SON DAKİKA
KIRMIZI "Şanlıurfa’ya yılda 10 Milyon turist getirebiliriz.

KIRMIZI "Şanlıurfa’ya yılda 10 Milyon turist getirebiliriz.

23 Nisan 2012 - Pazartesi 01:44
Harran Üniversitesi Şanlıurfa Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Öğretim Görevlisi Hasan KIRMIZI''dan çarpıcı tespit.

Harran Üniversitesi Şanlıurfa Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı Öğretim Görevlisi Hasan KIRMIZI yapmış olduğu araştırma neticesinde Göbeklitepe ile ilgili olarak çarpıcı analizlerde bulundu. Kırmızı açıklamasında Göbekli Tepe ile Türkiye 100. yılda 100 Milyon turist hedefi gerçekleşebilir dedi. İşte yapılan analiz

"İşsizliğin diğer bölgelerimize oranla daha yoğun yaşandığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kırk sektörün ortak lokomotifi görevini üstlenmiş olan turizm sektörü; istihdam arttırıcı bir sektör olarak, ekonomimizin daha iyi durumlara gelmesinde önemli rol oynayabilir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi, yüksek turizm potansiyeli taşıyan bir bölgedir. Bölgenin tarihi ve turistik değerlerine yönelik, verimli ve yenilikçi projelere ihtiyaç bulunmaktadır. Turizm konusunda yeni arayışlar, girişimler ve üretkenliğin arttırılmasıyla, bölge turizmi gelişebilir. Bu çalışmalar genelde Türkiye’nin ve özelde bölgemizin kalkınmasını hızlandırabilir. Bu nedenle kamuoyumuzun dikkatini, bölgemizde önemli bir turistik değer olduğuna inandığım, turistik ürünlere dönüştürülebilecek birçok imkânı içinde barındıran Göbekli Tepe’ye çekmeyi kendime görev biliyorum.

Göbekli Tepe ile Türkiye 100. yılda 100 Milyon turist hedefi gerçekleşebilir

(Adem’ler ve Havva’lar Kardeşlik Tepesi)

Göbekli tepeyi dünyaya tanıtma sorumluluğumuzu yerine getirirsek, Türkiye’ye gelen turist sayısını yılda 100 Milyon’a çıkarabilir ve Şanlıurfa’ya yılda 10 Milyon turist getirebiliriz.

Dünyada turizmi, yuvarlarsak 1 milyara yakın insanın katılımıyla, 1 trilyon dolarlık ticaret hacmine dayanmıştır. Turizm dünyadaki ekonomik krizlere rağmen hızla büyüyen, bir çok ülkede ekonomik büyümenin ve gelişmenin kaynağı olarak gelişmesini sürdüren, önemli bir sektör olmaya devam etmektedir.

Ülkeler için turizm, döviz arzını artırarak ödemeler bilançosun açıklarının azaltılması, milli paraya değer kazandırması, turizm gelirlerinin diğer sektörler arasında tekrar dağılımı yeni yatırımlara ve yeni yatırımlarda istihdam ve bölgesel kalkınmaya yol açarak ekonomide canlılık yaratan en önemli sektörlerin başında gelmektedir.

Turizm sosyal ve kültürel açıdan da insanların birbirlerini tanımlarına imkan vererek dünya barışına katkı sunan önemli bir sosyal sektördür.

Türkiye 1980’li yıllardan başlayarak, dünya turizminde önemli yer edinemeye başlamıştır. 20-30 yıllık süre zarfında, dünya turizm liginde, turizm geliri ve turist sayısı açısından 20. sıralardan ilk on’a tırmanabilmiştir.  2011 yılında 31 milyon 456 bin turist ile dünya turizm sıralamasında 7. ve 23 milyar dolar turizm geliri ile de 9. sırada yer almıştır. Ancak Türkiye; doğal, tarihi ve kültürel değerler açısından dünyanın hiçbir ülkesi ile kıyaslanamayacak potansiyele sahiptir. Bu potansiyeliyle dünya turizm liginde ilk sırada yer alabilir.

Bunun için Türkiye, sahip olduğu bu turizm değerlerinden, tüm dünya insanlarının ilgisini çekebilecek olanlarını insanlara sunma sorumluluğunu da taşımaktadır.  Dünyanın ilgisini çekebilecek eserlerin en başında şüphesiz Göbekli Tepe gelmektedir.

