SON DAKİKA
“Meyan şerbeti”
29 Ağustos 2009 - Cumartesi 14:05
Faruk BAYUK

 Ramazan ayının vazgeçilmezi meyan şerbetiyle ilgili bazı bilgileri okudum ve bunları sizlerle paylaşmak istedim. bakın meyan şerbeti nelere faydalı kimler içmeli kimler içmemeli…öncelikle internet ortamında bu bilgilere hepimiz rahatlıkla ulaşabiliriz fakat ben yinede bu okuduğum bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.İlimizde ramazan ayında bolca tüketilen meyan şerbetiyle ilgili işte o bilgiler...Meyan nedir ve meyan kökü faydaları nelerdir? Meyan bitkisi M.Ö 2000 yıllarından itibaren kullanılmaktadır. Bugünde meyan kökü kullanımı ve meyan hakkında araştırmalar sürekli yapılmaktadır. Meyan güçlü bir besindir. İçindeki maddeler ayrı ayrı ilaç olabilecek niteliktedir. Meyan kökünün içinde tıbbi ilaçlarda kullanılan maddeler bulunmaktadır. Meyan kökünün tıbbi ilaçlarda kullanımı oldukça fazladır.Meyan Kökü Faydaları Nelerdir?

Mide bağırsak sorunlarında meyan çok iyi bir yardımcıdır. Yapılan çalışmalarda meyanın mide ülserinin midede yayılmasını engellediği ve ülserin büyüklüğünü ciddi oranda azalttığı belirlenmiştir.. Bronşite iyi gelen bitkiler arasında önemli yeri olduğu söylenen, meyan gögsü yumuşatıcı ve balgam söktürücüdür..Meyan kökü bitkisinin öksürük kesici etkisi olduğu., Soguk algınlığı septomlarını iyileştirici etkisi bir diğer meyan kökü faydası olarak belirtilebilir. Almanyada meyan kökü ile ilgili yapılan bir araştırma meyanın sars virüsünün çoğalmasını engelleyici etkide bulunduğunu göstermiştir.Arterit ağrıları için yararlıdır.Meyan kökü bitkisi menopozun semptomlarını tedavi etmek için kullanılabilir.Spazm çözücü etkisi meyan kökünün yararları arasındadırMeyan çayı kabızlık sorununa yardımcı olabilirYorgunluk gibi şikayetlerde kuvvet verici etkisinden dolayı tonik olarak kulanılabilir.Sağlıklı olmak ve hastalıklardan korunmak isteyen herkes meyan kökünü kullanabilir.Meyan balı : Meyan balı meyan köklerinin kaynar suyla karıştırılmasından sonra alçak basınçta yoğunlaştırılması yoluyla yapılır. Siyah renkte sert bir yapıdadır. Toz veya çubuk halde satılır.Özelikle güney illerimizde ve şanlıurfa’mızda  meyan şerbeti kullanımı oldukça yaygındır.Meyan kökü geleneksel Çin tıbbında da kullanılan bir bitkidir. Meyan ekstresi Avrupa ve Amerikada da eczanelerde satılmaktadır.Meyan Kökünün Zararları Varmıdır?

Meyan kökünün faydaları meyan kökünün kullanımı nın bilinçli şekilde uygulanmasından geçiyor.Sürekli ve yüksek miktarda alımından kaçınılmalıdır. Altı haftadan daha uzun bir süre yüksek miktarda alımı toksik etkiye neden olabilir. Kullandıktan sonra 3 hafta ara verilmesi tavsiye edilmektedir. Meyan kökü kullanımı potasyum kaybına yol açabileceği için potasyum içeren yiyecekler de alınmalıdır.Yüksek tansiyona sebep olabilir. Tansiyon ilacı kullananlar aynı anda meyan kökü kullanmamalıdır.Kalp hastalarının kullandığı ilaçları alanlar meyan otu kullanmamalıdır.Vücutta sıvı birikmesine yol açabilir.Böbrek rahatsızlığı bulunanlar kullanmamalıdır.Genel anlamda da ifade edilecek olursa herhangi bir rahatsızlığı olan tedavi gören kişiler doktorunun haberi olmadan bitkisel ilaç kullanmamalıdır.İşte meyan köküyle ilgili ulaşabildiğimiz bilgiler bundan ibaret ramazan ayında yok satan meyan şerbeti ile ilgili bilgileri toparlayıp sizlerle paylaşmak istedim …Tekrar buluşmak dileğiyle hoşçakalın

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Yazarın Diğer Yazıları