SON DAKİKA
“SABRİ ERTEKİN'İN KAZANMASI SÜRPRİZ OLMADI”
14 Mayıs 2013 - Salı 10:13
Ömer KAPAKLI

Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinden zaferle çıkan mevcut Başkan Sabri Ertekin'i kutlayarak 4 yıllık yeni süreçte kendisine ve oluşturacağı yeni Yönetime başarılar dileyerek yazıya başlayayım..

Oda Seçimleriyle ilgili daha önce yazı yazmış, bu konuyla ilgili 8 Mayıs'da bir twette atmıştım. Twetlerden geriye dönüp bakılırsa ne yazdığımı okursunuz.. Şöyle demişim : "Şanlıurfa'daki Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri öncesi gözlemim : Mevcut Başkan Sabri Ertekin bayağı önde.. 2.kez seçimi kazanır"

Gayet net bir açıklama..

Peki bu tweti 8 Mayıs'da neden attım?

O tarihte bile Sabri Ertekin'in kazanacağı o kadar belirgin olmuştu ki.. Hatta Başkanlığa aday olan Mehmet Sait Melik ve İbrahim Demirkol'un kendi gruplarından dahi seçilemeyeceği netleşmişti..

Zaten gruptan çıkamayan otomotik olarak Başkan Adayı da olamıyordu..

Sabri Ertekin nasıl kazandı? Mehmet Sait Melik ve İbrahim Demirkol neden kaybetti ?

4 yıldır Başkanlık yapan Sabri Ertekin doğal olarak yarışın iddialı ismiydi. Ertekin'e ve 4 yıllık çalışmasına tepki gösterenlerin arayışı vardı. Ancak ilk günden itibaren İbrahim Demirkol ve Mehmet Sait Melik bir araya gelmedi, kendi aralarında birleşmedi ve organ seçimlerinde birbirlerini parçaladılar. Oysa Ertekin'in desteklediği gruplar aşağı-yukarı belliydi. Yani Sabri Ertekin Beyin karşısında sadece bir aday olsa ve bu kadar çok aday liste olmamış olsaydı durum çok farklı olurdu?

Yarışa başlarken Mehmet Sait Melik ve İbrahim Demirkol bir anlamda seçimleri kaybettiler. Kendi gruplarından çıkamıyışları ise gerçekten acı verici bir durum kendi adlarına..

Seçimden çok önce Mehmet Sait Melik bizi ziyarete geldiğinde yanımda birçok kişi de vardı. Ve.. Kendisine aynen şöyle dedim : "Seçimi kazanma şansınız hiç yok. Değişimi üyeler isteyebilir. Ancak bu şartlarda yine herkesin tercihi Sabri Ertekin olur. Bir defa siz yola yanlış çıktınız? Kendi grubunuzda bile sıkıntı yaşarsınız. Kendi grubunuzdaki sizinle birlikte diğer 2 kişinin çok daha etkin olması gerekiyor. "dedim

Tabi seçim ortamına giren seçimi mutlak kazandığını düşünüyor. Mehmet Sait Melik Beyde o kadar iddialıydı ki.. "Bırakın benim grubu.. Tüm listeleri alma durumumuz var"diyordu.

Sanırım şimdi benim haklılığımı, net olarak görme imkanına sahip olmuştur. Hatayı nerede yaptığını da anlamıştır..

Hem Mehmet Sait Melik, hem de Sabri Ertekin Güneydoğu TV'nin canlı yayın konukları oldu. Oy kullanacak üyeler her iki adayı dinledikten sonra "Herşeye rağmen Sabri Ertekin'in listesini desteklemeliyiz"diye düşündüler.

Çünkü Ertekin gayet soğukkanlı bir şekilde 4 yılda yaptıklarını mükemmel bir şekilde izah etti. İstikrar vurgusu yaptı. Ticaret ve Sanayi Odasının önemine dikkat çekti, 4 yıllık süreçte seçilmesi halinde çok daha başarılı olacaklarını üyelerine net bir şekilde anlattı.

Şanlıurfa'nın en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odasının 1 hafta içersinde bir araya gelerek seçilecek yeni Başkanı Sabri Ertekin'e ve yeni Yönetimine başarılar diliyoruz.

Not : Başkanlık, Yönetim ve Meclis seçimleri şu şekilde olacak.

1 hafta içersinde tüm organlardan seçilen üyeler bir araya gelecek. Bu Üyeler önce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanını, yeni Yönetim Kurulu üyelerini, yeni Meclis Başkanını ve Meclis Üyelerini seçecekler.

Yeni Yönetim oluşurken Başkan Adayı Sabri Ertekin seçilen grupları, dengeleri dikkate alarak yeni Yönetimini bir şekilde oluşturmuş olacak..

 

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Yazarın Diğer Yazıları