SON DAKİKA
“ŞANLIURFA 76.SIRADA.. EĞİTİMCİNİN FERYADI..”
04 Nisan 2013 - Perşembe 12:21
Ömer KAPAKLI

Türkiye genelinde yapılan YGS'den sonra Şanlıurfa kendi rekorunu egale ederek 76.sırada yerini aldı.

81 İl içersinde 76.sırada yer alması nedeniyle Medyada da doğal olarak bu konu tartışılıyor.Dün Güneydoğu TV'nin öğlen haberlerine katılan Eğitim Sen Şube Başkanı Halit Şahin, Şanlıurfa'nın genelinde 10 Bin Öğretmen açığına dikkat çekti.

Bilindiği gibi Şanlıurfa'da Öğretmen açığı  Ücretli Öğretmen formülüyle çözümlenmeye çalışılıyor. Aslında Ücretli Öğretmenlerle sadece Sınıflarda Derslerin boş geçmemesine katkı sağlanıyor.

Öğretmen olupta atama bekleyen onbinlerce Öğretmen Sosyal Medyada sürekli bu konuya dikkat çekiyorlar.

Şanlıurfa'da bu başarısızlık yılların ihmalidir. Bunda Öğretmen açığının, Derslik sayısının yetersizliği, Bölgede Ailelerin Eylül-Ekim aylarında çocuklarını Okula göndermeyip ev ekonomisine katkı sağlamaları için beraberinde çalışmaya götürmeleri gibi birçok nedeni sayabiliriz.

Bu konuda Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Sarmış'da kendi twetir sayfasından görüşlerini dile getirdi.

Yıllardır Şanlıurfa'da görev yapan ve bu sorunu birebir yaşayan Mehmet Sarmış twetir hesabından şöyle diyor:

"Şanlıurfa YGS'de 76.Bunun sebepleri üzerinden düşünmeden insanlar ahkam kesiyor..

Listeyi inceleyin son sıralardaki bütün il'lerin Doğu ve Güneydoğu il'leri olduğunu göreceksiniz. Tesadüf olabilir mi?

Öğrenci sayısı en çok 4.İl Şanlıurfa. Buna karşılık en kalabalık sınıflar Şanlıurfa'da. Öğretmen açığı en çok il Şanlıurfa.

En çok ücretli öğretmen burada, üstelik öğretmenlikle alakasız ve bir kısmı 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu Mezunu..

Her Öğretmenlerin 3'te biri değişiyor. Gelenin aklı ilk fırsatta gitmekte. En büyük sebep yüksek kira fiyatları.

Tam 85 Bin Öğrenci her gün taşınıyor (Taşımalı sistemden bahsediyor) Birleştirilmiş sınıf en çok Urfa'da. Yani bir sınıfta 1-4 sınıflar bir arada ders görüyor.

Tarım işçiliği en çok Urfa'da. Her yıl 30-40 bin öğrenci Martta Okulu bırakıp Kasım_Aralık ayına kadar Okuluna dönemiyor..

Ve.. En önemlisi Aileler çok kalabalık, kimse çocuğunun eğitimi ile ilgilenmiyor..

Öğretmenlerimiz kapı-kapı dolaşıp çocukları okula gelmesi için ikna etmeye çalışıyor..

Bu şartlarda Urfa'yı birileri ilk 50-60'a sokabilirim diyorsa buyursun konuşsun biz de faydalanalım.."

Sayın Şube Müdürü Mehmet Sarmış'ı kutluyorum. Gerçekleri açık yüreklilikle twetir hesabından kamuoyuyla paylaşmış..

Bence başta Vali Celalettin Güvenç olmak üzere Sayın Bakan Faruk Çelik, Milletvekilleri Mehmet Sarmış gibi gerçekleri tespit eden ve konuşan bu Eğtimcilerle bir araya gelerek Urfa'daki bu Eğitim sorununu ve başarısızlığı ayrıntılı şekilde konuşmalılar..

Yıllardır göstermelik çalışmalar yapılıyor.

Ancak sınav sonuçları açıklandığında Şanlıurfa'nın genelinde Eğitimdeki durumumuz tüp çıplaklığıyla gün ışığına çıkmış oluyor..

Mehmet Sarmış Milli Eğitimde yıllardır görev yapan bir bürokrat olarak gerçekleri bize hatırlattığı için şahsım adına kendisine teşekkürü bir borç biliyorum..

