SON DAKİKA
İZOL AŞİRETİNDE MUTLU SON

İZOL AŞİRETİNDE MUTLU SON

16 Ocak 2011 - Pazar 16:24
İzol Aşiretinde kan davası mutlu sonla sona erdi. Beşbin kişinin katıldığı Barış yemeğinde taraflar kucaklaştı

 

Kan Davası Barışla Sonuçlandı

Şanlıurfa'nın  Siverek  İlçesine Bağlı  Çeltik Köyü'nde  bir ay içinde  çıkan kavgada üç kişinin Yaşamını Yitirmesi ile Başlayan Kan Davasına Barışla Son Verildi.  Doğu ve Güneydoğu’nun Kanayan yarası olan kan davaları bir bir sona ererken,   Siverek İlçesinde bugün beş bin kişilik bir katılım ile kan davalı iki aile barıştırıldı.Şanlıurfa'nın  Siverek  ilçesine bağlı  Çeltik Köyü'nde  bir ay önce  çıkan arazi kavgasında üç kişinin yaşamını yitirmesi  dört kişinin yaralanması ile başlayan kan davasına barışla son verildi. Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili ve İzol aşireti Lideri Zülfikar İzol’un  devreye girmesi ile kan davalı İzol aşiretine mensup Kaya ve Kırmızıtepe aileleri  tokalaşarak barıştılar. Çeltik köyü  günler öncesinde tüm hazırlıklar tamamlandı. 4 büyük çadır  ile birlikte  binlerce kişi için oturum alanı hazırlatıldı.

Bir ay önce Yumurtepe ile konurtepe köyleri arasında  3 bin dönüm arazi için kavga çıktı, çıkan kavlarda silahları kullanıldı.  Çıkan olaylarda  Cengiz Kaya, Ferit Kırmızıtepe, Fedli Kırmızıtepe ölürken,  Süleyman Koyuncu, Ömer Selman , Ahmet ve Resul Kırmızıtepe yaralanmıştı.

Şanlıurfa’nın en büyük aşiretlerinden birisi olan İzol aşiretine mensup iki köy arasında çıkan kavga üzerine, Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili ve Aşiret Lideri Zülifikar İzol’u hareketlendirdi. Aşiretine mensup iki  köy arasındaki kavganın büyümemesi ve kavgaların kan davasına dönüşmemesi için  taraflar arasında barış görüşmeleri başladı. Her iki ailenin Barışa yanaşması üzerine bugün Çeltik köyünde  görkemli bir tören yapıldı.

Kan davalı Kaya ailesi adına Sinan Kaya, Kırmızıtepe ailesi adına ise Mustafa Kırmızıtepe ve yakınları  köy meydanında  binlerce kişinin huzurunda tokalaştırılarak barıştırıldılar. Törende bir konuşma yapan Ak parti Şanlıurfa Milletvekili Zülfikar İzol’ çekirdek  kabuğunu bile doldurmayan bir sebepten dolayı çıkan kavgadan dolayı hepimizi üzen bir kavga sonucu aşiretime mensup aileler arasında olaylar çıkmıştır, bu olaylar  aşiretin içinde olmak üzere herkesimi derinden üzmüştür, bugün hepimizi sevindiren olay ise tarafların barışa yanaşmasıdır, bu barış olayı bölgemize ve Türkiye’ye  örnek olacaktır, artık aşiretimizde kan davası olmasını istemiyoruz, bugün bizlerle birlikte olan akrabalarıma teşekkür ederim’dedi. İlçe Kaymakamı  Mahmut hersanlıoğlu ise , barışı sağlayan Milletvekili Zülfikar izol ve kardeşlerine teşekkür ederken, artık kan davası son bulmalıdır’dedi.

TÖRENE    BEŞBİN  KİŞİ KATILDI

Bölgenin en büyük Aşireti olan İzol  aşiretinde kan davasının barışla sonuçlanması törenine, Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık Siverek Kaymakamı Mahmut Hersanlıoğlu, İl genel meclis üyeleri, Viranşehir Ak parti İlçe Başkanı Mehmet  Ekinci, Sağlık il Müdürü Dr. Hasan Demir, Tedaş İl Müdürü Aziz Gündüz, Milli Eğitim Müdürü  Hanifi Şahin, aşiret liderleri sivil toplum örgütleri, kanaat önderleri hazır bulundular.İzol Aşiret Lideri ve Şanlıurfa Ak Parti Milletvekili Zülfikar İzol  ev sahipliğinde yapılan barış töreni için yöreselyemekler yapıldı. 250 koyununun etinden kavurma, 1 ton pirinç pilavı, 2 ton kuru fasulyeyle hazırlanan yemekler davetlilere ikram edildi

 

 

 

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.