SON DAKİKA
Kalp Deliklerine Ameliyatsız Çözüm

Kalp Deliklerine Ameliyatsız Çözüm

18 Şubat 2014 - Salı 16:37
Daha önce ameliyatla kapatılan kalp delikleri ASD adı verilen anjiyo benzeri bir yöntemle ameliyatsız tedavi edilebiliyor.

Çoğunlukla doğuştan gelen kalp delikleri başta nefes darlığı ve çabuk yorulma olmak üzere birçok sağlık problemi tetikleyerek hayat kalitesinin düşmesine neden oluyor. Daha önce ameliyatla kapatılan kalp delikleri ASD adı verilen anjiyo benzeri bir yöntemle ameliyatsız tedavi edilebiliyor. Bunun son örneği OSM Ortadoğu Hastanesinde yaşandı.

Doğuştan kalbinde delik olan 22  yaşındaki Deniz Korak nefes darlığı şikayeti ile OSM Ortadoğu Hastanesi kardiyoloji polikliniğine başvurdu. Burada kardiyoloji uzmanı Doç. Dr. Fehmi Kaçmaz tarafından Deniz'in kalbinde biri 27 mm diğeri 5 mm çapında iki delik tespit edildi. Yapılan Endoskopik Ekografide ise bu deliklerin cihazla kapatılabileceği görüşüne varıldı. Başarılı geçen uygulamadan yaklaşık yarım saat sonra servise alınan Deniz, tedavisinde emeği geçen ekibe teşekkür etti.

Doğuştan olan kalp deliklerinin cihazla kapatılması işleminin güneydoğu bölgesinde çok nadir yapıldığını belirten Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Fehmi Kaçmaz: "Bu hastamıza başka merkezlerde ameliyat önerilmesinin sebebi kalpteki deliklerin iki tane olmasının yanı sıra birinin de büyük olmasıydı ancak yaptığımız incelemede hastanın kalp deliklerinin tamamen cihaza uygun olduğu ve rahatlıkla deliklerin cihazla kapatılabileceği görüşüne vardık. Bir sıkıntı olmadan kalp deliklerini cihazla kapattık, uygulamadan bir gün sonrada hastayı sağlığına kavuşmuş bir şekilde taburcu ettik." dedi.

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.