SON DAKİKA
Otomobile Büyük Zam Kapıda

Otomobile Büyük Zam Kapıda

02 Ocak 2014 - Perşembe 15:35
Arif Önkol ‘ÖTV artışı, otomotiv pazarının çok önemli bir bölümünü oluşturan araçların, anahtar teslim fiyatlarına zam olarak yansıyacak’ dedi.

Arif Önkol ‘ÖTV artışı, otomotiv pazarının çok önemli bir bölümünü oluşturan araçların, anahtar teslim fiyatlarına zam olarak yansıyacak’ dedi. 2014'ün ilk günü otomobil, cep telefonu, içki ve sigaradan alınan ÖTV'ye zam geldi. ÖTV zammından en fazla otomotiv sektörü etkilendi. Birçok şirket, ÖTV zammındaki artışın fiyatlara yansıyacağını belirtti. Otomotiv sektörüne yansıyan ÖTV zammını Fiat Önkol Otomotiv Şanlıurfa Genel Müdürü Arif Önkol, değerlendirdi.

Arif Önkol 2014 yılında 1600 cc ve altındaki araçların ÖTV’si %40’tan %45’e, 1600 cc ve 2000 cc arasındaki otomobilerin ÖTV’sinin %80’den %90’a, 2000 cc ve üzerindeki otomobillerde ise %130’dan %145’e yükseldiğini söyledi. Yükselen ÖTV oranlarının otomobil sektörü için sürpriz olduğunu belirten Önkol, bu zammın sektörü olumsuz etkileyeceğini ifade etti. Zaten 43 bin TL’lik bir otomobil için 5 sene içinde bir otomobil fiyatı kadar vergi ödendiğine dikkat çeken Arif Önkol, otomobil sektöründeki birçok problemin çözüm beklediği zor zamanda, ÖTV zammının şaşırtıcı olduğuna işaret etti. Arif Önkol, hükümetten otomotiv sektörünü geliştirecek ve büyütecek yeni teşvik ve atılımlar beklediklerini sözlerine ekledi. 

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.