SON DAKİKA
“İKİ ÖNEMLİ KONUK”
25 Mart 2010 - Perşembe 12:37
Faruk BAYUK

           Son iki haftadır OBJEKTİF’TE ŞANLIURFA’da sağlık konusunu ele almaya çalıştık.

Geçen haftaki konuğum Şanlıurfamızın iki önemli hastanesinden biri olan kadın hastalıkları ve doğum hastanesi başhekimi sayın Mehmet DEMİR’i konuk ettim.

Bir sonraki haftada yani dün de Şanlıurfa eğitim ve araştırma hastanesi başhekimi sayın Ahmet ÇAKIR program konuğum oldu.

Öncelikle ilk konuğum Mehmet DEMİR’le Şanlıurfa kadın hastalıkları ve doğum hastanesinin genel durumunu konuştuk. Demir geldiği günden beri hastanede güzel çalışmalar yapmakta insanımızın rahat hizmet alabilmesi için ekibiyle birlikte gece gündüz özverili bir şekilde hizmet vermekteler. Bölge itibariyle mevcut hastanemiz her ne kadar fiziki olarak yetersiz olsa da sayın demir o küçük yeri eldeki imkanlarla en güzel hizmeti sunmanın gayretinde içerisinde faaliyetlerini yürütüyor. Doğum hastanesi ve kadın hastalıkları hastanesinde son yıllarda önemli oranla hasta artışı meydana gelmiş ve özellikle doğum noktasında hastalarımızın biraz daha konuya duyarlı olmalarını da tavsiye etmişti. Sayın Demir’in üzerinde durduğu bir konu ise Aile Planlamasıydı. Aile planlaması hakkında vatandaşlarımızın daha duyarlı olması noktasında çağrıda bulundu. Özelikle çok çocuk yapılmaması için ailelere de seslenen Başhekim Demir bölge itibariyle çocuk sayısında fazlalık olduğunu ve bu konunun muhakkak suretle vatandaşların ilgi alanına alınıp duyarlı olunması gerektiğini belirtti. Çok çocuk yapmanın anne sağlığını da olumsuz etkilediğini ve hastanemize gelen vatandaşlarımızla bu konu üzerinde sıkça karşılaştıklarını da söyledi.

 

 

İkinci hafta konuğum ise Devlet Hastanesi Başhekimi Sayın Ahmet çakır’dı. Devlet Hastanesinin Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmasından sonra bölgeye hitap edene bir hastane halini aldığını belirtti. Sayın Başhekim konuşmasında 2010 yılıyla ilgili yapacakları çalışmalara da değindi. Sayın Çakır bu çalışmaları bizlerle paylaşırken bir Şanlıurfalı olarak müthiş bir sevinç ve haz duydum. Çünkü yıllardan beri sağlık anlamında çok gerilerde olan bir ilin bu noktalara geleceğini hesaplayarak vatandaşlarımıza daha iyi hizmet sunmalarını da takdirle karşılamak gerekiyor. Sayın Çakır açıklamasında bir emar için daha önceden günlerce beklenildiğini artık kendi dönemlerinde bu bekleyişin sona erdiğini ve anında müdahaleyle vatandaşa hizmet verdiklerini, kardiyoloji bölümünde önemli gelişmelerin olduğunu anjiyo yaptıklarını, onkoloji servisinin hizmete girdiğini, endokrinoloji ve sigara bırakma ünitelerinde halkımıza yardımcı olmaya çalıştıklarını, Eğitim ve Araştırma Hastanesinin en büyük hedeflerinden olan komşu illere hasta sevklerinin en aza indirildiğini belirtti. Hatta ve hatta dışarıya hasta göndermemek için büyük çaba sarf ettiklerini birçok hastalığa müdahaleyi kendi hastanelerinde başarıyla yapamaya çalıştıklarını da sözlerine ekledi. Çakır daha önce birçok yanık hastasının çevre illere gönderildiğini ama kendi dönemlerinde yanık ünitesinin çok aktif bir hale getirildiğini belirterek bu sevklerin de önüne geçtiklerini belirtti. 2 yıldır Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hizmet veren Çakır güzel bir ekip oluşturduklarını, yaşlı ve kimsesiz hastaların hastaneye geldiklerinde onlara yardımcı olduklarını da anlattı.

Kısaca özetleyecek olursak; Sağlık alanındaki bu iki önemli hastanemizin, hasta yoğunluğunun ağırlıkta olduğu hastanelerimizdeki bu çalışmalar Sayın Mehmet Demir ve Sayın Ahmet Çakır’ın bu çalışmaları bizleri gerçekten mutlu etti umarız ki bu çalışmalar ve bu özveri bu hızla devam eder ve Şanlıurfa’da sağlık anlamındaki hak ettiği noktayı almış olur. Saygılarımla, esen kalın...

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Yazarın Diğer Yazıları