 

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
halil çakır
04.04.2013 21:18
urfa 'ya haksızlık etmeyelim eğitimde sonuncu olabiliriz ,fakat birinciliği kimselere bırakmadığımız alanlar vardır elbette.mesela kan davaları,kız kaçırma,başlık parası,küçük kızları dedelerle evlendirme,gençlerin kız meselesi biçaklamaları,hırsızlık,tefecilik,toprak ağalığı,ağaların düğünlerindeki altın ve dolar çılgınlığı,köy ağalarından milletvekili üretme vs daha bir çok iddialı olduğumuz alanlar bulabiliriz.bu kadar başarıyı siz görmeyin gelin eğitime kafayı takın olacak iş değil teesüflerimle !!!!!
ibrahim b
04.04.2013 18:43
Lisedeyden bir sırada 3kisi oturuyorduk çoğu kez, Allah var yukarda bir sınıfta 50-60kişi 4yil eğitim görse ne yazar görmese ne? olmayan hocalardan da cabası,!
ibrahim b
04.04.2013 18:35
HANI ÜNLÜ BIR DEVLET "LAFI" VARYA , "IMKANSIZLIKLAR IÇINDE DOKTOR OLANLAR VAR DIYE" ŞIMDI BENDE DEVLETE CEVAP VERIYORUM "SIZIN OKULLARINIZDA ,EĞITIM SISTEMINIZLE DEĞIL DOKTOR ÜNIVERSITE SINAVINI KAZANMAK IÇIN "DAHI" OLMAK GEREK KI ODA YETERLIYSE. Şimdi sozun doğrusu şu "TARLADA ÇALIŞACAK INSAN ,FABRIKADA HAYVAN GIBI ÇALIŞTIRMAK ÜZERE EĞITIM ALIYORUZ , DEVLET GÜNEYDOĞU YU EZIYOR SOMURUYOR" HEPSI BU.!!!OKUMAMAMIZ IÇIN HERŞEYI YAPAR.
ibrahim b.
04.04.2013 18:34
Allah var yukarda bir sınıfta 50-60 kişi nasıl ders görüp anlasın.lisedeyken hoca eksikliği cabası, HANI ÜNLÜ BIR DEVLET "LAFI" VARYA , "IMKANSIZLIKLAR IÇINDE DOKTOR OLANLAR VAR DIYE" ŞIMDI BENDE DEVLETE CEVAP VERIYORUM "SIZIN OKULLARINIZDA ,EĞITIM SISTEMINIZLE DEĞIL DOKTOR ÜNIVERSITE SINAVINI KAZANMAK IÇIN "DAHI" OLMAK GEREK KI ODA YETERLIYSE. Şimdi sozun doğrusu şu "TARLADA ÇALIŞACAK INSAN ,FABRIKADA HAYVAN GIBI ÇALIŞTIRMAK ÜZERE EĞITIM ALIYORUZ , DEVLET GÜNEYDOĞU YU EZIYOR SOMURUYOR" HEPS
ibrahim b
04.04.2013 18:32
Ömer hocam sizin gibi mert insanlar zor bulunur. ömer hoca biz ilk okulda 45-50 kişilik sınıfta okula başladık , liseye geldik bir sırada 3kişi oturduk çoğu kez .Allah var yukarda bir sınıfta 50-60 kişi nasıl ders görüp anlasın.lisedeyken hoca eksikliği cabası, HANI ÜNLÜ BIR DEVLET "LAFI" VARYA , "IMKANSIZLIKLAR IÇINDE DOKTOR OLANLAR VAR DIYE" ŞIMDI BENDE DEVLETE CEVAP VERIYORUM "SIZIN OKULLARINIZDA ,EĞITIM SISTEMINIZLE DEĞIL DOKTOR ÜNIVERSITE SINAVINI KAZANMAK IÇIN "DAHI" OLMAK GEREK KI ODA YET
NİH YAŞARAT
04.04.2013 13:33
Sayın KAPAKLI geçen yılmıydı önceki yılmıydı benzer bir durum komşıumuz Gaziantep içinde geçerliydi. Lütfen Antep'in bu süreçte yaptıklarını araştıralım. Gerçekten çok geçerli mazeretlerimiz var ama lütfen mazaretler her şeyinde üzerini örtmesin. Bu arada geçen yıl Vanda deprem yaşandı her halde deprem olmasa 76. sırada değilde 77 de olurduk. Sayın kapaklı lütfen bu konuyu gündemden düşürmeyin ve konu ile ilgili farklı seslerle progamlar yapın. Hayırlı çalışmalar.
mehmed
04.04.2013 12:50
urfayı yöneten idareciler urfaspora ayırdıkları zamanı okullaşmaya ayırsaydı çoktan siniflarımızdaki kalabalıklar azalırdı.Öğrenci velilerimiz dersaneye verdiği önemi okullara vermedikçe maalesef başarılı olamayız.
Yazarın Diğer Yazıları