Ulusal Konferansı düzenlendi. Konferansa Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Salih Çelik, Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, kızların okullaşma oranının düşük olduğu 18 pilot illin milli eğitim müdürleri ile veliler katıldı.

  Konferansta Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, kentin eğitim durumu ile tarihi dokusunu içeren bir konuşma yaptı. Ardından kürsüye çıkan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Salih Çelik, "Kız çocuklarının okullaşma oranının artırılması projesi (KEP), başta kız çocukları olmak üzere okullaşma oranlarının artırılması, eğitim kalitesinin artırılması, eğitim ve iş piyasası arasındaki bağın güçlendirilmesi yoluyla, insan kaynağına yapılan yatırımların artırılması amacıyla başlatıldı. Kız çocuklarının okullaşma oranının düşük olduğu saptanan 16 pilot ilde bu proje uygulanmakta ve söz konusu uygulamanın sonuçları başta Hakkari ve Iğdır olmak üzere 43 ilde yaygınlaşması planlanmaktadır" dedi.

PROJENİN HEDEF KİTLESİ

  KEP'in hedefinde ilk ve orta öğretim çağlarındaki çocuklar, özellikle kız çocuklarının anne ve babaları, veliler, danışma ve rehberlik hizmeti sunan öğretmenler, yerel kanaat önderleri, liderler ve yerel düzeyde karar vericilerin yer aldığını ifade eden Çelik, projenin amacını ise şöyle açıkladı:

  "İlk ve ortaöğretim ile mesleki eğitimde okullaşma oranlarının arttırılması, ilk ve ortaöğretimde okulu terk oranlarının azaltılması, var olan iş gücünün mesleki beceri ve yeterliliklerinin geliştirilmesi, eğitimin önemi konusunda ailelerin farkındalığının arttırılması."

MİLLİ EĞİTİM BÜTÇESİ SAVUNMAYI GEÇTİ

  KEP Ulusal Konferansı'nda söz alan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ise Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin ilk defa Savunma Bakanlığı'nın bütçesinin önüne geçtiğini belirtti. Vali Güvenç, "2008 yılında ilköğretimde kız çocuklarının okullaşma oranının yüzde 88'den, yüzde 98'e çıktığını, orta öğretimde yüzde 19'dan yüzde 31 e çıktığını görüyoruz. Bu tip programlar, kız çocuklarının okullaşmasına katkı sağlıyor. Bu konuda eğitimcilere çok iş ve fedakarlık düşüyor. Geçmişe göre, elimizde çok imkanlar var. Bugün, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi, Savunma Bakanlığı'nın da önüne geçti. Çevremizde olan bitene rağmen, eğitim geliri savunmayı geçmiş durumdadır. Bu yüzden bu tür projelerin desteklenmesi ve hedefine ulaşması için her kesime görev düşmektedir" diye konuştu.

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.