SON DAKİKA
Kültürel Mirası Kor.Derneğinden Rektöre ziyaret

Kültürel Mirası Kor.Derneğinden Rektöre ziyaret

05 Ağustos 2017 - Cumartesi 11:20
Şanlıurfa Kültürel Mirası Koruma Derneğinden Rektör Ramazan Taşaltına ziyaret.

Şanlıurfa Kültürel Mirası Koruma Derneği Başkanı y.mimar M.Uğur Beyazgül,Şehir plancıları odası başkanı Selim Açar,Kadem başkanı Vildan Polat,Eyyubiye belediye meclisi üyesi Handan Karataş'tan oluşan bir heyet,Eyyubiye kampusunun Tokiye verilerek konuta açılmaması konusunda Rektörümüz sn Ramazan Taşaltın'ı ziyaret ettiler..

Ziyaretlerinde bu alanın TOKİYE verilmesinin Urfamızın kentsel gelişimine olumsuz etkileri anlatıldı..

Bu alanın TOKİ'YE verilmesi ile Akçakale yolunun solundaki Tarım arazilerinin imara açılmasının yolunun açılacağı bu konuda stk ların ve kamuoyunun oldukça hassas olduğu Rektör sn.Taşaltına anlatıldı..

Ayrıca eski havaalanında aynı şekilde imara açılması teşebbüslerinden vazgeçildiği..Stk'ların,kamuoyunun hassasiyetleri doğrultusunda belediyenin karar verdiği anlatıldı..Aynı tutumun bir bilim yuvası olan,çevre bilincine sahip nesiller yetiştirmekle sorumlu olan Harran Üniversitesinden de beklenildiği belirtildi..

TOKİ nin olaya ticari yaklaşmasıyla bölgede oluşacak yoğun nüfusun beraberinde kentsel ve sosyal problemler oluşturacağı Rektörümüze izah edildi..
Geçmişte bu alana izin verilmesinin nedeninin kurulacak bölümün Ziraat Fakültesi olması dolayısıyla olduğu..bu alana mutlaka yeni bir fonksiyon verilecekse;Rekreasyon alanı,kent parkı,Tarım üniversitesi,hayvanat bahçesi gibi ek betonlaşma getirmeyecek alternatiflerin araştırılması gerektiği ve tüm ilgili STK ların bu konunun takipçisi olduğu Rektörümüz Sn Taşaltın'a iletildi..

Kabulünden,yaklaşımından ve STK ları dinlediğinden dolayı kendisine teşekkür edildi

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.