SON DAKİKA
İRAN VE IRAK’TAKİ DEPREMDE BİLANÇO ARTIYOR

İRAN VE IRAK’TAKİ DEPREMDE BİLANÇO ARTIYOR

13 Kasım 2017 - Pazartesi 10:42
DÜN İRAN-IRAK SINIRINDA MEYDANA GELEN 7.3 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREMDE ÖLÜ SAYISININ EN AZ 207’YE YÜKSELDİĞİ, EN AZ İKİ BİN 650 KİŞİNİN İSE YARALANDIĞI BEL

Dün akşam saatlerinde Irak’ta meydana gelen ve İran’ın Kermanşah eyaletini de vuran 7.3 şiddetindeki deprem nedeniyle ölü sayısının 207’ye yükseldiği belirtildi. Kermanşah’da en az 200 kişinin hayatını kaybettiği ve iki bin 600 kişinin yaralandığı, Irak’ta ise en az 7 kişinin hayatını kaybettiği ve 50 kişinin yaralandığı bildirildi.

 

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi’ne göre, 7.3 büyüklüğündeki ve 33.9 kilometre derinlikte meydana gelen depremin merkez üssü Irak’ın Halepçe kentinin 32 kilometre güneybatısı olarak belirlendi.

 

Kürt Bölgesi Sağlık Bakanı Rekavt Raşit, Süleymaniye’ye bağlı Derbendihan’da durumun oldukça kritik olduğunu ve Derbendihan Barajı’na yakın yerleşim alanlarının boşatılması gerektiğini söyledi. Depremin ardından Irak’ın başkenti Bağdat’taki camilerde ölenler için sela okutulduğu belirtildi. İran’ın bazı bölgelerinde deprem nedeniyle elektrik kesintileri yaşandığı ve deprem bölgelerinde arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Kaynak:iha

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.