SON DAKİKA
“KİM NE YAPIYOR?”
13 Ekim 2011 - Perşembe 12:49
Ömer KAPAKLI

Dikkat ediyorum.. Urfa’nın genelinde bir sessizlik var.. Ortada ciddi bir parazitlenme yok.. Herkes kendi işinde..

Ancak derinden nefes alan bu şehirde bu büyük sessizliğin en büyük nedenlerinden birinin Çalışma Bakanı ve Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik’den kaynaklandığını düşünüyorum.

Eski Vali Nuri Okutan’ın Sakarya ve Trabzon gibi çok önemli iki il’den sonra Şanlıurfa gibi önemli bir İl’de Vali olarak görev yaptıktan sonra Merkeze alınması aslında alışık bir durum değildi..

Ancak Bakan Faruk Çelik faktörü nedeniyle kimsenin sesi çıkmadı.. Herkes kendi iç dünyasında “Herhalde Sayın Bakan Çelik’in bir bildiği vardır”gibi yorumlandı..

Yeni Vali Celalettin Güvenç kendine has uslubu ve Vali profiliyle görevine başladı.. Dikkat ediyorum. Yeni Vali Güvenç ile ilgili olarak da herhangi bir yorum yapılmıyor. Eskiden bir Vali Urfa’ya geldiğinde herkes birbirine sorardı, “Vali’yi beğendinizmi? Vali’nin performansı nasıl?”gibi sorular peş peşe sıralanırdı. Ancak herkes iç dünyasında “Bakan Çelik bu Valiyi tanıyor ki Vali Güvenç Urfa’ya atandı” şeklinde yorumlandı..

Bir süreden beri AK Partinin Şanlıurfa’daki teşkilatlanmasından sorumlu Milletvekili Urfa’ya gelip-gidiyor. Toplantılar yapıyor. Merkez, İlçe teşkilatları ile Belediye Meclis Üyelerine, İl Genel Meclis Üyelerine soru soruyor : “İlçenizde ya da Şanlıurfa Merkez ilçede kimi Başkan olarak görmek istiyorsunuz?”diye..

Kimse doğru-dürüst kulis yapmıyor, isim önerisinde bulunan bile azdı. Sanırım  bunda da Bakan Faruk Çelik etkisi var. AK Parti içersinde herkes “Nasılsa önce İlçeler, daha sonra Merkez Sayın Bakan’ın direktifleriyle şekillenir” diye düşünüyor..

Dikkat ederseniz Milletvekillerinin de sesi çıkmıyor. Hatta Urfa caddelerine çıkıp “Urfa’nın 12 Milletvekilinin ismini sıralayınız”diye soru sorsanız 10 kişiden 1 kişisi 12 Milletvekilinin ismini ancak sayabilir.. Hatta şu satırları okuyanlar bile “Sahi bizim 12 Milletvekilinin isimleri neydi?”diye düşünmüş olabilirler. Size yardımcı olayım. Bende kağıda bakarak bu isimleri size aktarıyorum. Yani ben de 10 kişiden geri kalan 9 kişiden biriyim.. : Faruk Çelik, Seydi Eyüpoğlu, Kasım Gülpınar, Mehmet Akyürek, Zeynep Karahan Uslu, Mahmut Kaçar, Halil Özcan, Emin Önen, Yahya Akman, Abdülkerim Gök(AK Parti), İbrahim Ayhan, İbrahim Binici (BDP)

Geçenlerde bir yayın kuruluşu “Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar’ın tayini çıkıyor”diye haber yayınlamıştı. Geçen gün görüştüğüm müdür Sabri Durmuşlar haklı olarak bu durumdan biraz alınmıştı.3 yılı aşkın bir süredir Şanlıurfa’da görev yapan Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar için de son sözü Bakan Çelik’in söyleyeceğini herkes biliyor. Hatta bazıları da diyor ki “AK Parti İl Başkanı Yusuf Eğilmez’de yeni dönemde olmayacak”

Kişisel düşüncem.. AK Parti İl Başkanı Yusuf Eğilmez görevini mükemmel bir şekilde yapıyor. Yeni dönemde de yeni Yönetimiyle bu Partinin İl Başkanı olarak görevini sürdürecek..

