SON DAKİKA
ÖĞRENCİLER DİŞ TARAMASINDAN GEÇTİ

ÖĞRENCİLER DİŞ TARAMASINDAN GEÇTİ

22 Ocak 2014 - Çarşamba 17:35
Şanlıurfa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi tarafından 26.635 öğrenci diş taramasından geçirildi. (VİDEO)

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Şanlıurfa Ağız Diş Sağlığı Merkezince ortaklaşa yürütülen Diş Sağlığı taraması projesi kapsamında 30 okulda yapılan taramada toplam 26.635 öğrenci Diş Sağlığı taramasından geçirildi.

Ağız ve Diş Sağlığı taraması bitiş töreni Süleyman Şah İlköğretim Okulunda yapıldı. Buradaki törene İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dr. Ömer Ufuk Yetkin, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Vural, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Doktorları, Okul Müdür Yardımcıları katıldı.

Süleyman Şah İlköğretim Okulu öğrencileri Ağız ve Diş Sağlığı konusunda eğitim aldıktan sonra sağlık taramasından geçirildi.

Şanlıurfa Ağız Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Diş Hekimi Ömer Ufuk Yetkin, öğrencilere ağız ve diş sağlığı konusunda bilgi verdi. Dişlerin günde en iki kez fırçalanması gerektiğini ifade eden Yetkin, "Ağız ve diş sağlığını geliştirmeyi ve diş çürüklerini önlemeyi amaçlıyoruz. Dişler ağızda doğal halde bulunan bakterileri ve yiyeceklerdeki şekeri, dişlere yavaş yavaş zarar veren bir aside dönüştürebilir. Bu asitlerin dişlerin mineral dokusunu bozarak çürümeye yol açabilir. Dişe müdahale edilmemesi durumunda önce soğuk ve sıcak yiyecek ve içeceklerde hassasiyet, devamında da dişte sürekli ağrı oluşur. Dişlerin üzerinde tebeşirimsi beyazlıklar veya kahverengi ya da siyah lekeler görüldüğünde diş çürüğü başlamıştır. Bu durumda vakit geçirmeden diş hekimine gitmek gerekir. Biz de bu anlamda Şanlıurfa’ da 30 Okulda yaptığımız taramalarda bugüne kadar toplam 26.635 öğrencinin diş taraması yapıldı. Ben bu projede emeği geçen başta İl Milli Eğitim Müdürümüze ve diğer yetkililere buradan teşekkür ediyorum" dedi.

Ağız ve Diş sağlığının bireyin vücut sağlığını doğrudan etkileyen bir faktör olduğunu ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci “Farkındalık oluşturacak bu proje ile ağız ve diş sağlığının öneminin anlaşılması ve toplum bilincinin oluşturulması hedeflenmektedir. Bu bağlamda Ağız ve Diş Sağlığı taraması projemize katkıda bulunan Şanlıurfa Ağız Diş Sağlığı Merkezi çalışanlarına buradan teşekkür eder, ilimize ve öğrencilerimize hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.