SON DAKİKA
“İŞTE 8 YENİ ALTERNATİF İSİM DAHA...”
17 Nisan 2013 - Çarşamba 10:26
Ömer KAPAKLI

Geçen gün Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 8 ayrı alternatif ismi sizlerle paylaşmıştım.. O gün yazıyı yazmamdaki neden, "Şanlıurfa'da Büyükşehir için alternatif isim var mı?"diyenler içindi..

Yazdığım 8 isim şöyleydi : Faruk Çelik, Ahmet Eşref Fakıbaba, Celalettin Güvenç, Mehmet Oymak, Ahmet Bahçıvan, İbrahim Halil Çelik, Uğur Büyükhatipoğlu ve Mazhar Bağlı..

Yazı kamuoyunda bayağı etkili oldu. Bazı dostlar, "İkinci bir 8 kişinin ismini yazabilirmisin?"diye sorular yönelttiler..

Bugün bu yönde soru soranlar için yazıyorum.. İkinci 8 isim.. Önümüzdeki süreçte bir 8 kişilik ismi daha sizlerle paylaşacağım.. Böylece üç ayrı yazıda 24 ayrı ismi kamuoyuyla paylaşmış olacağız..

Farklı platformlarda konuşulan ikinci 8 isimle ilgili görüşlerimi de yazıda sizlerle paylaşacağım..

ABDÜLKERİM GÖK : AK Parti Milletvekili.. İsmi kamuoyunda konuşuluyor.. Kendiside Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığına sıcak bakıyor. TBMM'de Türkiye ve Şanlıurfa sorunlarını sürekli gündeme getiriyor.. Diksiyonu ve olaylara bakış açısıyla Başbakan Erdoğan'ın ilgisini ilk günlerden çeken bir Milletvekili.. Başkan Adaylığı için son güne kadar ismi Alternatif isimler arasında yer almaya devam edecektir..

OSMAN GÜZELGÖZ : Daha önce Şanlıurfa Belediye Başkan Adaylığı ve AK Partiden Milletvekili aday adaylığı müracaatı olmuştu. Her dönem ismi Başkan ve Milletvekilliği geçiyor. En büyük özelliği Aday gösterilmemesine rağmen genelde SKM'de etkin olarak görev alması, Partiye küsmemesi.. Çok uzun süredir Sağlık Bakanlığı İletişim Daire Başkanlığı görevini yürütüyor. Ankara'da her Urfa'lının sorunuyla yıllardır yakından ilgili.. İyi bir Memleket evladı.. "Tenekeci Mahmut Güzelgöz'ün oğlu"olmaktan büyük onur ve kıvanç duyuyor. Halk adamı. Adı Ankara'ta bazen Sağlık, son dönemlerde Çalışma Bakanlığı Müşteşar Yardımcılığı için de geçiyor. Şanlıurfa tarihinin ilk Büyükşehir Belediye Başkanlığıına aday adayı olmasına kesin gözle bakılıyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday mı var? sorusuna Osman Güzelgöz somut bir örnek olarak sürekli gündemde yerini alacaktır.

MUSTAFA YAVUZ : Şanlıurfa İl Genel Meclis Başkanı.. Konumu itibariyle 10 ilçe ve köyleri yakından biliyor. İsmi ağırlıklı olarak Karaköprü ve Haliliye Belediye Başkan adaylığı için de geçiyor. Ancak önemli bir kesim kendisinin Mühendis olması nedeniyle yapmış olduğu görevler nedeniyle "Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı neden olmasın?"sorusuyla karşılaşıyor. Kişisel olarak "İlle de aday olayım" gibi bir düşünçesi yok. Teklif edilmesi halinde her zaman göreve hazır ve talip bir görünüm ortaya koyuyor. Mustafa Yavuz'da iki ayrı ilçe ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi adaylığı için adı kamuoyunda konuşulan isimler arasında ağırlıklı olarak yer alıyor. Mütevazi yapısı ve olaylara bakış açısıyla "Mutlaka bir yerde değerlendirilmeli"diye düşünülen isimler arasında..

MÜSLÜM TÜYSÜZ : Vakıflar Bölge Müdürü. Daha önce AK Partiden Milletvekili aday adayı oldu. Vakıflar Bölge Müdürü olarak aslında Belediyecilik göreve yabancı olmadığı söyleniyor. Müslüm Tüysüz'ün de adı Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için geçiyor. Alternatif isimlerden biridir.

