SON DAKİKA
“SAAT 11'DE 11 NİSAN'DA”
11 Mayıs 2013 - Cumartesi 10:28
Ömer KAPAKLI

Sosyal Medyada İlan ettiler.. Bugün saat 11'de eski 11 Nisan Stadının önünde "Betona Hayır" kampanyası çerçevesinde Valilikten de alınan izinle TMMOB'nin şemsiyesinde tüm Mühendis Odaları bir araya gelecek. Mimarlar Odası Başkanı Uğur Beyazgül başta olmak üzere bazı Oda Başkanları da saat 11'de 11 Nisan'da Şanlıurfa kamuoyunu bilgilendirecekler..

Peki ne için bugün bir araya geliyorlar?

Bilindiği gibi 11 Nisan Stadının yerine AVM yapılacak. Oda Başkanları eski Stadın yerinin tamamen Yeşil alan olmasını istiyor.

Özel İdarede İl Genel Meclisi bu konuda yetkiyi Şanlıurfa Belediyesine vermiş, Şanlıurfa Belediye Meclisi de çıkan kararla Mimar ve Mühendisler "Bu Bölgeye yazık oluyor"diye aylardır feryat ediyorlar.

Özellikle de Sosyal Medyada kişisel kullanıcıların da girişimleriyle önemli bir kamuoyu da oluşturuyorlar.

Bugünkü eylem için, "Bu gerçekten çaresizliğin getirdiği bir eylem.. Çocuklarımıza yeşil ve güvenilir çevreler kalsın istiyoruz..Afişler hazır.. Siyaset yok.. Yeşili koruma var.. İnsanlarımızın Ailece vakit geçirebilecekleri yeşil alanları olsun diye.. Şehir merkezinde nefes alınacak yerlerimiz olsun diye.. "

Sosyal Medya kullanıcıları, "Yeşil hareket için biraraya geliyoruz.. TMMOB ve Mimarlar Odası başta olmak üzere Sivil toplum kuruluşlarını kutluyoruz"diyorlar..

Aslına bakacak olursanız bu yönde karar alan herkes aynı şeyi söylüyor.. "Bu Projede içimize çok sinmiş değil.. Ama.."

Kör olası Ama'lar..

Burada da yoğun bir şekilde karşımıza çıkıyor..

Bu konuya tepki gösterenlerin başında gelen Mimarlar Odası Başkanı Uğur Beyazgül'e tepki gösterip, "Kendisi Belediye Başkan Yardımcısıyken Abide'de, Köprübaşında, Haşimiye'de ucubeler için neden "Evet"kararı vermişti?"diyorlar..

Hatta bu konuyu bizzat ileten bir siyasetçiye, "Ama o zaman Sosyal Medya, Tweter falan yoktu"diyoruz..

Şaka bir yana..

Geçmişte hata yapıldı diye bunu günümüze taşıyarak yeni hatalar zinciri oluşturmanın da bir mantığı yok?

TMMOB ve Mimarlar Odası başta olmak üzere bu konuyla yakından ilgilenenlere benim de bir tavsiyem var..

Bu konuyu Çalışma Bakanı ve Şanlıurfa Milletvekili Sayın Faruk Çelik'le mutlaka görüşsünler.. Sayın Bakan Pazar akşamına kadar Şanlıurfa'da..

Ancak görüşmede işi bilen kuruluş yetkilileri olarak ortaya alternatifde koysunlar.. Mevcut  11 Nisan Projesinin neresine karşı olduklarını açıkça dile getirsinler..

Yine, konuyu çok bilmeyenler "Betonlaşma istemiyoruz"diyor. Oysa projeyi destekleyenlerde "Kardeşim bu konu özellikle istismar ediliyor. Aslında ortada betonlaşma falan yok"diyorlar..

Geçen gün yapılması düşünülen Projeyi detaylı bir şekilde inceledim. Herhalde TMMOB ve Mimarlar Odasıda incelemiştir. Somut olarak projenin nerelerinin yanlış olduğunu da bugün saat 11'de Basın açıklamalarında gündeme getirmelidir..

Kişisel olarak bende 11 Nisan'ın tamamen Yeşil alan olmasını, insanların Urfa'nın en güzel Bölgesinde yeşile hasretini gidermesini istiyorum.

Projeyi destekleyenler "Zaten bu olacak"diyor hatta ekliyorlar, "Stad yıkılacak. Emirgan Krathanesi, Otopark vs. ortadan kalkacak. Bu Bölge temize çıkacak. Sayın Bakan Faruk Çelik olmamış olsaydı sözkonusu Bölgeyi bu duruma getirmek hayal bile edilmezdi"diyorlar..

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Yazarın Diğer Yazıları