SON DAKİKA
İl genel kritik Seçim

İl genel kritik Seçim

03 Nisan 2010 - Cumartesi 14:19
Şanlıurfa İl Genel Meclis Üyeleri Pazartesi günü kritik bir seçime gidecekler.İl Genel meclis Başkanı Uğur Beyazgül'ün koalisyona devam kararı bozuldu

Şanlıurfa İl Genel Meclisinin en kritik oturumu 5 Nisan Pazartesi günü yaşanacak. Her yıl Nisan ayında seçime giden İl Genel Meclis üyeleri İl daimi ve komisyon üyelerini belirlemek için bir kez daha seçime gidecekler., Şanlıurfa İl Genel Meclisinde yapılacak olan seçim ise Ak Parti cephesinde krize yol açabilir.

İl Genel Meclisinde 28  Ak Partili Meclis üyesinin bulunmasına rağmen Ak Parti cephesinde sıcak saatler yaşanıyor. 29 Mart 2009 seçimlerinden sonra İl Genel Meclis Başkanlığı ve Komisyonların seçimi öncesi dönemin İl Başkanı Mehmet Ekinci’nin  Koalisyonu istemesi üzerine Ak Parti O  tarihte 5 üyesi olan DP ve 3 üyesi olan MHP ile ortaklaşa seçime gitme kararı vermişlerdi. Koolisyon sonucu seçime gidilen İl Genel Meclisinde daimi encümenlik dağılımında Ak Parti 3, DP 2 üye almışlardı.

Bir yıllık süresi tamamlanan İl Daimi encümenlik ve komisyonların yeniden belirlenmesi için Nisan ayının ilk oturumunda seçim yapılacak. Kritik seçim öncesi dün Ak Parti İl Başkanlığında Ak Partili üyelerinin katılımı ile seçim stratejisi belirlendi. Ak Parti İl Başkanı Av. Ahmet Düşünür ve Yerel Yönetimden sorumlu  Başkan Yardımcısı Fevzi Demirkol Başkanlığında yapılan toplantı karara bağlandı. İl Genel Meclis Başkanı Uğur Beyazgül’ün Koalisyona devam  talebini de görüşen İl Genel meclis üyeleri kendi aralarında seçime giderek koalisyona devam edilmemesi yönünde karar aldılar. 28 Üyesi bulunan Ak Parti Meclis üyeleri’ Çoğunluk bizim Partide, neden koalisyona gidelim, bir yıldır koalisyon yaptık, 8 üyeli koalisyon ortağımız partilere 2 daimi encümen verdik,biz birlik içinde olursak seçimi kazanıyoruz’ diye konuştular. Pazartesi günü yapılacak olan İl Daimi encümeni ve komisyonların seçimi öncesi Ak Parti İl Başkanlığında  kura sonucu  ile daimi encümen ve İmar komisyonun üyeleri belirlendi.Kura seçimi sonucu Ak Partinin İl Daimi encümenleri şu isimlerle seçime gidecekler. (Merkez) Halaf Kılıç, (Akçakale), Hasan Takkuş, (Harran) Halit Özyavuz,(Halfeti) Muzaffer Kurt,(Siverek) Mahmut Yıldırım.

İl Genel Meclis Başkanı Uğur Beyazgül’ün Koalisyona devam kararının bozulması sonucu kritik sayıda bulunan Ak Parti İl Genel Meclis üyeleri arasında fire verilmemesi için yoğun kulis faaliyetleri başlarken, geride kalan bir yıl içerisinde hizmet ve talepleri yerine getirilmeyen, Parti ile küstürülen Bazı Ak Partili İl Genel Meclis üyelerinden fire verilmesi bekleniliyor.

 

5 Nisan Pazartesi günü ilk birleşimde gündeme alınması beklenilen İl Daimi encümenliği ve komisyonların seçiminde ise  SP Partisinin üyeleri kilit rol oynayacak. Bir yıl önce  28 üyesi bulunan Ak Parti cephesi 27 üyeli muhaliflerle sorun yaşamamak için DP ve MHP ile koalisyon yapmışlardı...

İl Genel Meclisinde geçtiğimiz yıl içerisinde tüm yatırım ve plan-bütçe ile projelerin uygulanmasında Meclis ile uyumlu bir şekilde çalışan SP’li üyelerin bu seçim öncesi ön plana çıktığı ileri sürülüyor.Şanlıurfa Merkezde 3, Hilvan ve Birecik ilçesinden 1’er üyesi olan Saadet Parti(SP)nin Pazartesi günü yapılacak olan seçim öncesi nasıl bir tavır sergileyecekleri merak ediliyor.

Öte yandan Şanlıurfa İl Genel Meclisinde dağılım şöyle:Ak Parti(28)BTP (13),DP(5)SP(5)MHP(3) ve Bağımsız Ömer Ay

Yorumunuz
Ä°sminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.