SON DAKİKA
OSM Tüp Bebek Merkezinde Yeni Uygulama

OSM Tüp Bebek Merkezinde Yeni Uygulama

03 Mart 2014 - Pazartesi 17:54
OSM Ortadoğu Hastanesi Tüp Bebek Ünitesi Sorumlu Hekimi Op.Dr. Ahmet Özdoğru Önemli açıklamalarda bulundu

OSM Ortadoğu Hastanesi bir yeniliğe daha imza atıp tüp bebek ünitesinde çocuk tedavisi gören hastalarda gebelik oranlarını arttırabilmek için IMSI  olarak bilinen ve özellikle erkek kısırlığında daha iyi sperm seçebilmek için kullanılan tekniği uygulamaya başladı. Konuya ilişkin bilgi veren OSM Ortadoğu Hastanesi Tüp Bebek Ünitesi Sorumlu Hekimi Op.Dr. Ahmet Özdoğru şunları söyledi:

IMSI yöntemini; yüksek mikrorkomik büyütmeyle seçilmiş sperm mikro enjeksiyonu olarak tanımlayabiliriz. Bu yöntem standart tüp bebek ve mikro enjeksiyon yöntemleriyle karşılaştırıldığında en üst düzeyde spermin morfolojik analizini yapabilme imkanı vermekte ve bu yapılan analiz ile canlı sperm hücresine hiçbir zarar vermeden bu spermin mikro enjeksiyonunun yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. Standart mikro enjeksiyon uygulamalarında canlı sperm hücresi en fazla 400x2 kat büyütülebilmektedir. Bu büyütmede spermin baş, boyun, kuyruk yapısı incelenebilir, fakat sperm hücresinin baş yapısında yer alan organelleri ve vakuol gibi olmaması gereken yapıları ayrıca hücre çekirdeği incelenememektedir. Bu nedenle ileri teknolojilerle donatılmış olan özel mikroskoplar kullanılır. IMSI tekniği ile yapılan işlemlerde 6000-8000 kat büyütme sağlanarak biraz önce bahsettiğim detayları inceleme imkanımız oluyor. Böylelikle normal yada normale yakın spermlerin detaylı seçimleri sonrasında yapılan mikroenfeksiyon işlemi ile %25 ile %40 arasında daha yüksek döllenme sağlanabilmektedir.

IMSI Hangi hasta grubuna uygulanabilir?

Özellikle bu yöntemi önerdiğimiz hastalar şunlardır.

1-35 yaş üzeri erkeklerde (Spermlerde DNA hasarı oranı yüksek olduğundan)

2-İyi yumurta kalitesine rağmen daha önceki uygulamalarda iyi embriyo elde edilemeyen hastalarda.

3-Daha önce başarısız tedavi öyküsü olan hastalarda

4-Önceki gebeliklerde düşük öyküsü olan hastalarda.

5-Az sayıda yumurtası olan kadınlarda (döllenme oranını arttırmak için)

6-Özellikle erkek kaynaklı infertilite öyküsü olan tüm hastalara uygulanabilmektedir.

IMSI tekniği tüm dünyada sadece 10 yıldır uygulanmaktadır. Bu yeni uygulamanın bölgemizdeki bir merkezde kullanılmaya başlanması gurur vericidir.

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
TdFzbWcSDi
24.04.2016 17:51
, you can still view them if you setup a viewer plugin (pretty easy to do) and you can also use as step processors still. For those that will not see my email address, I am a senior product manager at IBM…we actually read these things. You can send me a note directly at fitanrame.lsstname (as shown above, trying to avoid any spam here) @us.ibm.com
29.05.2014 10:23
Hatice arısan
29.05.2014 10:20
40 yaşındayım çocuğum olmadı bir kaç kez tüp bebek denedik ama çocuğumuz olmadı ne yapmalıyız