FERHAT ŞELLİ : Tarım Bakanlığı Müşteşar Yardımcısı olarak görev yapıyor. Urfa'lı olupta Ankara'da en üst düzey bürokratlar arasında ilk sırada yer alıyor. Son Milletvekilliği seçimlerinde Tarım Bakanı Mehdi Eker'in de isteğiyle görevinden istifa ederek AK Partiden Milletvekili aday adayı oldu. Ancak Aday gösterilmedi. Ferhat Şelli bu durumdan ders çıkarmış olmalı. Bu nedenle Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı tek şarta dayanıyor gibi görülüyor.. Başbakan Erdoğan'ın,birebir görüşerek "Hayırlı olsun. Git istifa et. Şanlıurfa'dan Büyükşehir Belediye Başkan adayı ol"demesi halinde Büyükşehirden aday olma ihtimali söz konusu. Aksi halde müracaat yapması mümkün görünmüyor.Ferhat Şelli'nin ismi de seçime yaklaştıkça alternatif isimlerden biri olarak kamuoyunun gündeminde olacaktır.

ABDÜLKADİR ACAR : Çok uzun süre Endüstri Meslek Lisesi Müdürü olarak görev yaptı. Şanlıurfa İl Genel Sekreteri olmayı çok istiyordu. Ancak bu göreve gelemedi. Abdülkadir Acar'da son seçimde Milletvekili aday adayı olmuştu. İsmi Büyükşehir Belediye Başkanlığı için bir alternatif isimdir..

BEKİR EREN : Son seçimlerde AK Partiden 11.sıra Milletvekili adayıydı. Bazı TV kanalları seçildiğini duyurmuştu. Urfa'nın önemli bir Ailesinin ferdi. Avukat. Ankara'da mesleğini sürdürüyor. AK Partinin son İl kongresinde Yusuf Eğilmez'le birlikte alternatif ikinci isimdi. Partiyle uyumu üst düzeyde. Bekir Eren'in ismi de Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için alternatif isimler arasındadır.

FEVZİ DEMİRKOL : 2002 Yılından bu yana AK Parti Yönetimlerinde görev yapıyor. Milletvekilliği için aday adaylığı her dönem oldu. Büyükşehir seçimlerinde ismi alternatif isimler arasındadır.

Evet.. Buyrun size 8 ayrı isim daha.. Daha öncede 8 isim vermiştik. Toplamda 16 isimi sizlerle paylaştım. Buradan çıkan sonuç şudur : Alternatif var mı? diye soru soranlara bizde "Evet var.. Yanıbaşımızdaki değerlerimizi yeterki görmek isteyelim"şeklinde olur..

Not : İlk 8 ve bugün yazdığım ikinci 8 toplamda 16 isim.. Hiçbir isimle daha önce birebir bu konuları görüşmüş değilim. Bu isimler kamuoyunda konuşulan isimlerdir. Yani ısmarlama isim yoktur. Bunun da böyle bilinmesini özellikle istiyorum.

 

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
ysmn
18.04.2013 12:54
sayın halil çakır bey güzel yorum yapmiş gercekten bu memleketiçin memleket sevdalısı birisi olması lazım. genç dinamik kültürlü akademik kimliği olan birisi olması lazım ki şanlıurfanın çehresi değişin .sayın kapaklının saydıği isimler arasında bir veya iki kişi var baska yok gibi gözüküyor.hadi hayırlısı..
halil çakır
17.04.2013 17:27
GÜZEL KENTİMİZİ LAYIK OLDUĞU YERE GETİREBİLECEK BİRİSİNİN BU GÖREVE TALİP OLMASI VE URFALILARIN DA BUNDA ONAYI OLMASI ÖNEMLİDİR. VİZYON SAHİBİ,YEREL YÖNETİM İHTİSASI VEYA İLGİSİ,MEMLEKET SEVDALISI,MAZİSİ TEMİZ,GELECEK SİYASİ EMELİ OLMAYAN,FANATİK PARTİ ZİHNİYETİNE UZAK,GÜLERYÜZLÜ,SAMİMİ,KÜLTÜRLÜ,KENTİN SORUNLARINA HAKİM,İNSAN İLİŞKİLERİNDE BAŞARILI,VİCDAN SAHİBİ,YOKSULU SEVEN,NAMUSLU VE ADALETLİ BİR ADAY OLSUN.
Yazarın Diğer Yazıları