SON DAKİKA
“İSLÂM'DA TEMİZLİK”
26 Mart 2010 - Cuma 15:24
Ahmet SARRAOĞLU

İslam dini insanların sıhhatini korumayı amaçlamıştır. Bu nedenle insan sıhhatini koruyan şeylerin teminini emreder. İnsanın sıhhatini muhafaza eden en önemli şey temizliktir. İslam dini temizliği imanın yarısına denk tutmuştur.

Yine İslam dini temizliği emretmiş ve temiz olan insanları Cenab-ı Hakk'ın sevdiği ifade edilmiştir. Kur'an-ı Kerim'de bu konuda şöyle buyurulmuştur: ' Muhakkak ki Allah(c.c) tevbe edenleri ve temiz olanları sever'(Bakara,2/22). Bu ayeti kerimeye dikkat edilecek olursa görülür ki Cenab-ı Hakk maddi ve manevi temizliğe riayet edilmesini ister.

İnsanların maddi hayatını tehdit eden şeylerin başında maddi kirler gelir. Çünkü maddi kirler insanların vücuduna mikropların musallat olmasına sebep olur. Mikropların vücuda musallat olması neticesinde vücut hasta olur. Hasta olan vücut da misyonunu ifa etmekten aciz kalır. Çünkü bir hadis-i şerifte şöyle buyurulur: ' Normal düşünen isabetli karar veren akıl akıl sağlam vücutta bulunur.' Bundan da anlaşılıyor ki sıhhati bozuk olan insanlar düşünce ve fikirlerinde isabetli olamazlar. Öte yandan muhakemelerinde de normal düşünceye muvaffak olamazlar.

 İslam dini maddi temizliğe önem verdiği gibi manevi temizliğe de çok önem vermiştir. Manevi temizlikten maksat insanın manevi hayatına zarar veren şeylerdir. Bunlardan biri insanlara karşı kin beslemektir. İnsanlara karşı kin beslemek felaketlerin en büyüğüdür. Çünkü İslam dini insanları birbirlerine kardeş kılmıştır. Aynı zamanda da İslam dini insanları bir vücudun azaları olarak kabul etmektedir. Bu durumda olan insan kendi kardeşine zarar vererek kendi huzuruna musallat olur. Nasıl ki insan vücudundaki azalar birbirine rekabet edemez, biri diğerinin önüne geçip vazifesine engel olmazsa aynı şekilde insanlar da birbirlerine karşı kin beslemez, tahakküm edip çalışma şevkini kırmaz.

Manevi kir olarak kabul edilen bir diğer şey de hasettir. Aynı şekilde insan, kardeşi ve azası konumunda bulunan diğer insanların elindeki maddi ve manevi nimetleri kıskanıp o nimetlerin kardeşinin elinden gitmesini temenni etmek de bir önceki kirden zarar yönünden aşağı kalır değildir. Her iki manevi kir de insanlar arasındaki sevgi, saygı, birlik ve beraberliğe zarar verdiği için kötü ve tehlikeli olarak kabul edilmiştir.

Sonuç olarak İslam dini hem maddi hem manevi kirlerden uzak durmayı, haset ve kıskançlıktan uzak durmayı tüm Müslümanlara emretmiştir.

 

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Yazarın Diğer Yazıları