Ancak kim gider, kim kalır.. Bu soruların da tek muhatabı yine Bakan Çelik olarak görülüyor.

Bu nedenle kim nereye giderse gitsin, kim nerede kalırsa kalsın herkes Bakan Çelik’in isteğiyle olabilecek şeyler olduğuna inanıyor.

Milletvekilleri arasında hiçbir uyumsuzluk görülmüyor. Zaten kimse de konuşmuyor. Bu nedenle uyumlu ya da uyumsuz olduklarını anlamak da çok güç.

Yazının başlığı kim ne yapıyor?

Aslında gördüğüm olay şu.. Kimsenin bir şey yapmadığı.. Herkes topu Bakan Faruk Çelik’e atıyor.

Peki bu Urfa için iyi bir durum mu?

Önceki dönemlere baktığımızda biraz bu duruma Urfa’nın ihtiyacı vardı diye düşünüyorum. Bu nedenle Bakan Faruk Çelik’in geminin kaptanı olması Urfa’nın menfaatinedir diye düşünüyoruz..

Urfa’da bir de olayın Belediye yönü var. Şanlıurfa Belediyesi kendince bir şeyler yapmaya çalışıyor., Ancak yaptığı işler çok ağır ve aksak devam ediyor.

Şehrin en önemli sorunu Trafik olarak karşımıza çıkıyor.

Zamanında yapılması gereken çalışmalar gecikmeli olarak bazı bölgelerde başlatılmış durumda. Ancak zamanlama ve yapılan çalışmalar çok ağır bir şekilde ilerliyor. Bu da halkın tepkisine neden oluyor.

Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ekibiyle birlikte bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ancak Urfa kabına sığmadığı için yaptıkları çalışmalar “sıradan” kalıyor Çalışmalar yeterli görülmüyor.

Bunda şehrin hızlı gelişimi çok etkili. Şanlıurfa’nın Büyükşehir statüsüne geçmesiyle birlikte yığılan sorunların büyük bir bölümü statü değişimiyle birlikte daha istenilen bir noktaya gelebilecek diye düşünülüyor..

Özetlemem gerekirse.. Herkes çok önemli şeyler yapıyormuş gibi görünsede aslında hiç kimsenin bir şey yapmamasıdır.

Top sadece Bakan Faruk Çelik’in ayağındadır.

Urfa’nın durumu  şu sıralar biraz Trabzonspor’a ve Milli Takıma benziyor. Burak varsa Trabzon ve Milli Takım kazanıyor. Burak yoksa gol atan dahi yok..

Bakan Çelik Urfa’ya geldimi Urfa hareketleniyor. Gidince Urfa’da derin bir sessizlik oluyor.

Kim ne yaparsa yapsın önce Bakan’la konuşma zorunluluğunu hissediyor. Çatlak ses olmasını istemiyor.

Bakan Çelik ne kadar Urfa’yla ilgilenirse Urfa’da o derecede çalışma oluyor..Umarız Sayın Bakan Faruk Çelik’in çalışma temposu ve performansı 4 yıl süresince eksilmez…

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Ali Kemal
14.10.2011 13:07
Yazınızı ilgiyle okuduğum gün "feodal siyaset derinleri" sessizliklerini bozdular ve hücuma geçtiler.Şehrimizin Cumhuriyet tarihinde ilk defa temiz siyasete ulaşma sevincine tahammül edemeyenler kongrelerin başlama sürecine böyle atışlarla girdiler.Bakanımızın temiz siyasete olan ihtiyacımızın bilinci içinde "feodal politikacı bremen mızıkacılarına " taviz vermeyeceğine inanıyoruz.Şanlıurfalıların Temiz siyasete olan ihtiyacını Ankara görmeli ve mevcut il yönetimine destekten vazgeçmemelidir.
Yazarın Diğer Yazıları