SON DAKİKA
Migren Ataklarından Korunun!

Migren Ataklarından Korunun!

02 Eylül 2014 - Salı 12:05
Baş ağrısı toplumda en sık görülen şikayetlerin başında gelir ve önemli bir sebebi de migrendir.

Migren Ataklarından Korunmak İçin Bu Önerilere Dikkat Edin !

Baş ağrısı toplumda en sık görülen şikayetlerin başında gelir ve önemli bir sebebi de migrendir.

Osm Ortadoğu Hastanesi Nöroloji Doktorlarından Uz. Dr. İlknur Güçlü Altun migren hastalığı ile ilgili çeşitli uyarılarda bulundu.

Migren Nedeni ?

Çevresel faktörler genetiği yatkın kişilerde beyinde bir aktivasyon yaratır ve bu nedenle beyin damarlarında genişleme olur, buna bağlı kimyasal maddelerin ortaya çıkması sinirleri uyararak ağrıya neden olur. Ailemizde migren olması bizim de mutlaka olacağımız anlamına gelmez ancak genetik mirasımız bu rahatsızlığa yakalanma riskimizi 1,5-2 kat artırabilir.

Türkiyede her 12 erkekten biri migren hastasıyken, kadınlarda bu durum her 4 kadından biri şeklinde görülüyor.Migrenin kadınlarda görülme oranının daha sık olmasının hormonlara bağlı olduğunu belirten Dr. Altun " Migren hastası kadınların önemli bir kısmında baş ağrısı atakları regl dönemlerinde meydana geliyor. Hamilelik döneminde hormonal değişikliğe bağlı hastaların çoğunda ağrı atakları azalıyor. Ancak doğum sonrası migren bulguları tekrar artış gösterebiliyor. Aynı nedenlerle kadınlar menopoza girdiklerinde de migren atakları seyrekleşiyor." dedi.
 

Migrenin özellikleri:

Migrenin çeşitli ve benzer belirtileri olduğunu belirten Dr. Altun migren belirtilerini şöyle sıralıyor.

4 saatle 3 gün arasında değişen zonklayıcı tek taraflı baş ağrıları

Ağrılarla birlikte mide bulantısı veya kusma

Işık, ses ve kokuya karşı aşırı duyarlılık

Şiddetli ağrılar sebebiyle günlük hayatı devam ettirememe durumu

bu ve bunun gibi belirtiler varsa migren olma ihtimaliniz yüksek diyen Dr. Altun "Bu belirtileri yaşayan hastaların bir nöroloğa başvurmasında fayda var" dedi

Dr. Altun migren teşhisi konulmuş hastaların migreni tetikleyen faktörler konusunda dikkatli davranmaları gerektiğini belirterek migreni tetikleyen faktörleri şöyle sıraladı.

Stres

Açlık, Öğün atlama

Uyku düzeninde sapmalar

Yorucu aktivite

Parlak ışık, titreyen ışık

Yüksek ve ya devamlı gürültülü ortam

Ağır kokular, kimyasal maddeler

Hava kirliliği, Sigara dumanı

Bazı yiyecekler ve içecekler(küflü peynir, çikolata, kabuklu kuru yemişler, alkol)

Hava değişimi, yükseklik değişiklikleri

Mevsim değişiklikleri

Kadınlarda adet dönemi (hormonal değişiklikler)

Doğum kontrol ilaçları

Bu faktörlerin tüm migren hastaları için geçerli olmayabileceğini belirten Dr. Altun "Migreni tetikleyen faktörlerin hasta üzerindeki etkilerinin öğrenilmesi tedavi açısından çok önemlidir. Bu faktörlerin önlenebilir olanlarının bulunup hastanın bunlardan kaçınmasını sağlamak migren ağrılarını görülme sıklığını azaltabilir." dedi

Migren hastaları için ataktan korunma yolları:

Nöroloji Uzmanı Uz. Dr. İlknur Güçlü Altun, migren ağrılarını en aza indirmek için uygulayabileceğimiz yöntemleri şöyle sıralıyor:

 1.Migreninizi tetikleyen nedenlerden uzak durun(stres, uykusuzluk, açlık vs)

2.Sabah banyo yapıp sokağa çıkmayın. Çünkü başınız soğuğu daha çok hissedeceğinden migreniniz tetikleyebilir. Duşunuzu gece alın ve saçınızı iyice kurutun

3.Rüzgârda durmamaya çalışın. Migreninizi lodos tetikliyorsa o gün dışarı    çıkmamaya çalışın. Kapıyı açıp o havayı içeri aldığınızda evinizde bile lodosun etkisini yaşama ihtimaliniz var.                                                                    

Dr. Altun son olarak hastaların migrenin tedavi edilebilir bir hastalık olduğuna inanmaları gerektiğini belirterek, düzenli olarak ve doktor kontrolünde etkin dozda ve yeterli sürede ilaç tedavisi almasının önemli olduğunu vurguladı.

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.