SON DAKİKA
“NAMAZIN MAHİYETİ VE ÖNEMİ”
24 Temmuz 2010 - Cumartesi 13:48
Ahmet SARRAOĞLU

Kur’an-i Kerimde bizim peygamberimiz’den önceki peygamberlerin namaz kılmakla emrolundukları değişik vesilelerle belirtilmektedir.

  Ayet-i kerimelerden anlaşıldığına göre namaz ibadeti sadece Hz.Muhammed ümmetine has olmayıp önceki dinlerde de bulunmaktaydı. Namazın güçlüklere direnç göstermede bir te’siri bulunduğu anlaşılmaktadır. Nitekim bir ayette “ Ey insanlar sabır ve namaz ile yardım isteyin “ ( El- Bakara 2 / 153 ) buyurulmaktadır.

 

   Namaz farz kılınınca Cibril, Hz. Peygamber’e gelerek onu vadi tarafındaki Akabe denilen yere götürmüş, orada fışkıran su ile önce Cibril sonra Hz. Peygamber abdest almış ve beraberce iki rekat namaz kılmışlardır. Hz. Peygamber mutlu bir biçimde eve gelmiş, eşi Hz. Hatice’nin elinden tutarak oraya götürmüş ve aynı şekilde Hatice validemiz ile birlikte abdest alıp iki rek’at namaz kılmışlardır.

 

İslâmın başlangıç yıllarında namaz, sabah ve akşamleyin kılınan ikişer rekattan ibaret iken, Miraç gecesinde beş vakit namaz farz kılınmıştır. “ Kendi nefsinde bir yakarış ve ürperiş içinde ve pek yüksek olmayan bir sözle sabah ve akşam Rabbini an; gafillerden olma “( El- A’raf 7 / 205 ) ayeti namazın başlangıçtaki durumuyla ilişkili görülmektedir. Yine yaygın kabule göre, Cibrilin Hz.Peygamber’e Kâbe’de, namazın vakitlerini göstermek üzere imamlık etmesi mirac olayının ertesi günü olmuştur.

 

Her din, yaratıcı kudret karşısında boyun eğmek ve kutsal ile bağlantı kurmak temeli üzerine kurulur ve her dinde bunu sağlamak üzere öngörülen merasimler bulunur. İslam dininde yüce yaratıcı olan Allah ‘a yaklaşmanın yolu, ona yükselmenin basamağı ve bu bakımdan en parlak ve önemli ibadet, namaz ibadetidir. Bu özelliğinden dolayı namaz diğer bütün ibadetlerin özü ve özeti sayılmıştır. Nitekim Hz.Peygamber bir hadislerinde  “ Namaz dinin direğidir “( Tirmizi , “iman “, 8 ; Müsned , V , 231 , 237 ;Acluni , Keşfül –Hafa  1, 31-32 ) buyurmuş secdeyi de kulun Allah ‘a en yakın olduğu hal olarak nitelendirmiştir . ( Müslim , “ Salat “ , 215; Nesai , “ Mevakit  “35 )

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
t6ml1wy9
24.04.2016 22:00
Before tossing plants I really would suggest you procure some liquid imlcrdiopaid pesticide and a day or so after regular watering, give all infested plants a 20-30 min soak. This works quite well with cacti and succulents, in my experience anyway.Good luck! I have already lost a couple cacti to the horrible mealybug menace this winter.
Yazarın Diğer Yazıları