SON DAKİKA
Kalp Hastalığı, Diyabetlilere Daha Sinsi Yaklaşıyor

Kalp Hastalığı, Diyabetlilere Daha Sinsi Yaklaşıyor

26 Şubat 2014 - Çarşamba 15:55
Yürüdüğünüzde, merdiven çıktığınızda, veya efor sarf ettiğinizde göğsünüzde ağrı hissediyorsanız sorunun nedeni kalp hastalığı olabilir

Yürüdüğünüzde, merdiven çıktığınızda, yokuş çıktığınızda veya efor sarf ettiğinizde göğsünüzde ağrı hissediyorsanız sorunun nedeni kalp hastalığı olabilir.

Göğüs ağrısına kol ve bacak ağrısı da eşlik ediyorsa mutlaka bir Kardiyoloji Uzmanı ile görüşülmesi gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Fehmi Kaçmaz, kalp sağlığında erken tanının önemine işaret ediyor.

OSM Ortadoğu Hastanesi Kardiyoloji Klinik Sorumlusu  Doç. Dr. Fehmi Kaçmaz'ın üzerinde durduğu bir başka konu ise diyabetli kalp hastaları;

Uzun süre şeker hastalığı olan kişilerde sinir harabiyeti oluştuğunu dile getiren Kaçmaz, bu duruma bağlı olarak uyarıcı durumdaki ağrıların şeker hastalarında hissedilmediğini dolayısı ile bu hastaların asıl dikkat etmesi gereken ana belirti olarak nefes darlığının ön plana çıktığını dile getirdi.

Uzun süre şeker hastalığı bulunan kişilerin düzenli aralıklarla kardiyoloji muayenesi yaptırmasını öneren Kaçmaz'ın dikkat çektiği bir başka belirti ise bayılma şikayeti.

Halk arasında kalp çarpıntısı olarak adlandırılan ritim bozukluğuna bağlı olarak bayılma şikayetinin ortaya çıkabileceğini dile getiren Kaçmaz, bu tür hastaların göğsünde ağrı bulunmasa bile mutlaka uzman doktora muayene olması gerektiğinin altını çizdi.

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.