SON DAKİKA
“İki Belediye, İki Eser”
07 Şubat 2016 - Pazar 23:27
YUSUF KÜRKÇÜOĞLU

Şanlıurfa’nın merkez ilçelerinden Haliliye ve Eyyübiye Belediyesi iki güzel kültür çalışmasına imza attılar.

Yıllardır ŞURKAV’ın ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün yayınladığı kitaplar Urfa’nın tanıtımına katkı sağlamıştı. Yeni belediyelerin kurulması ile kültür alanındaki hizmetler paylaşılmış oldu.

Eyyübiye Belediyesi tarafından yayınlanan “Eski-Yeni Urfa” adlı 1840’tan günümüze karşılaştırmalı Urfa fotoğrafları albümü Fotoğraf sanatçıları İzzet Aran ve Mustafa Akgül tarafından hazırlanmış. Albüm, bir şehrin mimarisinin nasıl korunamadığının göstergesi adeta. Şanlıurfa’nın mimari dokusunun ne denli tahrip edildiğini kitabı incelediğinizde sizlerde göreceksiniz.

Albümün yayınlanmasını sağlayan Eyyübiye Belediye Başkanı Sayın Mehmet Ekinci, albümün önsözünde bu tahribata şöyle dikkat çekiyor: “Kültürel miras olarak kabul edilen yapıları, imar düzenlemesi adı altında hoyratça yıkıp yok ettiğinizde, aynı zamanda, o şehrin kimliğini de yok etmiş; gelecek kuşakları hangi kültürel öğelerden beslendiklerini öğrenme imkânlarını da ortadan kaldırmış olursunuz. Belediye olarak amacımız, kültürel kodlarımızın kaynaklarından olan tarihi yapılarımızı koruyup geleceğe taşımaktır.”

Kültürel miraslarımızı koruma bilinci ne yazık ki Urfa’da 90’lı yıllardan sonra başladı. Bu yıllara kadar Urfa’nın birbirinden değerli mimari yapıları hoyratça bir bir yıkılıp, yerle bir edilmiş… Hem de bürokrasi eliyle… Yrd. Doç. Dr. A. Cihat Kürkçüoğlu, “Bırakınız çok eskilere gitmeyi, Urfa o kadar hızlı değişiyor, o kadar hızlı betonlaşıyor ki 40- 50 yıl önce çektiğimiz fotoğraflardaki mekânlar bile günümüzde artık yok” diyor albümdeki yazısında.

1990 yılından sonra ŞURKAV’ın kurulmasıyla mimarı yapıların restorasyonlarına hız verilmiş, Urfa mimarisi adeta koruma altına alınmıştır. Günümüzde ise Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü ve bilinçli Belediye Başkanlarımız, Valilerimiz sayesinde mimari yapılar korunmaya çalışılmaktadır.

Yine albüme önsöz yazan Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürü Ferhat Karagözlü bakın bu eserlerin korunması gerektiğini nasıl anlatmış: “Fransız kurşun izleri minarelerden silinmemeli, hayatlı evler aile yaşamından koparılmamalı, şehir surlarının kenti çevrelediği ve koruduğu algılanmalı, çarşılar gelenekselden çıkmamalı, sokaklar çocukların ve seyyar satıcıların sesinden mahrum bırakılmamalı, kuşlar evlerde yuva edinebilmeli, her evin kedisi olmalı, kale heybetini teleferikle kaybetmemeli, sosyal yaşamın zirve yaptığı en eski kahvehanelerimiz ayakkabıcı olmamalı, 2000 yıllık kaya mezarları kafeteryaya dönüşmemeli.”

Yaşadığımız şehrin geçmişini bilmek, mimari yapılarını korumak, mevcut eserlerin korunması sağlamak her Şanlıurfalının görevi olmalıdır. Tüm Şanlıurfalılarda bu bilinç artırılmalıdır. On yıllar sonra beton binalar arasında çocuklarımızı bırakmak istemiyorsak bunu yapmalıyız.

Fotoğraf sanatçıları İzzet Aran ve Mustafa Akgül’ün büyük bir emek vererek hazırladıkları albümün yayınlanmasını sağlayan Eyyübiye Belediye Başkanı Sayın Mehmet Ekinci ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Atik Sahil’e teşekkür ederim. Yeni kültürel kitapları Sayın Ekinci’den bekleriz…

 

İki güzel eserin ikincisi ise Haliliye Belediyesi tarafından yayınlanan, “M. Nihat Kürkçüoğlu Fırçasından Şanlıurfa” adlı albüm. Haliliye Belediye Başkanı Sayın Fevzi Demirkol’un katkıları sonucu Şanlıurfa’ya kazandırılan bu eserde; Ressam Nihat Kürkçüoğlu’nun 300 civarında Şanlıurfa konulu yağlıboya tablosu yer alıyor.

50 yılını sanata adayan Ressam Nihat Kürkçüoğlu albümdeki önsözünde şunları söylüyor: “Urfa’nın gizemini tuvallere dökmek, yakıcı güneşinin sıcaklığını, sokaklarını aydınlatan parlak ışığını, sıcakkanlı insanını, örfünü, adetini, gelenek ve göreneklerini resmetmek düşüncesi ressamların aklından geçmemiştir. Urfa’nın bu özelliklerini tablolara aktararak ölümsüzleştirmek, gelecek nesillere birer belge olarak sunmak gerekiyordu. İşte ben de bunu yapmaya çalıştım. 50 yıllık zaman diliminde bu proje üzerinde çalıştım. En büyük arzum ve emelim, kısa zamanda Urfa’mızın, tarihinin ve kültürünün tablolara yansıtıldığı ve ressamlarının da ön plana çıkarılıp tanıtıldığı şanına layık bir Resim Müzesi’ne kavuşmasıdır.”

“M. Nihat Kürkçüoğlu Fırçasından Şanlıurfa” adlı albümün yayınlanmasını sağlayan Haliliye Belediye Başkanı Sayın Fevzi Demirkol ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Sayın Kadir Kırıcı’ya teşekkür eder, tüm belediyemizin böylesine kültürel yayınlara ağırlık vermelerini dilerim.

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Yazarın Diğer Yazıları