Göbekli Tepe, Eski dünyada, bilim adamları tarafından medeniyetlerin beşiği olarak kabul edilen Fırat ve Dicle nehirleri arasında yer alan, verimli toprakların olduğu yukarı Mezopotamya’da, bugünkü Şanlıurfa il sınırları içinde yer alan, Erken Neolotik döneme ait, yaklaşık 11 500 yıl öncesi insanların atalarının anıtsal eseridir.

Göbekli Tepe arkeolojik kazı çalışmalarının başkanı, Alman Arkeolog, Prof. Dr. Klaus Schmidt’e göre, kutsal kitaplarda adı geçen “Cennet Bahçesi” Şanlıurfa’dadır.  Schmidt “12 bin yıllık Göbekli Tepe, aslında Adem’le Havva’nın yaşadığı ‘Garden of Eden’ olarak anılan kutsal mekan.” olduğunu ifade etmiştir. Muhtemelen Adem ile havanın yaşadığı, ilk tarımın yapıldığı (Göbekli Tepe civarındaki Karacadağ’ın bazı buğday türlerinin gen merkezi olduğu bilinmektedir.), insanların ritüel amaçlarla toplandıkları, insanlık tarihi açısından çok önemli bir inanç merkezi ve muhtemelen de ilk insan atalarının ortak ibadet merkezidir Göbekli Tepe.

Göbekli Tepe’nin bulunduğu Şanlıurfa, sondan başlarsak tek tanrılı dinlerin Atası Hz. İbrahim doğduğu mağara ile (ki dünyanın en eski insan heykeli de Balıklıgöl’de bulunmuştur) Yine Hz. İbrahimin kenti olarak da anılan Harran’daki Sin mabedi ile, Gökcisimlerine tapınma merkezi olan Soğmatar ile ve de henüz inanç açısından tamamen açıklanamayan Göbekli Tepe ile içinde barındırdığı insanlık tarihine ait gizemlerin araştırılmasını bekliyor. Şanlıurfa bu yönüyle neredeyse insanlığın tüm evrelerindeki inanç sistemlerini içinde barındıran adeta bir inançlar laboratuarı olarak tüm dünya teologlarının ilgisini beklemektedir.

Ünlü Alman Filozof Goethe’nin insanlık tarihini bilmenin önemine atfen dediği: “3000 yıllık insan tarihinin hesabını yapmayan insan zavallı insandır.” Sözü. Henüz yerleşik hayata geçmeyen ilk insanların tören ve buluşma noktası olan Göbekli Tepe, 11.500 yıl öncesi insanların, atalarının eserleri olarak, tüm dünya insanlarının ilgisini çekebilecek gizemi içinde barındırmaktadır. Bu gizem, İngiltere deki Stonehange’den, Mısır’daki piramitlerden daha büyük bir ilgi uyandıracak düzeydedir.

36. sını kutladığımız Turizm haftası için hazırlanan kutlama afişlerinde, Göbekli Tepe’den bir görüntüsünün yer almamış olması, Göbekli Tepe’nin öneminin henüz yeterince anlaşılmamış olduğunun en önemli göstergesidir.

Türkiye sadece göbekli Tepe ile dünya genelinden turistlerin ilgisini çekebilir. Göbekli Tepe bu potansiyele ve gizemlere sahiptir. Göbekli tepeyi dünyaya tanıtma sorumluluğumuzu yerine getirirsek, her yıl Türkiye’ye gelen turist sayısını 100 Milyon’a ve Şanlıurfa’ya gelen turist sayısını 10 Milyon’a çıkarabiliriz.

Göbekli Tepe için çok fazla zaman kaybetmeden genelde Hükümetçe ve özelde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, Göbekli Tepe arkeolojik Sit alanını korumak kaydıyla, Uluslar arası düzeyde projeler hazırlanmalıdır. Aksi taktirde, bu dünya hazinesi, paha biçilmez değerdeki eser, ülke ve bölge için katma değer üretmeden, kıymetsiz bir şekilde varlığını sürdürecektir.

 

Göbekli Tepe’nin tarihte ilk insanın atalarını buluşturan bir nokta olduğunu hatırlatarak, üzerimize düşeni yaparsak,  tüm dünya insanlarını Göbekli Tepe de, ilk çağlardaki gibi kardeşlik duyguları içinde buluşturabiliriz'.

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.