SON DAKİKA
Mehmetçik'ten Hakurk'a pençe

Mehmetçik'ten Hakurk'a pençe

29 Mayıs 2019 - Çarşamba 09:01
Irak’ın kuzeyindeki Hakurk’ta teröristlerin yuvalandıkları yerlerle ilgili yoğun planlama ve hazırlık çalışmalarının ardından düğmeye basıldı.

Irak’ın kuzeyindeki Hakurk’ta teröristlerin yuvalandıkları yerlerle ilgili yoğun planlama ve hazırlık çalışmalarının ardından düğmeye basıldı. Hava harekâtıyla başlayan operasyon daha sonra kara harekâtıyla desteklendi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) dün son yılların en büyük sınır ötesi harekâtlarından birisini başlattı. Terör örgütü PKK'nın yuvalandığı Kuzey Irak'ın Hakurk bölgesine yönelik harekâta ‘Pençe' adı verildi.
Kara ve hava birliklerinin eş güdümünde icra edilen operasyon, önceki gün sınırda konuşlu topçu bataryalarının atışlarıyla başladı. Fırtına obüslerinin de bulunduğu ateş destek vasıtaları teröristlerin bulunduğu hedefleri dövdü.

İHA'LAR TESPİT ETTİ
Topçu atışlarının ardından, İnsansız Hava Araçlarının (İHA) önceden tespit ettiği noktalar, Diyarbakır ve Malatya'dan kalkan 10 adet F-16 uçağı tarafından tam isabetle vuruldu. Uzun süren hava harekâtında tanker uçakları da kullanıldı. Tanker uçaklar, hiç karaya inmeden saatlerce hava operasyonuna devam eden F-16'lara yakıt ikmali yaptı. Hava harekâtı ile PKK'nın mağara, sığınak ve mühimmat depoları imha edilirken, şu ana kadar 9 terörist etkisiz hâle getirildi. Harekâtta silahlı insansız hava araçları (SİHA) da görev aldı.

 

KOMANDOLAR SIZDIRILDI
Hava harekâtıyla başlayan operasyon daha sonra kara harekâtıyla desteklendi. Hakurk ve çevresini çok iyi bilen ve özel eğitim alan komando birlikleri Sikorsky tipi helikopterle bölgeye indirilirken, millî taarruz helikopteri ATAK'lar da havadan destek verdi. Gece harekâtı yapacak şekilde donanıma sahip uzman erbaşlardan oluşan komando birlikleri hedeflerin imhasına yönelik sızma harekâtı gerçekleştirdi.

AKAR YÖNETTİ
Millî Savunma Bakanı Hulûsi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal harekâtı Silahlı Kuvvetler Komuta ve Harekât Merkezinde sevk ve idare etti.

ANA HEDEF KANDİL
Güvenlik uzmanları, Kandil'e giriş kapısı olan Hakurk'a yönelik bu operasyonun nihai hedefin terör örgütün sözde ana karargâhı Kandil olduğunu, Hakurk'tan sonra sıranın Kandil'e geleceğini, harekâtın süresinin bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini belirtiliyor.

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.