SON DAKİKA
Kalp Hastalarına Önemli Uyarı

Kalp Hastalarına Önemli Uyarı

10 Temmuz 2014 - Perşembe 12:13
Uzm. Dr. Murat İnan OSM Ortadoğu Kardiyoloji Kliniği'nde göreve başladı.

Uzm. Dr. Murat İnan 1974 yılında Şanlıurfa Viranşehir'de doğdu. 2000 yılında Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakultesi'nden mezun oldu. 2005-2006 yılları arasında  İstanbul Haydarpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde iç hastalıkları asistanlığı yapan İnan 2011 yılında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi kardiyoloji asistanlığını tamamlayarak kardiyoloji uzmanı oldu.

Sırasıyla 2011-2013 yılları arasında Şırnak Silopi Devlet Hastanesi'nde ve 2013-2014 yılları arasında Denizli Devlet Hastanesi'nde kardiyoloji uzmanlığı yapan İnan Haziran 2014 itibarı ile OSM Ortadoğu Kardiyoloji Kliniği'nde göreve başladı.
 
OSM Ortadoğu Hastanesi'nde Hasta kabulüne başlayan Uzm. Dr. Murat İnan Ramazan ayında Kalp hastalarının dikkat etmesi gereken konular hakkında şunları söyledi;
Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi, artan sıcaklık, uzun süren açlık, iftar sonrası ardı ardına sigara ve kahve içmek, hızlı yemek yemek, sahura kalkmamak gibi sağlıklı kişileri bile olumsuz etkileyen bu hatalı alışkanlıklar, kalp hastalarında çok ciddi tablolara yol açabilir. Ani tansiyon artışları kalp krizine sebep olabilir.
 
Kalp hastaları; yaz aylarında ve uzun açlık dönemlerinde halsizlik, bitkinlik, tansiyon düşüklüğü, aritmiler ve şuur değişikliğine kadar ilerleyen bir çok problemle karşılaşabilirler. Bu nedenle kalp yetmezliği hastaları mümkünse oruç tutmamalıdır.  Oruç tutmak isteyenlerin ise mutlaka kardiyoloji uzmanına danışmaları gerekir.
 
Kalp sağlığı için; yaz aylarında tutulan oruçlarda kalp hastalarının güneş altında fazla kalmamaya dikkat etmeleri gerekmektedir. İftar yemeğinin hemen arkasından kesinlikle sigara içilmemeli, kan basıncını yükseltecek tuzlu çerezlerden kaçınılmalı ve ard arda kahve içilmemelidir.
Gün içinde vücudun ihtiyacı olan 2-2,5 litre sıvının iftar ve sahur arası mutlaka alınması gereklidir. Sahur sofralarının kahvaltı gibi hazırlanması, su ve mineral ihtiyacını karşılayacak gıdaların yanında ölçülü miktarda yumurta, süt, yoğurt, peynir veya lifli gıdaların tüketilmesi gerekir.
Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
cYkDOT8bjgQ
24.04.2016 11:57
Thanks for writing such an ear-nto-undesstayd article on this topic.