SON DAKİKA
"Peygamberler şehri"nde aşure ikramı

"Peygamberler şehri"nde aşure ikramı

06 Ekim 2017 - Cuma 16:31
Şanlıurfa'da, muharrem ayı dolayısıyla 25 bin kişiye aşure ikram edildi
İnanç turizminin önemli merkezlerinden "Peygamberler şehri" Şanlıurfa'da, muharrem ayı dolayısıyla yaklaşık 25 bin kişiye aşure ikram edildi.

Şanlıurfa Kültür Eğitim ve Araştırma Vakfınca (ŞURKAV) Sarayönü Caddesi'ndeki hizmet binası önünde cuma namazı sonrası kurulan platformda hazırlanan aşurelerden almak isteyenler, uzun kuyruklar oluşturdu.

Görevliler, cuma namazı sonrası yaklaşık 5 bin kişiye aşure dağıttı.

Şanlıurfa Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, birlik, beraberlik, kardeşlik, paylaşma, dayanışma ve bereketin simgesi aşure günü dolayısıyla Şanlıurfa’da asırlardır yaşatılan geleneğini devam ettirmek adına böyle bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirtti.

Etkinlikte emeği geçenlere teşekkür eden Açıkgöz, ayrıca uzun süredir ŞURKAV olarak düzenledikleri yöresel ev yemekleri kursunda hazırlanan lezzetlerin yer aldığı sergiyi de açtıklarını ifade etti.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ise gastronomi, barış ve huzur kentinde böyle bir organizasyonu gerçekleştirdikleri için mutlu olduklarını dile getirdi.

Paylaşma kültürünü yaygınlaştırmak istediklerini anlatan Çiftçi, yemekleriyle uluslararası anlamda ün yapmış kentte, bu geleneği sürdüreceklerini kaydetti.

Öte yandan, Büyükşehir Belediyesince hazırlanan 20 bin kişilik aşure de kentin 4 farklı noktasında oluşturulan stantlarda vatandaşlara ikram edildi.
 
Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.